Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Depresyona iyi gelen, sakinleştirdiği bilimsel olarak ispatlanmış 4 bitki çayı

Mavikadin>Sağlık>Depresyona iyi gelen, sakinleştirdiği bilimsel olarak ispatlanmış 4 bitki çayı

Günümüz modern dünyasında stres, depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunlar yaşamayan insan yok gibi. Bu problemlerle başetmek, mutlu olmak için kimileri depresyon ilaçlarına sarılırken, çoğu insanın tercihi doğal yollardan yana oluyor. Bitki çayları da kullanılabilecek alternatif yöntemlerden. İşte depresyona iyi geldiği, mutluluk verip sakinleştirdiği bilimsel çalışmalarla ispatlanmış 4 bitki çayı tarifi.

Papatya çayı sinirleri gevşetiyor, rahatlatıyor, depresyona iyi geliyor.
Papatya çayı sinirleri gevşetiyor, rahatlatıyor, depresyona iyi geliyor.

Hızlı erişim

Mutluluk izafi bir kavram olsa da genel anlamda kişinin kendini iyi, huzurlu hissetmesi olarak tanımlanabiliyor. Düzenli spor yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, pozitif insanlarla görüşmek mutlu bir yaşam sürmeye yardımcı oluyor. Tüm bunların dışında huzurlu ve psikolojik olarak rahat olmak için bitki çayları da çok etkili. Melisa, papatya çayı, lavanta çayı gibi bitki çayları anksiyeteyi azaltıyor, sinirleri gevşetiyor, mutluluk hormonu olan serotoninin salgılanmasını destekliyor. Mutluluk veren, gerginliğe iyi gelen bitki çayları şunlardır:

DEPRESYONA, PSİKOLOJİYE HANGİ ÇAY İYİ GELİR?

Hangimiz mutlu, huzurlu bir yaşam sürmeyi istemeyiz ki? Depresyon ilaçlarının tonlarca yan etkisi düşünüldüğünde doğal mutluluk veren şeylere yönelmek mantıklı geliyor. Anksiyeteyi önlemek, depresyonla mücadele etmek için bitkilerin gücüne sığınabilir, şifalı bitkilerle mutluluk veren çaylar hazırlayabiliriz. İşte doğal antidepresan çayı tarifleri:

PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı mutluluk verdiği, depresyona iyi geldiği kanıtlanmış bitki çaylarından. Papatya çayı, papatya çiçeklerinin kurutularak sıcak suyun içerisinde demlenmesi  yoluyla elde ediliyor. Journal of Young Pharmacists'de yer alan çalışmada kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarında papatya çayının anksiyete ve depresyona etkisi incelendi, papatya çayının depresif ruh hali ve endişeli duyguların geçmesine yardımcı olduğu tespit edildi.

Papatyanın psikolojiye iyi geldiği DergiPark'taki çalışmada da yer aldı. Papatyanın anksiyete bozukluğu olan bireylerin psikolojik iyi oluşluluk, depresyon, anksiyete düzeyi üzerine etkisi alanında yapılan araştırma sonucunda papatyanın  anksiyete bozukluğu olan bireylerde antidepresan etki sağlayabildiği ve psikolojik iyi olmaya yardımcı olduğu görüldü.

Papatya çayını yapmak için 1 su bardağı suyu cezveye koyup içerisine 1-2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya bitkisi katıp 5 dakika kaynatın. Günde 2-3 bardak için.

Depresyona iyi gelen, sakinleştirdiği bilimsel olarak ispatlanmış 4 bitki çayı

MELİSA ÇAYI

Melisa çayı, geleneksel olarak ruh halini iyileştirmek, kaygı düzeylerini azaltmak ve uykusuzluk tedavisinde kullanılıyor. Melisa, nane ailesinden limon kokulu bir bitkidir. Nutrients Dergisi'nde 2014 Kasım ayında yer alan çalışmada melisanın ruh haline iyi geldiği ve bilişsel performansa fayda sağlayabileceği görüldü. Bulgular, melisa otunun bazı insanlarda kaygı ve depresyon belirtilerini iyileştirmede etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Phytotherapy Research 2021 Aralık ayında yer alan bir başka çalışmada melisa otunun özellikle akut durumlarda anksiyete ve depresif belirtileri iyileştirmede etkili olabileceği sonucuna varıldı.

Melisa çayı yapmak için 2 bardak suyu küçük bir tencerede kaynatın. İçerisine 1-2 yemek kaşığı melisa bitkisi atıp 10 dakika demleyin. Günde 2-3 bardak için.

Depresyona iyi gelen, sakinleştirdiği bilimsel olarak ispatlanmış 4 bitki çayı

YEŞİL ÇAY

Depresyon ve mutsuzluk zihinsel , fiziksel ve duygusal sağlığı başta olmak üzere hayatın tüm yönlerini olumsuz etkileyebilecek ciddi bir durum. Düzenli yeşil çay tüketerek depresyon ve anksiyete ile savaşabilirsiniz. The American Journal of Clinical Nutrition 2009 Aralık ayında yer alan çalışmada yeşil çayı düzenli olarak tüketen yaşlı yetişkinlerde depresyon semptomlarının azaldığı görüldü.

Nutrients'da 2018 Eylül sayısında yeşil çay içmenin antidepresan etkisini bildiren 9.500'den fazla kişiyi kapsayan bir Kore araştırması yer aldı. Araştırma 19 yaş ve üzeri kadın ve erkekler üzerinde yapıldı. Çalışma sonunda günde üç fincandan fazla yeşil çay içenlerin depresyon düzeyleri %21 daha düşük olduğu tespit edildi.

Depresyona iyi gelen, sakinleştirdiği bilimsel olarak ispatlanmış 4 bitki çayı

LAVANTA ÇAYI

Lavanta çayı, kurutulmuş lavanta bitkisinin sıcak su ile demlenmesiyle yapılıyor. Bu çayın sinirleri yatıştırdığı, anksiyeteye iyi geldiği, depresyona şifa olduğu bilimsel çalışmalar ile de kanıtlandı. Complementary Therapies in Medicine'da lavanta çayının yaşlıların kaygı ve depresyonuna etkisi üzerine 60 yaşlı kişi üzerinde yapılan araştırmada lavanta bitki çayı tüketiminin depresyon ve anksiyete puanlarını azaltabildiği, depresyon tedavisine yardımcı olduğu görüldü. Lavanta çayı yapmak için bir bardak suyu kaynatıp ocaktan alın, içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta bitkisi atıp 5 dakika demleyin. Günde 2-3 bardak lavanta çayı tüketebilirsiniz.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Depresyona iyi gelen, sakinleştirdiği bilimsel olarak ispatlanmış 4 bitki çayı

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...