23 Ocak 2022, Pazar 01:00

Dar gelen, sıkan bot, çizme ve ayakkabıyı büyütmek için 8 etkili yöntem

Ayakkabı, bot ve çizmeler eğer ayağınızı sıkıyor, sizi rahatsız ediyorsa bu yazımız tam da size göre! Ayakkabı vurmasını önlemek, ayakkabı kalıbını büyütmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Dar gelen, sıkan bot, çizme ve ayakkabıyı büyütmek için 8 etkili yöntem

Dar gelen ayakkabıları genişletmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Aşağıda bildireceğimiz yöntemler sayesinde ayakkabınızı yıpratmadan kolay bir şekilde genişletip kullanabilir ve ayakkabı vurmalarının önüne geçebilirsiniz:

Çorap Kullanarak Çizmelerinizi, Botlarınızı Genişletebilirsiniz! 

Ayağınıza dar gelen çizme ayakkabı ve botu genişletmek için iki çift çorap kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle 2 kat çorabı üst üste ayağımıza giyin ve bu şekilde dar gelen ayakkabınızı giyip evde gezinin. Kulağa basit gelse de bu yöntemin etkisi karşısında gerçekten şaşıracaksınız. Birkaç saat ayakkabının içinde bu şekilde durduğunuzda ayakkabı zaman içerisinde genişleyecektir. İlk giyildiği anda rahat ettirmese de zamanla ayak ayakkabının içinde durdukça rahatlayacak ve ayakkabı genişleyecek, artık vurmayacaktır.

Saç Kurutma Makinası İle Çizme, Bot Genişletme

İlk olarak bir çift kalın çorabı ayağınıza giyin ve ardından ayakkabılarınızı giyin. Sonrasında ayakkabınıza saç kurutma makinesini 5 dakika tutup ısınmasını sağlayın. Saç kurutma makinesi açıkken bir yandan ayakkabının derisinin gevşemesi için deriyi parmaklarınızı kasın ve esnetin. Sonrasında ayağınızı ayakkabı içinde ayakkabı soğuyana kadar bekletin. Bu yöntemi denedikten sonra ayakkabınızdaki genişlemeyi farkedeceksiniz.

Konç Makinesi İle Çizmelerinizi Genişletebilirsiniz

Boyu uzun çizmeler çoğunlukla baldır kısmında sıkmaya sebep olmaktadır. Eğer bu durumdan kurtulmak istiyorsanız ayakkabı tamircisine gidip çizmenizi konç makinesi ile genişletebilirsiniz. Konç makinesi sayesinde çizmenin baldır genişliğini 50 santimetre kadar genişletebilmeniz mümkündür.

Ayakkabı Genişletme Spreyi Kullanabilirsiniz

Ayağınıza dar gelen çizme bot veya normal ayakkabılarınızı ayakkabı genişletme spreyi ile genişletebilirsiniz. Ayakkabı büyütme spreyleri çoğunlukla deri ve nubuk ayakkabılar için kullanılmalıdır. Bunun için ayakkabının dar gelen yerlerine sprey sıkarak ayakkabıya genişletebilir ve rahat kullanım sağlayabilirsiniz.

Sirke İle Bot, Ayakkabı Genişletme

Kulağa garip gelse de bot ve çizmeleri genişletmek için sirke yardımcınız olabilir. Bunun için ihtiyacınız olan yalnızca gazete kağıdı ve sirkedir. İlk olarak gazete kağıdını sirke ile ıslatın ve ardından buruşturup ayakkabının içine yerleştirin. Bu şekilde gazete kağıtlarını ayakkabının içinde bir gün bekletin. Sirkenin içinde bulunan asit ayakkabının kısa sürede genişlemesini sağlayacaktır.

Buzdolabı Poşeti İle Ayakkabı Genişletme

Ayağında dar gelen ayakkabıları buzdolabı poşeti ile genişletebileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için bir buzdolabı poşetinin yarısına kadar su doldurun. Ardından su dolu buzdolabı poşetini ağzını bağlayarak ayakkabının içine yerleştirin. Bu şekilde ayakkabıyı buzluğa atın ve içerisindeki suyun donmasını bekleyin. Su donduktan sonra ayakkabıyı buzluktan çıkarın ve suyun açılması için bekleyin. Bu yöntem sayesinde ayakkabınızın genişlediğini fark edeceksiniz.

Kalıpla Ayakkabı Büyütme

Ayağınızı sıkan bir ayakkabınız varsa, ayakkabıcıdan ayak numaranızı uygun olan kalıp satın alabilirsiniz. Aldığınız bu ayakkabı kalıbını ayakkabının içinde bekletin. Sonrasında ayakkabının ayağınıza olduğunu göreceksiniz.

Havluyla Ayakkabı Büyütme

Ayakkabınız ayağınızı sıkıyorsa kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise ıslak havludur. Bunun için 2 adet küçük el havlusu ıslatın, biraz sıkıp ayakkabının içine yerleştirin. Ayakkabınızı bu şekilde bir gün boyunca bekletin ve sonrasında havluyu ayakkabının içerisinden çıkarın. Bu yöntemde dar kalıp olan ayakkabıları genişletmek için etkilidir.

Ayakkabı Genişletme İçin 10 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT