26 Mayıs 2022, Perşembe 05:41

Damar Genişlemesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Damar Genişlemesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Damar genişlemesinin tıbbi adı Vazodilatasyondur. Kan damarları duvarında bulunan düz kasların gevşemesi sonucu kan damarlarının iç çapındaki

Damar genişlemesinin tıbbi adı Vazodilatasyondur. Kan damarları duvarında bulunan düz kasların gevşemesi sonucu kan damarlarının iç çapındaki artışa damar genişlemesi denir. Kan damarları genişlediğinde damar direncindeki düşme nedeniyle kan akışı artar. Bu nedenle, arteriyel kan damarlarının genişlemesi (genellikle arteriollerde meydana gelir) kan basıncını düşürür.

Damar genişlemesinin sağlığa faydaları şunlardır;

 1. Kan basıncını yani tansiyonu düşürüp normale dönmesine yardımcı olur.
 2. Vücut ısısını dengede tutmaya yardımcı olur.
 3. Vücutta enerji tüketen faaliyetler sırasında oksijen ve besin maddelerinin iletimini arttırır.
 4. Hastalıklardan iyileşmeyi hızlandırır.
 5. Kas sağlığını korumaya yardımcı olur.
 6. Kan akışını rahatlatır.

Damar genişlemesi, damarların genişlediği yerde şişme ve ciltte pempeleşme olarak belirti verir.

Vazokonstrüksiyon yani damar büzülmesi, damar genişlemesinin zıddı olan bir kavramdır. Atardamar, toplardamar, arteriol, venül ve kılcal damarları da içeren kan damarlarının çapı, boyutu bulunduğu bölgeye değişir. Mesela yüzdeki kılcal damarların boyutu bacaktaki damarlarla bir değildir. Ancak vücutta bulunan tüm damarların boyutları kullanılan ilaçların yan etkileri, endokrin sistemi bezleri ve organları tarafından kan dolaşımına bırakılan hormonların etkileri, spor yapma gibi nedenlerden zamanla genişleyebilmektedir.

Damar genişlemesi kan akışını artırır, ödemi azaltır ve vücut sıcaklığının dengede kalmasına yardımcı olur.

Vazodilatasyona (Damar genişlemesini) sağlayan insan vücudunun içinde ve dışında birçok farklı şey mevcuttur. İnsan vücudunun içinde histamin ve laktik asit, kan damarlarının genişlemesini sağlayan kimyasallar arasında yer alır.

Egzersiz ve kas çalışması da damar genişlemesine yardımcı olabilir.

Vazodilatasyona (Damar genişlemesine) neden olan şeylere vazodilatatör denir. Nitrogliserin içeren ilaçlar da vazodilatatördür. Sık sık göğüs ağrısı yaşayan ve kalp krizi geçirmiş kişilere reçete edilen Nitrogliserin içeren ilaçlar, kalp kasına kan salan koroner damarların genişlemesine yol açabilmektedir. Bu genişleme doktorlar tarafından istenilen, hedeflenen bir durumdur çünkü kalp kasına oksijenli kan sağlayan koroner arterin tıkanması kalp krizini tetikleyebilmektedir. Kalp hastalıkları ve kalp krizi sonucunda kalp oksijenden mahrum kalırsa ölür ve ölmüş olan dokular tekrar canlanamaz. Nitrogliserin gibi ilaçlar damarları genişleterek hayat kurtarır.

Vücudun damar genişlemesini ve büzülmesini kontrol altında tutmak için kendi doğal sistemi vardır. Bu sistem herhangi bir nedenden dolayı bozulduğunda, istenmeyen damar genişlemesi ve büzülmesi gibi durumlar ortaya çıkar.

Vücut damar sisteminin bozulması sonucu ortaya çıkan damar genişlemesi,çeşitli nedenlerden dolayı böbreklerde, karında, kasıklarda, peniste, beyinde, yüzde ve kalp damarlarında meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda damar genişlemesi nerde olduysa o bölgenin damarlarını normale döndürmek için tedavi uygulanır. Hangi organınızda damar genişlemesi olduysa o organla ilgili doktora başvurmalısınız. Örneğin kalbinizde damar genişlemesi varsa Kalp doktoruna, böbreklerde damar genişlemesi varsa Nefroloji doktoruna başvurmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

8 Yorum

 1. Misafir

  Kızım 16 yasinda neneden adet boğuklu oluyor

 2. Elisa

  Merhaba,benim gozkapagimin ustunde baya cok damarlar cikti neolabilur acaba

 3. Sema

  Merhaba benim bugune kadar adetimde hic hecikme olmadi 9gundu gecikmem var iki kere test yapdim negativ cikti test gostermiye bilirmi bilen varsa yardimciolsun bu arada yasim 32

 4. Ebru

  Kızım da homenjeom var ne zaman geçer

 5. Özge

  Evlendikten sonra adet duzensizligi yasiyorum acaba neden olabilir

 6. Misafir

  Çok teşekür 2 sene önce bay pas oldum bisene önce boyun damarin biri dikali biri daralma yapmış ve 4 gün öncede uzun araştırmalardan sonra beynimdeki kilcar damarlarda dikanmalar olmaya başlamış ve ben kaçsendir baş dönmesi bir an hafıza kaybı şak damarin patlıyakmış gibi ara ara ağrı nefes darlığı arada buna benziyen şikayetlerim vardı devamli doktorlara gidip geldim kulaktan baş dönmesi astım var nefes darlığı biran nerde olduğumu unutan üzüntü ve buna benziyen şeyler söylediler ve nezaman kalp kırızi geçirip amılıyat oldum ve oğünden beri nezaman doktora gitsem beyin kalp ve tansiyona bakiyorlar ve ilaç artırmaya falan sizin bu yazıyı görünce dünyalar benim oldu çünkü 4 gündür morelim sıfır beyin ve boyundaki damarlarla ilgili haberi alali ve okadar güzel aydınlatma ve ne yapmamız lazım bilgilendirmisiniz allah razı olsun sizden çünkü annem felç geçirmişti şu an kardeşim felçli bende her an olma korkusu Pikolejim bozulmuştu siz bana ümit verdiniz rapim ne muraadiniz varsa versin vaktinizi aldığım için hakinizi helal edin bende vermiş olduğunuz bilgiyi dostlarıma gönderdim

 7. Misafir

  Damar genişlemesiyle ilgili güzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler

 8. Gizem

  damar genişlemesi çok zor bir sağlık sorunu

 
 
KAPAT