17 Mayıs 2021, Pazartesi 14:02

Danteldeki ve Kıyafetteki Sarı Sandık Lekesi Nasıl Çıkarılır

Danteldeki ve Kıyafetteki Sarı Sandık Lekesi Nasıl Çıkarılır

Sandık lekesi dantel ve kumaşların üzerinde sarı veya sarıya yakın tonlarda görülür. Kumaşlar hava almayan bir yerde uzun müddet kapalı kalınca sandık lekesi oluşur. Sandık lekelerini gidermek için aşağıdaki tavsiyelerimizden yararlanabilirsiniz.

Sandık Lekesi Neden Olur?

Sandık kullanımı eskiden olduğu gibi yaygın değildir fakat hâlâ birçok eşyasını sandıklarda saklayanlar vardır. Bizi geçmişe götüren, anılarımızı canlandıran bu mobilyalar önemini büsbütün yitirmemiştir. Depolama amacıyla veya dekoratif bir obje olarak yararlanılan sandıklar dantelleri, kumaşları ve daha pek çok şeyi muhafaza eder. Ancak bunların üzerinde zamanla sandık lekesi meydana gelebilir. Aynı ortamda aylarca veya yıllarca kalan kumaşlar rutubetlenir ve buna bağlı olarak sandık lekesi gözlemlenir.

Sandık Lekesi Nasıl Geçer?

Pratik İşler Uzmanı Meltem Açıkel bildiriyor:

Dantellerde sandık lekesi varsa üstüne bir miktar süt ve su dökülür. Bir süre bekletilip kavanoza alınır. İçerisine bir miktar su eklenip beyaz sabun rendelenir. Kavanoz birkaç kez (çalkalar gibi) sallanır. Böylece sarı lekeler yok olacaktır.

Tuz İle Sandık Lekesini Çıkarma

Danteller uygun büyüklükte bir kaba koyulur. Üstünü geçecek kadar su ilâve edilir. Suya bol bol tuz serpilir. Danteller bu karışımda 3-4 saat durmalıdır. Daha sonra sudan çıkarılarak temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Bazı çamaşır makinelerinde dantel yıkamak için özel bir program vardır. Sizinkinde de mevcutsa buna ayarlayarak çamaşır makinesine de atabilirsiniz.

Şeker İle Sandık Lekesini Çıkarma

Sandık lekesinden kurtulma yöntemleri içinde şeker kullanımından da bahsedebiliriz. Bu yöntem için süt kaynatılır ve soğuyunca 2 küp şeker atılır. Danteller de suya bırakılır. Karıştırılır ve ortalama 3 saat böyle kalması sağlanır. Ardından karışımın içerisinden alınarak nemli halde ütülenir. (Yakmamak için dikkatli olunmalıdır.)

Karbonat Yöntemi

Ilık suya limon suyu ve karbonat katılır. Sarı sandık lekesinin olduğu dantel birkaç saat suda tutulur. Durulanıp kurulanır.

Beyaz Sabun

Sandık lekesini giderme amacıyla, beyaz sabundan da yararlanılabilir. Önce ılık suya beyaz sabun rendelenir. Lekeli kumaş veya danteller bu suya konulup 2 saat beklemeye bırakılır. El ile çitilenir ve soğuk suyla durulanır.

Süt İle Sandık Lekesi Çıkarma Yöntemi

Bir leğen ılık suyla doldurulur. 1 bardak süt eklenir. Sandık lekesinin bulunduğu kıyafet ya da kumaş bu leğende 3-4 saat bekletilir. Ovmaya bile ihtiyaç duymayacaksınız çünkü suyun etkisiyle sandık lekesi hemen çıkmaya başlayacaktır. Çamaşır makinesine de attınız mı bu iş tamamdır.

Kumaş veya Kıyafetten Sandık Lekesini Çıkarma

Leğene soğuk su koyun. Giysinizi veya lekeli kumaşınızı leğene yerleştirin. Leke için yeterli gelecek kadar karbonat ilâve edin. Biraz bekleyin ki iyice erisin. Karbonatın çözünmesiyle beraber lekeli bölgeyi yavaş yavaş ovalayın. 1 saat leğenin içinde dursun. Ardından makineye atıp yıkayın. (Elbisenin yahut kumaşın yıkama talimatlarına dikkat edin.)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT