05 Aralık 2021, Pazar 18:12

Darbe sonrası tırnak morarmasını hemen geçiren 4 doğal çözüm

Darbe sonrası tırnak morarmasını hemen geçiren 4 doğal çözüm

Birçoğumuz hemen hemen her gün küçük ev kazaları atlatırız. Ey yaygın görülen kazalardan biri de tırnak morarması diyebiliriz. El yahut ayak tırnağında oluşan morarma, genelde parmağın kapıya veya dolaba sıkışması yahut darbe sonucunda gelişen bir çeşit tırnak yaralanmasıdır. Tırnağın yaralanması sonucu, tırnak yatağının altında bulunan damarlar hasar görür ve tırnakta morluk oluşur. Morarmayla birlikte şiddetli bir ağrı varsa kişinin muhakkak doktora görünmesi gerekir. Bunun dışında morarmanın diğer nedenlerini içeriğimizin devamında belirttik, buyurun birlikte göz atalım;  

Tırnak Morarmasına Neden Olan 5 Durum

Yanlış Ayakkabı Tercihi

Ayak tırnak morarmasının başlıca nedenlerinden biri sağlıksız ayakkabı tercihidir. Ayağı sıkan dar ayakkabılar, çok düz yahut topuklu ayakkabılar ayak parmaklarına baskı uygular. Bu baskı sonucunda ayak tırnaklarında morarma gerçekleşir. Bu nedenle ayak sağlığı için doğru ayakkabı tercih edilmelidir.

Kalp ve Akciğer Problemleri

Kalp ve akciğerlerde meydana gelen hastalık sonucunda da ayak tırnağında morarma görülür. Ayak tırnak morarmasına ek olarak, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı yahut nefes darlığı belirtiler de görülür.

Uzun Tırnak

Tırnak morarmasının bir diğer nedeni ise tırnakların çok uzun olmasıdır. Ayak tırnağı uzun olduğu zaman ayakkabının ön kısmına fazla baskı uygular ve bu da tırnağın içeriye doğru itilmesine yol açar. Tırnak geriye itildiğinde ise tırnakta morarma gerçekleşir.

Tırnak Mantarı

Tırnak morarmasının bir başka nedeni de tırnak mantarıdır. Tırnak mantarı “dermatofit” ismi verilen organizmalar tarafından oluşan bir hastalık olup tırnak dibine yerleşir. Tırnakta oluşan mantar, tırnağın morarmasına neden olur.

Kansızlık

Tırnak morarmasına neden olan bir diğer durum ise kansızlıktır. Kansızlıktan muzdarip olan birçok kişide tırnak morarması görülür. Kansızlık tırnak morarmasına yol açtı ise, kişinin kan tahlili yaptırması çok önemlidir. Doktor duruma göre kişinin vücudundaki demir emilimini yükseltebilmek adına C vitamini takviyesi verebilir.

Tırnak Morarmasını Geçiren 4 Farklı Doğal Çözüm

Tuzlu Su

Tırnağınızı mümkün olduğunca kısa kesmeye çalışın. Daha sonra bir kabın içerisine ılık doldurup içerisine tuz ekleyin. Tırnağınızı bu tuzlu suyun içerisinde 15-20 dakika kadar bekletin. Morarma ayak tırnağında ise, ayağınızın sığabileceği bir kabın içerisine tuzlu su hazırlayıp, yine aynı şekilde ayağınız kovanın içerisinde 15-20 dakika bekletin. Tırnaktaki morarma geçinceye kadar bunu her gün bir kez tekrar edin.

Limon

Renk açıcı özelliğine sahip olan limon tırnak morarmasını da doğal olarak tedavi etmektedir. Bunun için yarım adet limonun suyunu sıkın ve bir kabın içerisine ekleyin. Ardından moraran tırnağınızı limonun içerisinde 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra temiz bir diş fırçası ile tırnağınızın üst yüzeyini çok bastırmadan fırçalayın.

Zerdeçal

Antibakteriyel özelliğe sahip olan zerdeçal aynı zamanda hızlı iyileştirici özelliğine de sahiptir. Bir kabın içerisine 1 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal ekleyip kaşık yardımıyla karıştırın. Elde edilen karışımı morarmış tırnağınızın üzerine güzelce sürün.

Hardal Yağı

Hardal yağının iyileştirici özelliği vardır. Hardal yağını aktarlardan yahut güvenilir internet sitelerinden satın alabilirsiniz. Hardal yağını morarmış tırnağınızın üzerine sürün ve parmağınız ile masaj yaparak yedirin. Bu işlemi tırnaktaki morarma gidinceye kadar her gün tekrar edebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT