Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
28-09-2023 08:48 | Güncelleme : 29-09-2023 20:11

Daha anne karnındayken oluşuyor! Bebeğiniz çok fazla ağlıyorsa bu hastalığa dikkat edin...

Google News

Çocuklarda kasık fıtığı ağlama, öksürme ve gülme gibi durumlarda basıncın artmasıyla kendini belli edebiliyor. Ağlamanın kasık fıtığının oluşmasında direkt etkisi olmasa da dikkat etmek de fayda var.

Daha anne karnındayken oluşuyor! Bebeğiniz çok fazla ağlıyorsa bu hastalığa dikkat edin...

Memorial Bahçelievler ve Şişli Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Mevlit Korkmaz ile Op. Dr. Ufuk Şenel, çocuklarda kasık fıtığı ile ilgili bilgi verdi.  Kasık fıtığının erkek bebeklerde daha çok görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Korkmaz ile Op. Dr. Şenel, genellikle fıtığın kasık kanalında ceviz büyüklüğünde meydana geldiğini aktarıyor. Oluşan şişlikler çoğu zaman kendiliğinden iniyor. Telaşa gerek olmasa da bu fıtık türü genellikle erkek bebeklerde daha sık görülüyor.

AĞLAYAN BEBEĞE DİKKAT

Kasık fıtığının meydana gelmesinde direkt bir etkiye sahip olmamasına rağmen bebeklerin ağlamamalarına dikkat edilmesinde fayda var. Çocuklarda görülen fıtık, anne karnında kasık kanalının açık kalmış olması nedeniyle ortaya çıkıyor. Basıncın arttığı durumlarda kendini belli eden fıtıklar erkek çocuklarda daha sık görülüyor ve fıtık içine bağırsaklar giriyor.

Kız çocuklarında nadir olarak görülen fıtığın içerisine bağırsak ya da yumurtalıklar giriyor. Fıtık içine giren organlar baskı görüp boğulmasın diye çoğunlukla en kısa zamanda alınıyor.

Daha anne karnındayken oluşuyor! Bebeğiniz çok fazla ağlıyorsa bu hastalığa dikkat edin...

PREMATÜRE BEBEKLERDE 10 KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Sağlıklı çocukların yaklaşık yüzde 1-3’ünde de kasık fıtığına rastlanıyor. Prematüre bebeklerde fıtık oranı ise yaklaşık 10 kat daha fazla karşımıza çıkıyor.  Bu fıtık türünün yüzde 60’ı sağda, yüzde 30’u solda, yüzde 10’u da iki taraflı görülebiliyor.  Bir yaştan küçük çocuklarda sağ tarafında kasık fıtığı olan çocukların hemen hemen yüzde 20’sinde sol tarafta da kasık fıtığına rastlanılabiliyor.  Sol tarafında kasık fıtığı olanların yüzde 60-70 ‘inde sağ tarafta da kasık fıtığı görülebiliyor. Bu yüzden sol kasık fıtığı olan bir yaş altındaki çocukların gözlemi esnasında sağ kasık fıtığı (inguinal herni) açısından da incelenmesi gerekiyor. 

ÇOCUKLARDA FITIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genetik faktörlerin etkisiyle de sık sık görülen kasık fıtığı ‘processus vaginalis’ ismiyle bilinen yapının kapanmasıyla da meydana geliyor. Muayene edilen çocuklarda kasık fıtığı çocuğun ağlaması, öksürmesi veya gülmesiyle kasık bölgesinde şişlikle kendini gösteriyor. Anneler bebeğin altını alırken de kasık fıtığı olup olmadığını anlayabilirler. Ama fıtık daha küçük boyutlardaysa hekim tarafından yapılacak muayene ile anlaşılabiliyor.  Bunun için elle muayene etmek yeterli oluyor. 

AMELİYATLAR KÜÇÜK BİR KESİ İLE YAPILIYOR

Ufak kesiyle yapılan laparoskopik cerrahi sayesinde hasta konforlu bir şekilde sağlığına kavuşmuş oluyor. Çocuk cerrahisinde oldukça fazla görülen hastalığın oluşumu erişkinlerde daha farklı görülmektedir. Erişkinlere yapılan ameliyatlar çocuklardan tamamen farklı olmaktadır.  Ameliyatlar da çocuk cerrahisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Daha önceden açık şekilde yapılan ameliyatlar atık günümüzde genellikle laparoskopik olarak gerçekleştiriliyor.

AMELİYATTAN İZ KALMIYOR

Bu ameliyatlar önceki yıllarda kasık kanalı üzerinden bir kesiyle gerçekleştiriliyordu. Son zamanlarda gelişen teknolojiyle de birlikte kameralar ile ameliyat esnasında kullanılan aletlerin de incelmesi sonucu artık çocuklarda da kapalı ameliyatlar yapılabilmektedir.

Laparoskopik cerrahi sayesinde göbek deliğinden bir kamera sokularak kesi olmadan işlem gerçekleştirilebilir. Bu sayede hastalarda ameliyata dair hiçbir iz kalmamaktadır. Ameliyat sonrası da kesi olmadığı için ağrılar çok fazla görülmez. Hasta daha rahat bir iyileşme dönemi geçirir.

Kaynak : Mavi Kadın, memorial.com.tr, acibadem.com.tr
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.