Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Demir Bağlamanın Yüksek Olması Nedir Nasıl Düşürülür

Mavikadin>Sağlık>Demir Bağlamanın Yüksek Olması Nedir Nasıl Düşürülür

Demir bağlama kapasitesi, kan testi ile belirlenir ve kanınızda çok fazla veya çok az demir olup olmadığını görmek için yapılan bir kan testidir. Demir minerali, organlarımızın düzgün çalışabilmesi için gerekli olan bir besin öğesidir.

Demir Bağlamanın Yüksek Olması Nedir Nasıl Düşürülür

Demir bağlama kapasitesi, kan testi ile belirlenir ve kanınızda çok fazla veya çok az demir olup olmadığını görmek için yapılan bir kan testidir.

Demir minerali, organlarımızın düzgün çalışabilmesi için gerekli olan bir besin öğesidir. TIBC yani toplam demir bağlama kapasitesi, vücudumuzda ne kadar demir depolandığını belirlemek için kullanılır. Kandaki demir bağlama ve taşıma kapasitesini ifade eder.

Demir Bağlama Kapasitesi Normal Değerleri

 1. Erkeklerde 225 – 480 ug/dl
 2. Kadınlarda 215 – 480 ug/dl

Demir Bağlama Kapasitesi Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

 1. Kendini halsiz ve yorgun hissetmek
 2. Eklem ağrısı
 3. Ten renginde bronz veya griye dönen değişiklik
 4. Karın ağrısı
 5. Ani kilo kaybı
 6. Cinsel isteksizlik
 7. Saç dökülmesi
 8. Düzensiz kalp ritmi

Demir Bağlama Kapasitesi Yüksekliği (Total Demir Bağlaması Kapasitesi Yüksekliği) Neden Olur?

Demir bağlama kapasitesi kanda yer alan proteinlerin toplam ne kadar demir bağlayabildiğini ölçmeye yarar. Doğum kontrol hapları, kansızlık, akut karaciğer hasarı, akut hepatit, polisitemia vera, hipokronik anemi ve kan kaybı gibi durumlar sonucunda demir bağlama kapasitesi yükselebilir. Öte yandan hamileliğin son ayları demir bağlama kapasitesinin arttığı bir dönemdir. Demir bağlama kapasitesi yüksekliğinin nedenleri arasında şunlardan da söz edilebilir:

Demir Eksikliği: Kansızlık yani demir eksikliği, demir bağlama kapasitesini normalin üzerine çıkarır.

Doğum Kontrol İlaçları: Bu grupta yer alan her ilaç için aynı şey söylenemez. Fakat genellikle doğum kontrol hapları progestoron içerir. Bu yüzden demir bağlama kapasitesini yükseltebilir.

Kırmızı kan hücrelerinin ölmesine neden olan hemolitik anemi adı verilen sağlık sorunu

Hamileliğin son dönemi

Akut hepatit hastalığı

Demir veya kurşun zehirlenmesi

Karaciğer hasarı

Hemokromatozdan kaynaklanan aşırı demir yükü

Aşırı kan kaybı

Akut karaciğer hasarı

Karaciğer hastalıkları

Gebeliğin son döneminde hormonal dalgalanmalara bağlı olarak demir miktarında azalma

Hepatit rahatsızlıkları

Polisitemia vera hastalığı: Aşırı alyuvar üretimi demektir. Bu hastalıkta kemik iliği çok fazla demir kullanır ve bu sayede aşırı miktarda kırmızı kan hücresi üretir.

Hipokromik anemi: Bu hastalıkta alyuvarlardaki hemoglobin miktarı yetersizdir. Alyuvarın ortası soluk görünümlüdür. Kansızlık çeşitlerinden biridir.

Demir Bağlama Kapasitesi Yüksekliği( Total Demir Bağlaması Kapasitesi Yüksekliği) Nasıl Tedavi Edilir?

Demir bağlama kapasitesi yüksekliği tedavisi, bunun hangi rahatsızlıktan kaynaklandığına göre değişir. Anemi nedeniyle oluştuysa iyileşme, kan nakliyle sağlanır.

 1. Bazı hastalarda kemik iliği nakline ihtiyaç duyulur.
 2. Demir bağlama kapasitesinin yüksek olması sağlıksız beslenmeye bağlıysa, uygun bir beslenme programı hazırlanır. Bolca demir ihtiva eden gıdalara ağırlık verilir.
 3. Yetişkin ve hamile kadınlarda, demir bağlama kapasitesini normal seviyeye getirmek amacıyla ilaçlardan da yararlanılabilir.
 4. Anemi ve demir bağlama yüksekliği durumunda uygulanan tedaviler birbirine benzemektedir. Her iki hastalıkta, demir eksikliğine faydalı yiyeceklerin tüketilmesi çok önemlidir. Hekim tarafından bir ilaç reçete edildiyse düzenli olarak kullanılmalıdır. Çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü bunlar demir emilimini azaltır.
 5. Yüksek demir seviyesine sahip olanlar kümes hayvanları, balık ve kırmızı et gibi gıdalar yememelidir. Söz konusu besinler demir açısından zengindir. Demir seviyeniz normalin üzerinde ise, bunları beslenme düzeninizden çıkarmanız gerekir.
 6. Kırmızı biber ve tam tahıllar ise demir emiliminin azalmasına yol açar. Onlardan da kaçınılmalıdır.
 7. Yeşil çay, kakao ve kahve demir emilimini olumsuz etkileyebilir. Mine çiçeği, nane, ıhlamur çiçeği ve papatya çayları demir mineralinin emilimini zorlaştırabilir.

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...