03 Aralık 2020, Perşembe 01:15

D3 Vitamini Eksikliği Nedir? Belirtileri Nedenleri Tedavisi Faydaları

D3 Vitamini Eksikliği Nedir? Belirtileri Nedenleri Tedavisi Faydaları

D vitamini yağda çözünebilen bir vitamindir. Sağlığımız için son derece faydalıdır.  D vitamini genel olarak D2 ve D3 vitamini olarak 2 gruba ayrılır. D2 vitamini yumurta, somon, balık yağı ve uskumru gibi besinlerden temin edinilebilir. Öte yandan D3 vitamini ise güneş ışığı yardımıyla vücudun kendisi tarafından üretilir. D3 vitamini eksikliği birçok sağlık problemine yol açabilir. Bu vitamin vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biridir.

D3 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir?

D3 vitamini güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalındığında insan vücudu tarafından kendiliğinden üretilebilen tek vitamindir. Bu yüzden bu vitamin genellikle “güneş vitamini” olarak tanımlanır. Genel sağlığımız için oldukça önemli bir role sahiptir. Aslında hem bir vitamin hem de bir hormondur. D3 vitaminin görevleri şunlardır;

 1. Vitamin olarak, kalsiyum emilimini kolaylaştırır. Kemik ve diş sağlığı için önemlidir.
 2. Kemik erimesini ve romatizmal eklem iltihabı gibi kemikle ilişkili diğer hastalıkları önler.
 3. İnsan vücudu tarafından hormona dönüştürülür. Bu vitamin 7-dehidrokolesterolden türetilir ancak böbrekler ve karaciğer tarafından 1,25 D3 dihidroksivitaminine ya da kalsitrole dönüştürülür.
 4. Kalsitrol fosfor, kalsiyum ve kemik metabolizması düzeyini kontrol etmede rol oynar.
 5. D3 vitamini güneş ışığından edinilmesine rağmen, bu vitamin bakımından zengin birçok besin vardır. Bunlar somon, ton balığı, sardalya gibi balıklar ve balık yağı gibi balık ürünleridir. Aynı zamanda az miktarda zenginleştirilmiş süt, yumurta, ekmek ve tahıllarda da bulunur. Bunların dışında D3 vitamini hapları, damlaları, takviyeleri de mevcuttur.

D3 Vitamini Eksikliği Belirtileri:

 1. Saç dökülmesi
 2. Cilt kuruluğu
 3. Tiroit problemleri
 4. Kramp
 5. Raşitizm
 6. Bel ağrısı

D3 Vitamini Eksikliği Nedenleri:

D3 vitamini öncelikle güneş ışığından edinilir. Bu yüzden D3 vitamini eksikliği altında yatan sebepler de bu faktörle ilişkilendirilir. Aşağıdaki faktörler de D3 vitamini eksikliğine sebep olabilir:

Güneşe Yetersiz Düzeyde Maruz Kalmak:

Vücudumuz D3 vitamini üretmek için güneşin ultraviyole ışınlarına ihtiyaç duyar. Gereken D3 vitaminini almak için en az 15 dakika güneşlenmek, güneşte gezmek önerilir. Şayet güneşlenme yetersizse bu durum D3 vitamin eksikliğine yol açar.

Güneş Kremi Kullanımı:

Yüksek korumalı güneş kremleri vücudumuzun yararlı güneş ışığını emmesini engeller. Güneş kremi kullananlarda genellikle D3 vitamini eksikliği vardır.

Yaş İlerlemesi:

Yaşlanma da D3 vitamini eksikliğine neden olabilecek bir faktördür.

Besin Kaynaklarının Yetersiz Tüketimi:

Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre en yüksek D3 vitamini kaynakları balık ve balık ürünleridir. Vejetaryenlerin D3 vitamini eksikliği yaşaması daha olasıdır.

D3 Vitamini Eksikliğinin Sebep Olduğu Hastalıklar:

 1. Romatizmal eklem iltihabı
 2. Çoklu skleroz (MS hastalığı)
 3. Depresyon
 4. Kemik erimesi

D3 Vitamini Eksikliği Tedavisi:

Herkes D3 vitamini eksikliği problemi yaşayabilir ve şayet bu durum tedavi edilmediğinde uzun süreli sağlık problemlerine yol açabilir. Eksikliğin teşhisi 25-hidroksivitamin D vitamini testi ile yapılabilir. D3 vitamini eksikliğini tedavi etmek için şunlar yapılabilir;

Güneşe Maruz Kalmak:

Güneş ışığına yeterli miktarda maruz kalmak D3 vitamini seviyenizi yükseltmenin en etkili yoludur. Güneşte saatlerce beklemenize gerek yoktur. Kollarınızı, bacaklarınızı, yüzünüzü ya da sırtınızı güneş kremi kullanmadan günde 10-15 dakika doğrudan güneş ışığında bırakmak D3 vitamini ihtiyacınız için yeterlidir. 

Besinler:

D3 vitamini bulunduran çok az besin maddesi vardır. Bunlardan bazıları peynir, yumurta, yağlı balıklar ve karaciğer etidir. Balık yağı bu vitamin için zengin bir kaynaktır. Bunun dışında zenginleştirilmiş süt ve portakal suyu da D3 vitamini içerir. Yani D3 vitamini düzeyini arttırmanın diğer bir yolu bu besinlerin tüketimini arttırmaktır.

Vitamin İlacı Kullanımı

D3 vitamini alımını arttırabilecek birçok ilaç bulunur. D3 vitamini haplar, damlalar eczaneden temin edilebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Nazli

  Selam benim size bir sorum vardir bende adet gecikmesi ve hemde cok kilim var ben hangi doktura getmeliyim tesekkur ederim

 
 
KAPAT