28 Mayıs 2022, Cumartesi 14:00

Damar Atmasına Ne İyi Gelir Vücutta Damar Atması

Damar Atmasına Ne İyi Gelir Vücutta Damar Atması

Damar atması yaygın rastlanılan bir problemdir. Farklı vücut bölgelerinde görülebilmektedir.Sağlıklı bireylerde de görülmesi mümkündür. Genellikle büyük bir risk teşkil etmemektedir.Ancak bazı zamanlar bir hastalığın semptomu olarak görülebilmektedir

Damar atması yaygın rastlanılan bir problemdir. Farklı vücut bölgelerinde görülebilmektedir. Sağlıklı bireylerde de görülmesi mümkündür. Genellikle büyük bir risk teşkil etmemektedir. Ancak bazı zamanlar bir hastalığın semptomu olarak görülebilmektedir. Akabinde ise ani tedavi gerektirebilmektedir. Damar atması,çoğunlukla damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişmektedir. Lakin herhangi bir sağlık problemi olmayanlarda da rastlanılabilmektedir. Omuz, sırt ve boyun bölgelerinde gözlemlenebilmektedir. Ayrıca bacak, kol ve ellerde de görülebilmektedir.

Damar Atması Nedenleri

 1. Magnezyum, kalsiyum, B12, D vitamini eksikliği
 2. Bazı vücut kısımların uzun müddet basınç altında kalması,
 3. Gün içerisinde hareket edilmemesine bağlı olarak tembel kas gelişimi,
 4. Fazla kiloluk,
 5. Yoğun stres,
 6. Uzun müddet aynı pozisyonda oturulması/durulması.
 7. Gün içerisinde aşırı yorulma,
 8. Vücudu zorlayıcı spor aktiviteleri,
 9. Şeker hastalığı,
 10. Trafik kazaları, düşme gibi travmatik durumlar.
 11. Hormon bozuklukları,
 12. Hipertansiyon,
 13. Kan rahatsızlıklarıi
 14. Sinir sistemi problemleri,
 15. Damarların daralması yahut tıkanması.

Damar Atması Neden Olur?

 1. En yaygın ve mühim damar atması sebebi damar tıkanıklığıdır. Damar daralmaları da bu duruma dahildir. Şayet rahatsızlık ven yada artellerde gelişen tıkanıklığa bağlı seyrediyorsa, ivedilikle tedavi gerçekleştirilmelidir.
 2. Magnezyum, kalsiyum eksikliği gibi çeşitli vitamin eksiklikleri damar atmasına yol açabilir.
 3. Damar atması sinir, stres psikolojik nedenlerden dolayı da görülebilir.
 4. Psikolojik faktörlerin etkisiyle omuzda damar atması gözlemlenebilmektedir. Nörolojik birtakım sıkıntılar olmadıkça yorucu iş hayatının bir yan etkisi olabilmektedir.
 5. Kola aşırı yük bindirilmesiyle kolda damar atması görülebilmektedir. Çoğunlukla ağır cisimlerin kaldırılması bu problemi tetiklemektedir.
 6. Deriye ciddi bir darbe alınması yahut kas ve sinirlerde görülen zedelenmeler damar atmasına yol açabilmektedir. Ayrıca yanlış bir hareket yapılması halinde ağrıyla seyreden bir damar atması yaşanabilmektedir.
 7. Bacakta hissedilen damar atması, çoğu zaman damar tıkanıklığına işaret etmektedir. Damar tıkanıklığı kendini normal damar atmasından ayırt ettirebilmektedir. Kasılma ve sık periyotlarla gözlemlenen atmalar damar tıkanıklığı olabilmektedir. Üstelik bu durum ilerleyen yaşlarda görülüyorsa olasılık artmaktadır.
 8. Boyundaki damar atması problemi daha çok ileri yaştaki bireylerde görülmektedir. Bu durum kendini seğirme şeklinde de belli etmektedir. Söz konusu problemin temel sebebi yanlış pozisyonda uyunmasıdır. Buna ek olarak yanlış yapılan hareketlerin sonucunda da gelişebilmektedir.
 9. Kafada damat atması çoğunlukla bir hastalığın habercisi olmamaktadır. Fakat tüm olasılıklara tedbir almak amacıyla bir hekime başvurulmalıdır.

Damar Atması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dahiliye Doktoruna Gidilir.

Damar Atması Nasıl Geçer?

Dahiliye doktorunagidilir. Doktor sizden çeşitli testler isteyecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum magnezyum eksikliğinden oluyorsa Magnezyum ilacı reçete edecektir.

 1. Sıcak Kompres: Damar atması olan yere sıcak su torbası tutmak damar atmasının geçmesine yardımcı olabilir.
 2. Soğuk Kompres: Buzluktan buz küplerine çıkarıp temiz bir beze sarın ve bunu damar atması yaşadığınız yere tutun.
 3. Uzun müddet hareketsiz kalınması durumda damar atması gözlemlenebilmektedir. Tedbir olarak yürüyüş ve hafif egzersizler yapılabilmektedir.
 4. Yanlış yatış pozisyonu, uyku esnasında vücudun bazı bölgelerine basınç bindirebilmektedir. Doğru yatış pozisyonlarını öğrenerek önlem alınabilmektedir.
 5. Vücudu aşırı zorlayan egzersizlerde kaçınılarak problemin önüne geçilebilmektedir.
 6. Fazla kilolara bağlı olarak damar atması gözlemlenebilmektedir. Hazırlanacak egzersiz ve diyet programlarıyla kilo problemi çözülebilmektedir. Böylece damar atmasına karşı savaşılabilmektedir.
 7. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklara son verilmelidir. Stresten uzak durmaya gayret edilmelidir. Sağlıklı beslenmeye gayret edilmelidir. Tüm bu unsurlar damar atmasında karşı size destekçi olacaktır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Polis

  Ne yapıyorsun len

 2. Sukru ture

  Hali sahada top Oynarken sert bi donus yaptim sağ arka ayak kasımdan o tık sesini duydum damar atmasiymis nekadar sürede geçer ? Ne iyi gelir ne yapmam lazim sanirim d3 eksikligim var bunu biliyorum

 3. Selçuk

  Sag kol da omuza yakın sag tarafta 5 gündür şiddetli Bi şekilde damar atması başladı ovalayınca duruyor sonra tekrar devam ediyor geçmesi için ne yapmam lazım yardımcı olabilirmisiniz cevap yazarsanız sevinirim

 
 
KAPAT