Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
04-10-2016 03:47 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Dereotu Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Verdirirmi? Diyetisyen Cevaplıyor

Google News

Dereotu, zayıflamak isteyenler, diyet yapanlar için harika bir bitkidir. 100 gr. dereotu yalnızca 18 kalori içeriği ile kalorisi en düşük, zayıflatan yiyecekler

Dereotu Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Verdirirmi? Diyetisyen Cevaplıyor

Dereotu, zayıflamak isteyenler, diyet yapanlar için harika bir bitkidir. 100 gr. dereotu yalnızca 18 kalori içeriği ile kalorisi en düşük, zayıflatan yiyecekler arasında yer alır. Dereotunu yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. Bilimsel adı Anethum graveolens olan dereotu, maydanoz, kimyon ve defne yaprağı ile aynı aileden gelir. Asırlardan beri baharat ve ilaç amaçlı kullanılagelmiştir. Kalsiyum, manganez ve demirin, iyi bir kaynağıdır ve aynı zamanda antioksidan, anti-enflamatuar, anti-viral özellikleri bilinen flavonoidler içerir. Tüm bu besin içeriği sayesinde kilo verirken vitamin ve mineral eksikliğinden sizi korur.

Dereotu zayıflamak için nasıl kullanılır?

Yemeklerden 15 dk önce 1 yemek kaşığı kıyılmış dereotu yerseniz, sofradan daha erken kalkarsanız. Dereotu yedikten on dakika sonra tokluk hissiniz artacaktır. Sade yemek istemiyorsanız, salatanın içine katabilir, yahut yoğurda ekleyip tüketebilirsiniz.

Dereotu ara öğünler için harika bir gıdadır

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Zeynep Subaşı, ayrıca bol C vitamini kaynağı olan dereotuyla yapılan bir kase cacığın, ara öğün için oldukça tok tutacak bir seçenek olduğunu bildiriyor.

Tatlı krizlerine son!

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gamze Kaçar, dereotunun tatlı krizlerini önlemekte en etkili besinlerden olduğuna dikkat çekiyor.

Dereotu tok tutar

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Fazile Yılmaz, dereotunun lif içeriğinden dolayı uzun süre tok tutucu olduğunu ve diyetlerde kilo vermeyi desteklediğini bildiriyor.

Dereotu iştahı bastırır

Yapmanız gereken yalnızca sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce 1 yemek kaşığı dolusu dereotu yemektir, göreceksiniz iştah falan kalmayacaktır.

Dereotu sindirime yardımcı olur

Dereotu birçok kültürde sindirime yardımcı olarak kullanılmıştır. Antispazmodik özellikleri nedeniyle kramp ve mide ağrısına devadır. 2002 yılında "BMC Pharmacology" yayınlanan bir çalışmada, dereotunun laboratuar fareleri üzerinde önemli ölçüde asit sekresyonunu inhibe ettiği, mide lezyonunun gelişimini azalttığı, anti-ülser etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Dereotu antioksidan deposudur

Dereotu, önemli bir antioksidan olan C vitamini sayesinde serbest radikallerle savaşır, hücre hasarını önler. Toksinlerden, serbest radikallerden arınmış bir beden daha hızlı ve kolay kilo verir.

Kan şekerini düşürür

Dereotunda bulunan eugenol ismindeki yağ, senelerdir çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Yapılan son bilimsel çalışmalarda, dereotunun kan şekeri seviyesini düşürdüğü, insülin direncini artırdığı tespit edilmiştir. Dengeli bir kan şekeri ise açlık krizini önler, tok tutup, kilo vermeye yardımcı olur.

Patates Diyeti İle Haftada 6 Kilo En Hızlı Kilo Verdiren Diyet Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

2 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet İle Şok Zayıflama Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.