10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:14

Deltacron: Kıbrıs'taki bilim insanları Delta ve Omicron'u birleştiren yeni bir COVID-19 'varyantı' keşfetti

Deltacron: Kıbrıs'taki bilim insanları Delta ve Omicron'u birleştiren yeni bir COVID-19 'varyantı' keşfetti

Her geçen gün Koronavirüs’ün yeni bir mutasyonu ortaya çıkıyor. Omicron varyantından sonra bu sefer de Deltacron varyantı ile karşı karşıyayız. Tüm dünyada konuşulmaya başlanan Deltacron varyantının ne olduğu merak edilirken öte yandan Deltacron’un belirtileri de araştırılıyor. Deltacron varyantı hakkında bilinen tüm detaylar haberimizde.

Hepimizin yakından takip ettiği Koronavirüs salgını etkisini göstermeye devam ediyor. Tüm dünya Covid-19 salgını ile mücadeleye devam ederken, bir mutasyon haberi bu sefer Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden geldi. Bilim insanları Omicron ve Delta birleşiminden ortaya çıkan bir Covid-10 mutasyonu keşfettiklerini bildirdi. Delta, Deltaplus, Omicron derken vatandaş şimdi de, ‘Deltacron varyantı nedir?’ ‘Belirtileri nelerdir?’ ‘Deltacron bulaşıcı mı?’ Sorularını araştırıyor. İşte Deltacron varyantı hakkında detaylar…

DELTACRON VARYANTI NEDİR?

Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılmaya devam ederken, Kıbrıs’ta bilim insanları tarafından virüsün yeni bir mutasyonu keşfedildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki (GKRY) Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarında çalışan bilim insanlarından oluşan ekibin başındaki Dr. Leontios Kostrikis yaptığı açıklamada, Covid-19’un Omicron ve Delta mutasyonlarının melezi olan Deltacron adında yeni bir mutasyon keşfettiklerini duyurdu. Yeni varyantın duyurusu, yeni bir koronavirüs varyantı olan B.1.640.2'nin Fransa'da keşfedilmesinden sadece bir hafta sonra geldi.

Dr. Leontios Kostrikis, Deltacron’un Omicron’un bazı mutasyonlarıyla birlikte Delta mutasyonunun genetik arka planını paylaştığını ve bu sebeple yeni mutasyonu ‘Deltacron’ olarak isimlendirdiğini söyledi.

Kostrikis, söz konusu yeni mutasyonun dünyanın başka hiçbir yerinde tanımlanmamış olmasının muhtemel olduğunu ve bu nedenle bu keşfe küresel ilgi olabileceğini belirtti.

DELTACRON VARYANTININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Deltacron varyantının belirtileri, Omicron varyantında yaşanan burun akıntısı, öksürük ve yorgunluk gibi belirtiler olabilir. Omicron ve Delta mutasyonlarının bir melezi olan Deltacron varyantının belirtileri hakkında kesin bir açıklama yapılmadı. Ancak boğaz ağrısı, burun akıntısı, tat-koku kaybı, öksürük ve halsizlik gibi COVID-19 belirtisi gösterenlerin test yapması öneriliyor.

25 KİŞİDE DELTACRON GÖRÜLDÜ

Kostrikis, ekibinin 11’i Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda olmak üzere toplam 25 kişide Deltacron tespit edildiğini aktararak, istatiksel analize göre hastaneye yatırılan hastalar arasında söz konusu mutasyonun daha sık görüldüğünü ifade etti.

DELTACRON VARYANTI BULAŞICI MI?

Kostrikis, 25 vakadan alınan örneklerin dün Covid-19’daki değişiklikleri izleyen uluslararası veritabanı olan Grip Virüsü Verilerini Küresel Paylaşma Girişimi’ne (GISAID) gönderildiğini belirterek, "Bu mutasyonun daha patolojik mi yoksa daha bulaşıcı mı yoksa Delta ve Omicron’dan daha mı baskın olacağını gelecekte göreceğiz" dedi.

GKRY Sağlık Bakanı Michalis Hadjipantelas ise yaptığı açıklamada, “Dr. Kostrikis'in ekibinin çığır açan araştırmaları ve bulguları, bilim insanlarımızla gurur duymamızı sağlıyor, çünkü bu araştırma GKRY’yi sağlık konularında uluslararası konuma yerleştiriyor” dedi.

DELTACRON VARYANTI TEHLİKELİ Mİ?

Yeni keşfedilen Deltacron varyantının ne kadar riskli ve tehlikeli olduğu tam olarak bilinmese de yakın zamanda araştırmalar neticesine göre yetkililer tarafından açıklamalar yapılacak.

COVİD-19 Koronavirus Hastalığına İyi Gelen 5 Bitki Çayı Tarifi İçinTıklayınız

Virüslerle, hastalıklarla savaşmak için nasıl beslenmeli, ne yapmalı? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT