15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:28

Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Olduğu Cilt Problemi Vitiligo Nedir

Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Olduğu Cilt Problemi Vitiligo Nedir

Halk arasında Alaca hastalığı olarak da bilinen Vitiligo ciltte beyaz lekelere neden olan bir cilt hastalığıdır.Vitiligonun kesin nedeni bilinmemektedir. Vitiligo bulaşıcı bir hastalık değildir. Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 1'inde bu hastalık

Halk arasında Alaca hastalığı olarak da bilinen Vitiligo ciltte beyaz lekelere neden olan bir cilt hastalığıdır.Vitiligonun kesin nedeni bilinmemektedir.Vitiligo bulaşıcı bir hastalık değildir

Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 1'inde bu hastalık görülür. Vitiligo hastalığında cilt renginizden sorumlu olan hücreler, bağışıklık sisteminiz tarafından düşman olarak algılanıp yok edilir. Melanosit adı verilen bu hücreler artık melanin adı verilen cilt pigmenti üretmez. Hücreler artık melanin üretmediğinde, cildinizin alanları renk kaybeder veya beyazlaşır.

Vitiligo Hastalığı Duası Var mı?

Vitiligo için belli bir dua kitaplarda bildirilmemiştir. Ancak evliyaların hatrına yapılan dualar kabul olabilir. Seyyidet Nefise hazretleri geçmişte yaşamış ve onun hatrına yapılan duaların kabul olduğu hanım evliyalardandır. Bu mübarek hanıma adak adayım dua edilebilir. Mesela şöyle denilebilir “En kısa zamanda, hayırlısıyla Vitiligo hastalığından tamamen şifa bulursam sevabı Seyyidet Nefise Hazretlerine olmak üzere 3 yasini şerif okuyacağım yahut bir koyun keseceğim.” Şifa bulduktan sonra adak yerine getirilir.

Vitiligo (Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Olduğu Cilt Problemi)Neden Olur?

Cildimiz rengini melanosit isimli hücrelerden alır. Bazen bağışıklık sistemi bu hücreleri yabancı olarak görür ve onları yok eder. Bu durumun sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin saldırısına uğrayan bu hücreler ortadan kaybolunca vücudun o kısımlarında beyaz tabakalar meydana gelir. İşte bu hastalığın tedavi edilmesi maalesef çok güçtür, daha doğrusu tamamen tedavi edilmesi mümkün değildir. Fakat vitiligo insandan insana geçmediği için vitiligo yaşayan kişilerden uzak durmak gerektiği söylenemez. Erken teşhis oldukça önemlidir ve bazı hastaların deri rengi uzun süreli tedavilerle önceki haline getirilebilmektedir. Vitiligodan korunmak ve eğer bu hastalık bizde mevcutsa ilerlemesini önlemek amacıyla her zaman güneş kremi kullanmalı, onu sürmeden dışarı çıkmamalıyız. Vitiligo rahatsızlığımız varsa kullandığımız güneş kremini 2-3 saatte bir tazelememiz gerekir."

Vitiligoya neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Durum kalıtsal yani genetik görünmüyor. Vitiligolu çoğu insanın ailesinde hastalık geçmişi yoktur.

Vitiligoyu tetikleyen nedenler şunlardır;

  1. Sıkıntı, stres, depresyon
  2. Yanlış beslenme
  3. Uykusuzluk, uyku sorunları
  4. Kalitesiz kozmetik ürünleri
  5. Kullanılan ilaçların yan etkisi
  6. Birtakım kimyasal maddelerle temas

Vitiligo (Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Olduğu Cilt Problemi) Belirtileri Nelerdir?

Vitiligonun tek belirtisi cilt üzerinde beyaz lekelerdir. Bu lekelerin şekli düzensizdir. Bazen lekelerin kenarları hafif kırmızı bir tonla biraz iltihaplanabilir ve bazen kaşınmaya neden olabilir. Ancak normalde ciltte herhangi bir rahatsızlık, tahriş, ağrı veya kuruluğa neden olmaz. Vitiligonun etkileri kişiden kişiye değişir. Bazı insanlarda bu lekeler küçük bir alanda görülüp ilerlemezken, bazı kişilerde ise bu beyaz lekeler gittikçe artar.

Vitiligo Nasıl Tedavi Edilir?

Tıp dünyası hâlâ vitiligo hastalığına neyin sebep olduğu konusunda fikir ayrılığı yaşamaktadır. Bundan dolayı vitiligo tedavisi olarak yüzde yüz işe yarayan, kesinlikle etkili sonuç veren bir yöntem yoktur. Vitiligo hastalığının iyileştirilmesinde kullanılan tedavi metodları olmakla birlikte hepsi her hasta için uygun değildir.

Kortizonlu Krem Kullanımı

Kortizon içerikli kremler pigmentin geri dönmesini sağlayabilir. Başka bir deyişle cildi eski sağlığına kavuşturabilir. Tek başına uygulanabileceği gibi yardımcı tedavi olarak da kullanılabilir. Fakat kortizonlu kremlerin uzun süre veya yanlış kullanımı derinin incelmesine sebep olur ve kalıcı deri bozulması (atrofi) riski doğurur.

Lazer Tedavisi

Excimer lazerin tedavide başarı elde etmeye yardımcı olduğu bir gerçektir. Fakat bu yöntemin maliyeti son derece fazladır. Uzun süreli lazer tedavisinin nasıl sonuç verdiği konusunda bir veri yoktur.

Işık Tedavisi (Fototerapi)

Bu tedavi ultraviyole ışınlarının farklı dalga boyları kullanılarak yapılmaktadır. Genellikle dar band UVB, PUVA ve lokal PUVA tedavileri tercih edilir. Fototerapi yönteminin uzman bir dermatolog tarafından uygulanması gerekir.

Depigmentasyon Tedavisi

Vücudun çoğu yeri hastalıkla beyazlamış kişilere, cildin kalan renkli alanları özel ilaçlarla beyazlatılır. Fakat bu işlemde renk kaybı kalıcı olur. Onun için bu yöntemin çok dikkatli bir şekilde uygulanması lazımdır.

Psikolojik Destek

Vitiligo insanın dış görünüşünü değiştiren bir rahatsızlıktır. Bu yüzden hastanın strese girmesi, özgüveninin azalması, kendini sürekli mutsuz hissetmesi ve depresyona girmesi yüksek bir ihtimaldir. Ayrıca psikolojik etkenler vitiligonun şiddetlenmesine yol açabilir. Onun için hastalar strese girmemeye çalışmalı, gerekirse bir psikiyatri uzmanına başvurarak bu konuda profesyonel destek almalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT