Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-08-16 03:35:40 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:41

Derin Dondurucuda Domates Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım

Google News

Bugün sizlere domatesi nasıl saklamak gerektiği, domatesi buzlukta saklama işlemini ve kurutulmuş domatesin nasıl saklanacağı konuları hakkında...

Derin Dondurucuda Domates Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım

Domates; kanser, kemik erimesi, böbrek taşı, diyabet, obezite ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarını önleyen vitamin, mineral ve antioksidan deposu harika bir sebzedir. Bugün sizlere domatesi nasıl saklamak gerektiği, domatesi buzlukta saklama işlemini ve kurutulmuş domatesin nasıl saklanacağı konuları hakkında bilgiler vereceğiz. 

*Olgunlaşmamış yeşil domatesleri saklamak için sap kısımları aşağı tarafta olmak üzere kağıt torba içine koyun veya karton kutu içine tek bir kattan oluşacak şekilde yanyana dizin. Kırmızıya dönene kadar kuru, serin ve rutubetsiz yerde bekletin.

*İyice olgunlaşmış domatesler oda sıcaklığında ve direkt güneş ışığı almayacak şekilde muhazafa edilmelidir. Domatesleri tek kat olarak yanyana, sap kısmı yukarı bakacak şekilde birbirine temas etmeden tepsiye dizebilirsiniz. Birkaç gün içinde tüketilmelidir.

*Aşırı olgun, yumuşak ve çok kırmızı domateslerin muhafaza edileceği en iyi yer buzdolabıdır. Buzdolabının soğuğu domateslerin daha fazla olgunlaşmasını engelleyip, ömrünü 2-3 gün daha uzatacaktır.

*Buzdolabındaki domatesleri yemeden önce buzdolaptan çıkarıp oda sıcaklığında biraz bekletin. Böylece buzdolabının neden olduğu tat kaybı geri gelecektir.

Evde domates salçası nasıl yapılır?

Çok fazla domates alıp ne yapacağınızı bilmiyorsanız yahut evde bozulmak üzere olan domatesler varsa çürük kısımlarını ayıklayıp domates salatası yapar gibi kesin. Ve dilimlenmiş domatesleri kaynatıp, blenderdan geçirip sıcak sıcak kavanozlara dökün, kavanozun ağzını iyice kapatıp ters çevirin, kuru ve serin yerde muhafaza edin. Açıp kullanmaya başladığınızda üzerine 1-2 yemek kaşığı sıvıyağ dökün, kapağını kapatıp buzdolabına kaldırın ve salça diye kullanın. Sıvıyağ salçanın bozulmasını önleyecektir.

Derin Dondurucuda Domates Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım

Buzlukta (dondurucuda) domates nasıl saklanır?

Domatesi buzlukta saklamak için iki yöntem vardır, birincisi,domatesleri yıkayıp kabuklarını soyup kuşbaşı doğramak, ikincisi ise yine domatesleri kesip blenderdan yahut robottan geçip püre yapmak. Her iki yöntem için de domatesleri tek kullanış olarak buzdolabı poşedine doldurun, havasını alıp, ağzını sıkıca bağlayın, üzerine etiket yapıştırıp tarihi yazabilirsiniz. Domatesleri buzdolabından çıkarıp çözdürerek yahut çözdürmeden direkt tencereye atıp da kullanabilirsiniz. Çözdürdükten sonra tekrar dondurulmaz ve kısa süre içinde tüketilmelidir. Dondurucuda saklama süresi 12 aydır.

Derin Dondurucuda Domates Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım

Kurutulmuş domates nasıl saklanır?

Kurutulmuş domatesleri kuru, serin ve rutubetsiz yerde, bez torbalarda saklayabilirsiniz. Kurutulmuş domatesleri saklamak için bir diğer yöntem şudur: Domatesleri kavanoza dizip içine kuru defne yağı, tane karabiber ve kişniş koyun, üzerlerini kapatacak şekilde zeytinyağı döküp kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

Evde Domates Sosu Ve Domates Püresi Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Domates Nasıl Kurutulur, Kurutulmuş Domates Nasıl Saklanır? Tıklayınız

Domates Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Şeftali Buzlukta Nasıl Saklanır? 2 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Börülce Dondurucuya Nasıl Konur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Elma Nasıl Saklanır? 3 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.