17 Ekim 2021, Pazar 06:17

Damar damarüstüne binmesi mümkün mü nasıl tedavi edilir?

Damar damarüstüne binmesi mümkün mü nasıl tedavi edilir?

Damar damar üstüne binmesi çok yaygın olarak meydana gelebilen bir sağlık sorunudur ve genellikle ayak ve boyunda ortaya çıkar. Damar damar üstüne binmesi durumunda çoğunlukla doktor müdahalesine gerek kalmamaktadır. Çünkü bu durumda yaşanan kramp ve kas sorunları her ne kadar ağrılı olsa da geçicidir. Tıbbi herhangi müdahale gerekmeden basis yöntemler ile bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.    

Damar Damar Üstüne Biner mi?

Vücudumuzdaki damarların görevi hücrelere besin ve oksijen taşımak ve vücuttaki kirli kanı toplamaktır. Doğada bir yaprağın sahip olduğu damarlara benzetilen damarlar vücudun her yerini dolaşır ve her bölgeye farklı damarlar uzanır. Öyle ki her damarın kendi yolu vardır ve iki damarın hareket edip birbiri üzerine geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Halk arasında kasların gerilmesi durumuna damar damar üstüne binmesi tabiri kullanılmaktadır.

Vücudumuzda hareket etmeyen kanallar olan damarlar sabittir ve birbiri üzerine binmezler. Kas ve sinirlerde zorlanma veya yorgunluk sebebiyle yaşanan kasılmalara bir kere “damar damar üstüne binmiş” tabiri kullanılmış ve sonrasında ise bu tabir yaygın olarak kullanıldığı için dile yerleşmiş bir kalıp tabir olmuştur.

Damar Damar Üstüne Binmesi Neden Olur?

 1. Damar damar üstüne binmesine yol açabilen pek çok durum vardır;
 2. Ani ters bir hareket yapmak
 3. Ceryanda yani hava akımında kalmak
 4. Aşırı spor yapmak
 5. Stres
 6. Aşırı yorgunluk
 7. Ani gerinme veya esneme
 8. Sigara veya alkol bağımlılığı
 9. Stres
 10. Damar tıkanıklığı
 11. Vücuda herhangi bir darbe alma
 12. Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz durmak
 13. Genetik damar yapısında oluşan problemler
 14. Travmalar
 15. Ters pozisyonda durmak
 16. Çarpma
 17. Yaralanma
 18. Besin eksikliği
 19. Vücutta bir takım mineral ve vitaminlerin yeterli ölçüde alınmaması

Damar Damar Üstüne Binerse Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 1. Damar damar üstüne binmesi ayak ve boyun başta olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde hissedilebilir. Bu durumu yaşayan kişiler öncelikle rahat bir yere uzanması gerekir. Bu sayede kas ve sinirler dinlenir ve kasılma geçer. Ek olarak bölgeye soğuk kompress uygulama yapılması da önerilmektedir. Bunun için buz küplerini temiz bir beze sarıp bunu damar damar üstüne gelen yere tutabilirsiniz. Yahut eczaneden alacağınız buz torbalarını kullanabilirsiniz.
 2. Ayrıca damar damar üstüne binmesi halinde yaşanan krampları geçirmek için bölgeye spazm karşıtı jeller sürülmesi ve kas gevşetici ilaçlar içilmesi de yardımcı olabilir.
 3. Damar damar üstüne binmesi sonucunda yaşanan ağrıyı azaltmak için bir müddet yorucu aktivite yapmamalısınız. Bu sayede yorulan kas ve sinirler dinlenip eski haline gelecektir. 
 4. Damar damar üstüne binmesinden birkaç gün sonra çok şiddetli olmayan hafif egzersizler ve esneme hareketleri yapabilirsiniz. Bu sayede kasılan sinir ve kaslar rahatlayacaktır.
 5. Kasılan bölgelere kas gevşetici krem ya da uçucu yağlar sürerek masaj yapmak çok rahatlatıcı olacaktır.
 6. Damar damar üstüne binmesi halinde uzun bir süre dinlenmenize rağmen kasılma ve ağrı geçmediyse bir doktora gidip muayene olmalısınız.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT