20 Mayıs 2022, Cuma 06:23

De Quervain Tenosinoviti ne demektir? Belirtileri, nedenleri, teşhisi ve tedavisi

De Quervain Tenosinoviti ne demektir? Belirtileri, nedenleri, teşhisi ve tedavisi

De Quervain'in tenosinoviti, bilekte tendonlarda ağrıya sebep olan ve oldukça sıklıkla görülen bir sağlık problemidir. De Quervain'in tenosinoviti, bilek ve baş parmak arasında uzanan iki tendonu çevreleyen kılıf veya sinovyumun iltihaplanmasıdır. Bu durumda genellikle bilekte baş parmak ile ön kolun buluştuğu yerde ağrı görülmektedir.

De Quervain Tenosinoviti Belirtileri Nelerdir?

De Quervain tenosinoviti halinde yaşanacak ilk belirtilerden birisi baş parmağın tabanında ağrı ve hassasiyettir. Bu duruma ek olarak ön kolda da ağrı görülebilir. Bu tür ağrılar yavaş yavaş ortaya çıkabildiği gibi aniden de meydana gelebilir. El, baş parmak veya bilek kullanıldığında, hareket edildiğinde ağrı daha da şiddetlenebilir.

Quervain tenosinovitin diğer belirtileri şunlardır:

 1. Baş parmağı veya bileği hareket ettirirken ağrı.
 2. Baş parmağınızın tabanına yakın ağrı.
 3. Baş parmağınızın tabanına yakın şişlik.
 4. Bileğin yan taraflarında şişlik ve ağrı.
 5. Baş parmağınızın ve işaret parmağınızın arkasındaki uyuşma.
 6. Ön kolunuza ve baş parmağınıza yayılan bilek ağrısı.
 7. Bileğinizde hafif şişlik, kızarıklık veya sıcaklık hissi.
 8. Bileğinizin baş parmak tarafına yakın bir kist.
 9. Şişen kılıf sebebiyle tendonlar hareket ettirilirken gıcırdama sesi.
 10. Baş parmak hareket ettirildiğinde ve bir şeyler tutulmaya çalışıldığında zorlanma ve acı hissi.
 11. Bir şey kavrarken baş parmak ve bileği hareket ettirirken zorlanma

De Quervain Tenosinoviti Neden Olur?

De Quervain tenosinovit görünmesin en sık sebebi bileğin aşırı sık kullanımıdır. Sürekli olarak tekrarlayıcı hareketler yapmak bilekte tendonlarda tahrişe ve dolayısıyla ağrı oluşumuna sebep olur. Örneğin sık sık yazı yazma, örgü örme, çekiç kullanma, bebeği havaya kaldırma, sürekli mesajlaşma, ağır market poşetleri taşımak gibi durumlar bu soruna yol açabilir.

De Quervain Tenosinoviti Nasıl Tedavi Edilir?

Bu durumun tedavisinde baş parmaktaki iltihabı azaltmak ve baş parmak hareket ettirildiğinde ağrı oluşumunun önüne geçmek amaçlanır.

Atel Kullanımı ve Fizik Tedavi

Bu durumda hastalara çoğunlukla atel kullanımı reçete edilerek baş parmağı ve bileğin sıkı ve sabit tutulması amaçlanır. Bu atel günde 24 saat boyunca takılarak 4 ile 6 hafta tedavi süresi bulunur. Ek olarak bilek, el ve kolda kuvvet oluşması için hastaya fizik tedavi verilmesi de gerekli olabilir.

İlaç Kullanımı

De Quervain Tenosinovit sonucu hastada oluşan şişliği hafifletmek için reçetesiz satılan ağrı kesiciler reçete edilebilir. Bu ilaçların etkisiz olduğu durumlarda doktor tendonu çevreleyen kılıfa kortizon enjekte edilmesini gerekli görebilir. De Quervain Tenosinovit belirtileri gören kişiler 6 ay içinde bu tedaviyi aldığında tamamen iyileşmesi mümkün olabilir.

Ameliyat

De Quervain Tenosinovit'in şiddetlenmesi halinde ve tedavilerin ağrıları azaltmak için yetersiz kaldığı durumda hastanın ameliyat olması gerekli olabilir. Bu ameliyat ayakta gerçekleşir ve cerrah şişmiş tendonların etrafındaki kılıfta küçük bir kesik açar. Bu kesiklerin amacı; tendonların daha rahat hareket etmesini sağlamaktır. Ameliyat sonrasında bilek ve baş parmağın kuvvet kazanması için hastaya fizik tedavi de verilir. Bu sayede hastalığın tekrarlanmasının da önüne geçilmiş olur. El iyileşip tamamen kuvvet topladığında eski sağlıklı haline kavuşur.

Sıcak vea Soğuk Kompres

De Quervain Tenosinovit sebepli oluşan ağrılarda sıcak su torbası veya buz ile soğuk kompres yapmak ağrıyı azaltmakta yardımcınız olabilir. Buz uyguladığınız durumda buzu direkt olarak değil de temiz bir bezin içine koyup uygulamanız gerekmektedir.

De Quervain Tenosinoviti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavisiz bırakıldığı takdirde bilek ve baş parmak hareketinde kalıcı olarak sınırlanma ve tendon kılıfının patlaması gibi durumlar meydana gelebilir.

De Quervain Tenosinoviti Nasıl Teşhis Edilir?

De Quervain tenosinovit teşhisi doktorlar tarafından bir test yapılarak anlaşılabilir. Finkelstein testi olarak anılan bu testte hastanın baş parmağını avucun üzerinde duracak şekilde bükülmesi istenir. Sonrasında hasta bir yumruk yapar ve parmaklarını baş parmağının üzerine kapatır. Son olarak ise bilek küçük parmağa doğru bükülür. İşte hasta elini bu hale getirdiğinde baş parmağın dibinde hassasiyet veya ağrı varsa Quervain Tenosinovit teşhisi konabilir. Bu test sayesinde röntgen gibi diğer testlere genellikle gerek kalmamaktadır.

De Quervain Tenosinoviti Kimlerde Görülür?

 1. 30 ile 50 yaş arasındaki yetişkin kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir.
 2. Erkeklere oranla kadınlarda 8 ile 10 kat daha sık görülmektedir.
 3. Çoğunlukla hamilelikten hemen sonra meydana gelen bu durumda anne bebeğini her kaldırdığında bu problem tetiklenebilir.
 4. Günlük hayatta normal şekilde rutin işlerde veya iş için bileğin sürekli olarak hareket ettirilmesi durumunda bu sorun meydana gelebilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT