Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2017-06-16 21:31:34 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:53

Damar Açıcı Şifalı Bitkiler Yiyecekler Damar Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm

Google News

 “Bu makalemizde damar tıkanıklığı belirtilerine  ve damarları açan, damar tıkanıklığına iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanan yiyeceklere, bitkilere, doğal tariflere yer verdik.”

Damar Açıcı Şifalı Bitkiler Yiyecekler Damar Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm

 “Bu makalemizde damar tıkanıklığı belirtilerine  ve damarları açan, damar tıkanıklığına iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanan yiyeceklere, bitkilere, doğal tariflere yer verdik.”

Kolestrol, yüksek tansiyon, hareketsiz yaşam, stres, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol alışkanlığı gibi nedenlerden dolayı kalp ve damar hastalıkları son dönemde hızlı bir artış eğilimi sergilemektedirler. Damar tıkanıklığı vücutta herhangi bir organdaki damarın tıkanıp, organa giden kan akışının azalmasıyla meydana gelir. Vücudumuz ihtiyacı olan enerjiyi & besini damarlar aracılığı ile alır. Damarlarda bulunan bazı zararlı maddeler kan akışını yavaşlatabilir veya tamamen durdurabilir. Bu da birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Kalpten çıkan atardamarın (arter) tıkanması aynı zamanda kalp hastalıklarının en önemli nedenleri arasındadır. Tıkanmaların nedeni pıhtı(lipit) kaynaklı veya damar sertliği dediğimiz bir hastalıktır. İkisinin de kökeni aynıdır; kötü beslenme, hareketsiz yaşam ve sigara.         

 1. Kalp damarı tıkanması; göğüs ağrısı ve kalp krizine
 2. Boyun ve beyin damarı tıkanması; İnme, felç, geçici görememe, konuşma bozukluğu ve bilinç kaybına
 3. Bacak damarı tıkanması; baldırda kasma, yanma, ağrı, İleri durumlarda parmak ve ayakta yaralara
 4. Bağırsak damarı tıkanması; yemek sonrası karın ağrılarına yol açar.

Önereceğimiz besinleri kullanarak damar tıkanıklığı riskini azaltır, tıkalı damarlarınızın açılmasına yardımcı olursunuz.

Damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

 1. Damarın tıkalı olan bölgede ağrı, şişme, uyuşma, karıncalanma, soğukluk
 2. Nefes darlığı
 3. Bulantı ve kusma
 4. İktidarsızlık
 5. Damarın tıkalı olan yerde kasılmalar yaşama
 6. Damar tıkanıklığı olan bölgede ciltte solgunluk
 7. Parmak uçlarında soğukluk
 8. Parmaklardaki oluşan yaralarda geç iyileşme
 9. Ayak veya el parmakları,omuz kısmında uyuşmalar
 10. Kas kasılmaları, krampları veya seğirmeleri; kasların zayıflaması
 11. Ayak parmaklarında morarmalar
 12. Damar tıkanıklığı kalpte ise ritim bozukluğu, kalp bölgesinde ağrı
 13. Beyinde damar tıkanıklığı var ise görme, konuşma bozukluğu, hafıza kaybı, baş ağrısı
 14. Bacaklarda damar tıkanıklığında yürürken ve dinlenirken ağrı, ayakta, deride kangren,

Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu Damar Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm

Malzemeler

Kuru kabukları soyulmuş iri bir adet diş sarımsak.

On-oniki adet taze yeşil maydanoz (saplarıyla beraber). (Maydanozun yapraklarının sararmamış olmasına dikkat edilmelidir. Yaprakları sararmış maydanoz kullanılmamalıdır.)

İki yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Yarım bardak klorsuz su (Marketten pet şişe su alıp kullanabilirsiniz.) Malzemelerini verdiğimiz Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu damar açıcı kürünün yapılışı şöyledir;

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz

 

Nasıl Yapılır?

Bu malzemelerin hazırlanması için mutfak robotu veya blendır (mikser) kullanılır. Maydanozlar el yardımıyla kopartılarak robota atılır. Üzerine iki yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ilave edilir. İri tek bir diş sarımsak bıçakla doğranıp ilave edilir. Yarım bardak klorsuz su ilave edildikten sonra robot veya blendır çalıştırılır. Yaklaşık bir - bir buçuk dakika çalıştırıldıktan sonra karşımın tamamı kahvaltıdan en az yirmi dakika önce aç karnına içilir. Kahvaltıya kadar ihtiyaç hissedilirse sadece su içilebilir.

Kürün uygulama şekli şöyledir: İlk üç gün sarımsaklı, ikinci üç gün sarımsaksız, üçüncü üç günse tekrar sarımsaklı olarak uygulanır. Toplam dokuz gün uyguladıktan sonra 3 gün ara verilir. Üç gün aradan sonra aynı şekilde dokuz gün uygulanır ve kür sonlandırılır.

 1. 3 gün (sarımsak + maydanoz + limon + su)
 2. 3 gün (maydanoz + limon + su)
 3. 3 gün (sarımsak + maydanoz + limon + su)
 4. 3 gün ara verilir, tekrar
 5. 3 gün (sarımsak + maydanoz + limon + su)
 6. 3 gün (maydanoz + limon + su)
 7. 3 gün (sarımsak + maydanoz + limon + su)

şeklinde uygulayarak kür sonlandırılır.

Önemli notlar;

Düşük tansiyonluysanız bu kürün kan basıncını (tansiyonu) bir miktar düşürebileceğini göz ardı etmeyiniz.

Yukarıda önermiş olduğum bu kürü yılda bir-iki kez uygulamakla, kalp damarlarının içten yağ bağlamasına, kalp damarlarında plak oluşumuna veya kalbi besleyen damarların daralmasına veya tıkanmasına karşı önleyici ve koruyucu kür uygulanmış olunur. Aynı zamanda bu kür sayesinde kalp dolaşımı da güçlendirilmiş olur.

Sarımsak

Sarımsak en etkili doğal damar açıcılardandır. Damarlardaki tıkanıklıkları açmakta önemli rol oynayıp damarları açar ve kan akışını rahatlatır. Sarımsak, doğal antibiyotik olma özelliğine sahip olmanın yanı sıra, kandaki pıhtıları çözmeye, kan basıncını düşürmeye ve kötü kolesterolle mücadeleye yardımcı olur. İçerisinde bulunan Allicin maddesi sayesinde vücuda zararlı serbest radikalleri dışarı atar. Düzenli sarımsak tüketimi kötü kolesterolü düşürür ve kan damarlarını genişletir. Bu sayede damar sertliği ve damar tıkanmalarının önüne geçer. Bu etkilerinden faydalanmak için; her gün 2-3 diş sarımsağı yemeği adet haline getirmelisiniz. Küçük parçalara ayırıp, çiğnemeden hap gibi (su ile) yutarsanız, nahoş kokusu ağzınızda oluşmaz.

Yeşil Çay

Yeşil çay binbir derde deva bir bitkidir. Yeşil çayın önemli bir özelliği de etkili damar açıcılardan olmasıdır. Ayrıca gün içinde 2-3 bardak tüketeceğiniz yeşil çay; kötü kolesterol seviyesini düşürecek lezzetli bir içecektir. Bu etkiyi kötü kolesterolün kana karışmadan idrar ile atılması ile sağlar. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde de toksinlerin atılmasına yardımcı olur.“Circulation Journal” isimli tıp dergisinde yayınlanan 2004 tarihli Japonya da yapılan bir araştırmada, sık yeşil çay tüketen Japonlarda kalp ve damar problemlerinin önemli ölçüde az görüldüğü tespit edilmiştir. 

Damarları açan diğer besinler şunlardır;

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Nar

Nar kanı sulandıran, vücutta antioksidan etki gösteren, serbest radikallerle savaşmamıza yardımcı olan ve bu sayede damar tıkanıklarının açılmasına fayda sağlayan etkili bir meyvedir. Nar aynı zamanda vücudun nitrik oksit üretimini de uyarır; böylelikle arterlerinizin açık kalmasını ve kan dolaşımının normale dönmesini sağlar. Mevsiminde her gün 1-2 adet nar yiyebilir veya sıkıp suyunu içebilirsiniz.

Ispanak

Ispanak, sağlığa olan birçok faydasının yanı sıra zengin nitrik oksit kaynağı olması sayesinde kalp ve damar sağlığı için de çok önemli bir bitkidir. Yüksek A ve C vitamini içeriği ile kötü kolesterolün damarlardaki duvar çeperine yapışmasını önler. Ayrıca potasyum ve folik asit yönünden de zengin olan bu bitkiyi sık sık tüketerek damar tıkanma riskinizi azaltmışta olursunuz.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz;  kalsiyum, magnezyum ve demir gibi elementlerin yanında A, B ve C vitaminleri açısından da zengin bir sebzedir. Özellikle B6, homosisteini (kalp hastalığına bağlı bir amino asit) ve C-reaktif proteini (iltihaplanma belirteci) seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulunan K vitamini de damar sertliğinin giderilmesinde etkin rol oynar. Bu faydalarından yararlanmak için kuşkunmazı salata ve yemeklerinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Avokado

Avokado da damar açıcı, damar tıkanıklığına iyi gelene lezzetli meyvelerdendir. Avokado, içeriğinde kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü arttırmakta rol oynayan E vitamini, magnezyum,  folat ve potasyum gibi vitaminle mineralleri barındırır. Ayrıca İçeriğinde sağlıklı doymamış yağlar, lif, B vitaminleri ve vitamin K'nin yanı sıra bakır, demir, fosfor, protein ve folik asitte bulunan avokado günlük diyetimize eklememiz gereken özel bir meyvedir.

Zerdeçal

Damar açıcılardan bahsedince zerdeçaldan söz etmemek olmaz. Zerdeçal sağlığa önemli yararlarının yanı sıra damar açıcı da bir baharattır. Zerdeçal, vücudun yağları sindirme yeteneğini geliştirdiği için bu yağlar vücutta birikmez. İçeriğindeki etkin madde olan curcumin iltihap önleyici doğal bir antioksidandır. Bu sayede vücuttaki zararlı maddeler dışarı kolayca atılır. Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürüp kanı sulandırıcı etki sağlar. 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu, 1 bardak sıcak süt ile karıştırıp günde bir kez içebilirsiniz. Zerdeçal, kapsül formatında da satılmaktadır. Aktarlardan alacağınız hazır çay poşeti veya kök hali ile de çay olarak tüketebilirsiniz. 319

Brokoli

Ülkemizde kıymeti bilinemeyen sebzelerden olan brokoli; sulphaphane bakımından zengin olup, atardamarların iltihaplanmasını ve hasar görmesini önler, damar sağlığını korumakta çok etkilidir. Ayrıca kalsiyumun damar çeperine vereceği zararı önlemeye yardımcı olan K vitamini bakımından zengindir. Yoğun lifli yapısı kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Kalp damar sağlığına yardımcı olmak için her hafta 2 ila 3 porsiyon brokoli yiyin veya yarım fincan ham brokoli suyu için.

Elma

Elma en lezzetli doğal damar açıcılardan, damar tıkanıklığını ortadan kaldıran meyvelerdendir. Kalp ve damar sağlığı için en kolay uygulanır ve en kolay ulaşılır meyvedir.Her gün 1 adet elma yemek sizi önemli ölçüde kalp ve damar hastalığı riskinden korur. Elma, kan dolaşımındaki kötü kolesterol seviyelerini düşüren pektin olarak bilinen belirli bir lif türünü içerir. Bu, safra asitlerinin bağırsak emilimine müdahale ederek yapılır; karaciğer, daha fazla safra yapmak için dolaşımdaki kolesterolü kullanmaya zorlar. Ayrıca, elmadaki yüksek flavonoid miktarı, kalp rahatsızlığı ve diğer kardiyovasküler rahatsızlık riskini azaltmaya yardımcı olur. Bunun yanında elmadaki potasyum ve magnezyum kan basıncınızı kontrol altında tutmanızı kolaylaştırır.

Damarların açılmasını hızlandırmak için;

 1. Tuz tüketimini azaltın.
 2. Sigarayı bırakın.
 3. Egzersiz ve hafif sporu hayatınıza adapte ederek hareketsiz yaşamdan kaçının.
 4. Acı biber (kırmızı pul ve taze yeşilbiber) kötü kolesterolü düşürücü etki sağlar. Günlük diyetinize bunları da ekleyin.
 5. Günde 8-10 bardak su tüketin.
 6. Damar tıkanmalarının ilaç ile tedavisi şuan için mümkün olmamaktadır. Tv lerde satılan ürünlere veya çevrenizde tedavi ettiğini söyleyen insanlara itibar etmeyin.
 7. Burada verdiğimiz besin tavsiyeleri; hastalığı önlemeye veya daha kötüye gitmeye yardımcı olacak tavsiyelerdir.  İleri vakalarda Anjiyo ve ameliyat gibi tıbbi tedavi gerektiren vakalar oluşmaktadır. Modern tıbba güvenin. 

Vazodilatasyon (Damar Genişlemesi) Nedir, Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Kalp Spazmı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi YöntemleriTıklayınız

Göğüste Baskı Ve Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.