26 Mayıs 2020, Salı 10:58

Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar Neye İyi Gelir?

Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar Neye İyi Gelir?

Dr İbrahim Saraçoğlu’ndan Dağ Kekiğinin Faydaları Ve Zararları

Kekik, binbir derde deva olan şifalı bir bitkidir. Kekik çeşitlerinin her biri ayrı faydalara sahiptir. Özellikle bahçe kekiği ve dağ kekiğinin kullanımı çok yaygındır. Dağ kekiği adından da belli olduğu üzere dağlarda yetişir. Muhtelif rahatsızlıklara doğal çözüm olan dağ kekiği hiçbir kimyasal madde içermediğinden tam anlamıyla sağlık dostudur. Bakterilere ve mikroplara karşı son derece etkili olup, enfeksiyonları önleyicidir ve bitkisel bir antibiyotik olarak tanımlanabilir.

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu dağ kekiği hakkında şu bilgileri vermektedir;

"Kekik, mide bulantılarına iyi gelir. Sizi araba tutuyorsa kekik ile mide bulantınızı bastırabilirsiniz. Ayrıca kekik, radyoterapinin ya da kemoterapinin ardından meydana gelen mide bulantılarını giderir. Yani sebebi ne olursa olsun bulantılardan kurtulmak için kullanılabilir. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kekik az su ile yutulmalı fakat çiğnenmemelidir. Bir gün eski bir arkadaşım başka bir yakınıyla beraber misafirliğe gelmişlerdi. Arkadaşımın yakını 40 yaşlarında bir adamdı. Yediği her şeyin kendisinde şişkinlik yaptığını söyledi. "Bir tane zeytin bile yesem, hemen hazımsızlık başlıyor. Başka bir şey yesem mideme dayanılmaz bir kramp giriyor ve içim dışıma çıkıyor. Resmen kusmaktan bayılacak hale geliyorum ve toparlanana kadar akla karayı seçiyorum." dedi. Ben de ona dağ kekiğini tavsiye ettim, çayını hazırlayıp tüketmesini söyledim. Bir süre sonra beni aradı ve "Hocam tavsiyenizden çok fayda gördüm. Kekik çayı içmeye başladım ve artık mide bulantılarım olmuyor. Size minnettarım." dedi.

Dağ kekiği sinirlere faydalıdır. Stresi azaltır ve sinirsel rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

Kronik astıma, bronşite, grip ve nezle gibi kış hastalıklarına birebirdir.

Dağ kekiğinin dinlendirici etkisi vardır. Zengin içeriğiyle vücut direncini artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerji verir.

Diüretik bir bitkidir. Yani idrar söktürücüdür, zararlı maddelerin idrarla atılmasına yardım eder.

Bağırsak problemlerinin giderilmesinde rol oynar. Özellikle bağırsak iltihabını yok eder. Kekik kullanımı bağırsak kurtlarının ve parazitlerin temizlenmesini sağlar.

Kalp sağlığını da korur. Ritim bozukluğunu ve çarpıntıyı önler. Bu yüzden kalp hastası olanlar dağ kekiği tüketmeye özen göstermelidir.

Dr. İbrahim Saraçoğlu’dan Dağ Kekiğinin Zararları

Tiroid bozukluğunuz varsa dağ kekiği tüketmeniz sakıncalıdır. Öte yandan hamileler için de önerilmez. Midede ülser gibi durumlar da kekik tüketiminde temkinli olmayı gerektirir. Mide kanaması için risk grubundaysanız hiçbir zaman kekik tüketmemelisiniz.

Kan pıhtılaşma bozukluğu da kekik tüketmeye engeldir.

Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır?

Bir bardak suyu kaynatın. İçerisine 1 tatlı kaşığı dağ kekiği atıp 10 dakika demleyin. Günde 1-2 bardak içilebilir fakat her gün değil birkaç gün arayla tüketilmelidir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'dan Diş Eti Hastalıklarına Doğal Çözüm

Malzemeler

  1. 1 tatlı kaşığı kekik (bulabiliyorsanız mutlaka dağ kekiği temin ediniz)
  2. 1 bardak su

Hazırlanışı ve kullanışı:

1 tatlı kaşığı kekik, 1 bardak suya eklenir ve kısık ateşte kaynamaya bırakılır. 5 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan indirilir ve ılıması beklenir. Dişler bu kekik kürü ile fırçalanır ve gargara yapılır. Günde bir kez uygulanmaya devam edilir. 1-2 ay boyunca aksatılmadan uygulanırsa diş eti hastalıklarına çok iyi gelecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT