20 Mayıs 2022, Cuma 07:14

Demir İlacı Kullanırken Yenmemesi Gerekenler Nelere Dikkat Etmeli

Demir İlacı Kullanırken Yenmemesi Gerekenler Nelere Dikkat Etmeli

Demir Hapı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Demir vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerdendir. Ancak vücut demiri kendi kendine üretemez. Bu nedenle dışarıdan alınması gereken bir besin ögesidir. Özellikle diyet yapılan dönemlerde besin kısıtlaması uygulandığı için, düzenli olarak ve yeterli miktarda demir almak oldukça önemlidir. Demir eksikliği oluşmasındaki en büyük sebep, bu mineral açısından zengin olan besinlerin yeterince tüketilmemesidir. Demir eksikliğinin meydana gelmesi ile birlikte, demir eksikliği anemisi adı verilen ve kansızlık olarak bilinen hastalık kendini gösterir.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 1. Halsizlik
 2. Cilt renginin soluk bir görünümde olması
 3. Baş ağrısı
 4. Saç dökülmesi
 5. Depresyon
 6. Sürekli yorgunluk hali
 7. Konsantrasyon problemleri
 8. İlgisizlik
 9. Fiziksel aktiviteler sırasında nefes nefese kalmak
 10. Baş dönmesi ve göz kararması
 11. Uyku sorunları
 12. Normalden fazla üşüme hissi
 13. Dilde şişme
 14. Kulak çınlaması
 15. El ve ayaklarda karıncalanma ya da uyuşma

Demir İlacı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Prof. Dr. Coşkun Tecimer bu konu şu bilgileri vermektedir; Demir haplarını yemeklerden önce ya da et ile birlikte almak gerekir. C vitamini almak, ilaçların emilimini yükseltir. Bu yüzden demir ilaçlarını kullanırken C vitamini tableti kullanılması ya da portakal suyu tüketilmesi tavsiye edilir. Demir emilim oranı ne kadar yüksek olursa, kansızlık problemi de o kadar hızlı şekilde giderilmiş olur. Çay ve süt gibi besinlerin tüketimi, demir emilimini büyük oranda azaltır. Demir ilaçları, bu besinler tüketildikten en az saat 2 sonrasında içilmelidir.

Diyetisyen İrem Çelik bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Kansızlık sorunun giderilmesi için genellikle demir ilaçları reçete edilir. Bu sorunu yaşayan çoğu insan, ilaçlarını kullanmaya başladığı ilk günlerden itibaren kendini iyileşmiş hisseder. Fakat demir depolarının tam olarak dolması için ilaçların birkaç ay boyunca düzenli olarak kullanılması gerekir. 

Kansızlık probleminizi olduğunu düşünüyorsanız, bir hekime başvurarak gerekli tahlillerin yapılmasını talep edebilirsiniz. Ancak kişinin kendi kendini tedavi etmeye çalışması ya da reçete edilmediği halde demir ilacı kullanması, kanda bulunan demir miktarının riskli seviyede yükselmesine sebep olabilir. Bunun sonucunda ise demir zehirlenmesi vakaları ortaya çıkar. Kansızlık, çoğunlukla demir yönünden zengin olan besinlerin tüketilmemesi sonucunda meydana gelir. Fakat kolon kanseri ya da ülser gibi hastalıkların varlığı da bu probleme yol açabilir. Bu durumlarda demir ilacı kullanmak yerine farklı tedavilerin uygulanması gerekecektir.

Reçete edilen demir ilaçlarının C vitamini eşliğinde kullanılması tavsiye edilir. C vitamini, demirin vücut tarafından emilmesini destekler. Bu nedenle demir ilacı kullanılan dönemlerde C vitamini tabletleri, kuşburnu, yeşil sebze, maydanoz, patates ve turunçgil tüketilmesi büyük önem taşır. Kafein, süt, çay, yeşilçay, yüksek posalı besinler ve mide ilaçları (antiasitler) ise demir emilimini engellemektedir.  

Kansızlık probleminden korunabilmek için, demir yönünden zengin olan gıdaların düzenli şekilde tüketilmesi gerekir. Bu besinlere örnek olarak yumurta, kırmızı et, demir açısından zenginleştirilmiş gıdalar ve tam tahıllı besinler gösterilebilir.

Vücuttaki demir emilimini kuvvetlendirmek için ilaçların yemeklerden 1 saat öncesinde alınması önerilir. Ancak yemek yedikten 2 saat sonrasında kullanmak da uygun olacaktır. Demir ilaçları kullanılırken yoğurt, peynir ve süt tüketilmemelidir. Çünkü bu besinler kalsiyum yönünden oldukça zengindir. Aynı zamanda ıspanak, kahve, çay, antiasitler ve kalsiyum takviyesi tüketiminden de kaçınmak gerekir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Batuhan

  Ben 14 yaşindayim annem babam ayri annem beni aradi ve kolon kanseri olduğunu söyledi ölmesinden çok korkuyorum hep ağliyorum

 
 
KAPAT