2017-02-01 23:31:13 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:46

Damar Genişlemesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Damar genişlemesinin tıbbi adı Vazodilatasyondur. Kan damarları duvarında bulunan düz kasların gevşemesi sonucu kan damarlarının iç çapındaki

Damar Genişlemesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Damar genişlemesinin tıbbi adı Vazodilatasyondur. Kan damarları duvarında bulunan düz kasların gevşemesi sonucu kan damarlarının iç çapındaki artışa damar genişlemesi denir. Kan damarları genişlediğinde damar direncindeki düşme nedeniyle kan akışı artar. Bu nedenle, arteriyel kan damarlarının genişlemesi (genellikle arteriollerde meydana gelir) kan basıncını düşürür.

Damar genişlemesinin sağlığa faydaları şunlardır;

 1. Kan basıncını yani tansiyonu düşürüp normale dönmesine yardımcı olur.
 2. Vücut ısısını dengede tutmaya yardımcı olur.
 3. Vücutta enerji tüketen faaliyetler sırasında oksijen ve besin maddelerinin iletimini arttırır.
 4. Hastalıklardan iyileşmeyi hızlandırır.
 5. Kas sağlığını korumaya yardımcı olur.
 6. Kan akışını rahatlatır.

Damar genişlemesi, damarların genişlediği yerde şişme ve ciltte pempeleşme olarak belirti verir.

Vazokonstrüksiyon yani damar büzülmesi, damar genişlemesinin zıddı olan bir kavramdır. Atardamar, toplardamar, arteriol, venül ve kılcal damarları da içeren kan damarlarının çapı, boyutu bulunduğu bölgeye değişir. Mesela yüzdeki kılcal damarların boyutu bacaktaki damarlarla bir değildir. Ancak vücutta bulunan tüm damarların boyutları kullanılan ilaçların yan etkileri, endokrin sistemi bezleri ve organları tarafından kan dolaşımına bırakılan hormonların etkileri, spor yapma gibi nedenlerden zamanla genişleyebilmektedir.

Damar genişlemesi kan akışını artırır, ödemi azaltır ve vücut sıcaklığının dengede kalmasına yardımcı olur.

Vazodilatasyona (Damar genişlemesini) sağlayan insan vücudunun içinde ve dışında birçok farklı şey mevcuttur. İnsan vücudunun içinde histamin ve laktik asit, kan damarlarının genişlemesini sağlayan kimyasallar arasında yer alır.

Egzersiz ve kas çalışması da damar genişlemesine yardımcı olabilir.

  Vazodilatasyona (Damar genişlemesine) neden olan şeylere vazodilatatör denir. Nitrogliserin içeren ilaçlar da vazodilatatördür. Sık sık göğüs ağrısı yaşayan ve kalp krizi geçirmiş kişilere reçete edilen Nitrogliserin içeren ilaçlar, kalp kasına kan salan koroner damarların genişlemesine yol açabilmektedir. Bu genişleme doktorlar tarafından istenilen, hedeflenen bir durumdur çünkü kalp kasına oksijenli kan sağlayan koroner arterin tıkanması kalp krizini tetikleyebilmektedir. Kalp hastalıkları ve kalp krizi sonucunda kalp oksijenden mahrum kalırsa ölür ve ölmüş olan dokular tekrar canlanamaz. Nitrogliserin gibi ilaçlar damarları genişleterek hayat kurtarır.

  Vücudun damar genişlemesini ve büzülmesini kontrol altında tutmak için kendi doğal sistemi vardır. Bu sistem herhangi bir nedenden dolayı bozulduğunda, istenmeyen damar genişlemesi ve büzülmesi gibi durumlar ortaya çıkar.

  Vücut damar sisteminin bozulması sonucu ortaya çıkan damar genişlemesi,çeşitli nedenlerden dolayı böbreklerde, karında, kasıklarda, peniste, beyinde, yüzde ve kalp damarlarında meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda damar genişlemesi nerde olduysa o bölgenin damarlarını normale döndürmek için tedavi uygulanır. Hangi organınızda damar genişlemesi olduysa o organla ilgili doktora başvurmalısınız. Örneğin kalbinizde damar genişlemesi varsa Kalp doktoruna, böbreklerde damar genişlemesi varsa Nefroloji doktoruna başvurmalıdır.

  Mavi Kadın
  En Çok Okunanlar
  Sağlık
  |
  17 saat 56 dakika önce
  Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
  Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
  Sağlık
  |
  04 Haziran 2023 - 08:43
  Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
  Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
  Sağlık
  |
  06 Haziran 2023 - 12:15
  Mangal keyfi kabusa dönmesin! Mangal zehirlenmesi nedir?
  Havaların ısınmasıyla birlikte piknik sezonu açıldı. Pikniğin olmazsa olmazı şüphesiz ki mangal. Ancak çok dikkat etmeli ki mangal zehirlenmesi nedeniyle mangal keyfinize kabusa dönmesin! Peki mangal zehirlenmesi belirtileri neler? Mangal zehirlenmesi neden olur? İlk yardım nasıl olmalı?