Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
02-06-2016 21:41 | Güncelleme : 12-09-2022 17:01

Deve Sucuğunun Sağlığa Faydaları, Fiyatı Ve Nerede Satılır?

Google News

Deve sucuğu deve güreşleriyle meşhur olan Ege'nin Aydın ilinin İncirliovasına has bir sucuk çeşitidir.

Deve Sucuğunun Sağlığa Faydaları, Fiyatı Ve Nerede Satılır?

Deve sucuğu isminden de anlaşacağı üzere deve etinden elde edilen bir sucuktur. Sucuğun tadı devenin yaşına ve türüne göre farklılık gösterir. Deve sucuğu deve güreşleriyle meşhur olan Ege'nin Aydın ilinin İncirliovasına has bir sucuk çeşitidir. Son günlerde bu sucuk Balıkesir Burhaniyede de yapılmaya başlamıştır.

Genelde kaçan ve güreşte yenilen develer sucuk haline getirilir. İncirliovası güreş meydanlarında da bu sucuğun satışına sıkça rastlanır.

Deve sucuğu hafif mayhoş ve dana sucuğundan biraz ağır olduğundan, dana sucuğuna alışmış olan kişilerin damak tadına ilk etapta hitap etmeyebilir, fakat alışınca dana sucuğunu gözünüzün görmeyeceği kesindir.

Deve sucuğu kangal, parmak vb türlerde satıştadır. Fiyatı ise kilosu 40 TL'dir.

Deve sucuğu tecrübelerle sabittir ki şu hastalıklara şifa olur;

  1. Sedef
  2. Egzama
  3. Karaciğer hastalıkları
  4. Damar tıkanıklığı
  5. Şeker hastalığı
  6. Kalp hastalıkları
  7. Yüksek tansiyon.

Deve sucuğunu nerden alabilirim?

Google'dan deve sucuğu diye aratıp internetten temin edebilirsiniz. Aydın şehrinde bazı ilçelerde satışı yaygındır.

Cumhuriyet Meydanı'nda deve sucuğu satan Aydın'lı Hacı Kamil Et ve Et Ürünleri Limitet Şirketi Müdürü Aydın Arabacı, deve sucuğunun şifalı olduğunu iddia etti. Deve etinin yağsız etler sınıfında değerlendirildiğini bildiren Aydın Arabacı, deve sucuğunu doktorların tavsiye ettiğini söyledi. Deve sucuğunun kalp ve damar rahatsızlığı olanlar için yararlı olduğunu bildiren Arabacı, "Deve sucuğu egzama, damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlığı, şeker ve tansiyon hastaları için şifalı. Antalya'dan Çanakkale'ye kadar olan bölgede deve güreşi olan her yere gidiyoruz. Sucukları tattırarak satıyoruz. Kilosunu 25 liradan sattığımız deve sucuğu ilgi gördü" dedi.

4. Tokat Tarım ve Hayvancılık Fuarı'na Aydın'dan katılan zeytinyağı, incir ve deve sucuğu gibi ürünlerin yer aldığı stant açan Hilal Kaya, deve sucuğunun özelliklerini anlattı. Bu farklı lezzetin egzama, astım ve damar tıkanıklıklarına iyi geldiğini anlatan Kaya, yörelerinde deve güreşlerinin önemine dikkat çekerek "Güreşte yenilen deve sucuk oluyor" dedi.

Kaya bu sucuğun en önemli özelliğinin baharat oranının çok az olması, et oranının fazla olması, faydalarının ise saymakla bitmediğini söyledi.

Deve Etinin Sağlığa Faydaları Nelerdir, Deve Eti Nere Satılır? Tıklayınız

Kaz Yağı Neye İyi Gelir? Kaz Yağının Faydaları Tıklayınız

Deve Kuşu Yumurtasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tavşan Eti Yenir mi Ve Tavşan Etinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Bufalo Eti Yenir mi, Helal mi Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Koyun Yoğurdunun Sağlığa Faydaları İçin Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.