27 Kasım 2020, Cuma 02:37

Dexofen 25 mg Fiyatı Nedir Dexofen Ağrı Kesici Tablet Yan Etkileri

Dexofen 25 mg Fiyatı Nedir Dexofen Ağrı Kesici Tablet Yan Etkileri

Dexofen Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Dexofen 25 mg ağrı kesici ilaçlardandır. Fiyatı:12,74 TL'dir. Dexofen; iltihâbî eklem hastalığı (romatoid artrit), eklemlerin kireçlenmesi ve zedelenmesi (Osteoartrit), genellikle omurga eklemlerinin sertleşmesiyle karakteristik olarak ilerleyen ağrılı romatizma (ankilozan spondilit) hastalıklarının belirtilerini tedavi etmek amacıyla kullanılır. Bel ağrısı başta olmak üzere, akut kas iskelet sistemi ağrılarını ve gut hastalığından kaynaklanan ağrılı eklem iltihabını (akut gut artritini) geçmesine yardımcı olur.. Bunun yanı sıra, ağrılı regl periyotlarında (dismenore) ve cerrâhî operasyonun ardından oluşan postoperatif ağrının dindirilmesinde etkilidir.

Dexofen Nasıl Kullanılır?

Dexofen tabletler, gerekli miktarda suyla yutulmalıdır. Şâyet ağrı çok fazlaysa ve kısa bir müddet içinde yatıştırılması hedefleniyorsa, tabletleri mideniz boş iken (öğünlerden en az yarım saat evvel) kullanmalısınız. Böylece ilacın emilimi hızlanacaktır.

Dexofen ile tedaviniz boyunca muhakkak hekiminizin bildirdiklerine göre hareket etmelisiniz. Herhangi bir sorunuz varsa, hekiminize ya da eczacınıza müracaat ediniz. Kullanmanız gereken doz, ağrının türüyle, ciddiyetiyle ve müddetiyle ilişkilidir. Günlük kullanım dozu ve tedavinin toplam süresi, hekiminiz tarafından ayarlanacaktır. Çoğunlukla tavsiye edilen doz, günde75 mg yani 3 tableti aşmayacak biçimde 8 saat arayla 25 mg (1 tablet) şeklindedir.

Dexofen, çocukların ve ergenlerin kullanımına uygun değildir.

Dexofen’i Kimler Kullanamaz?

 1. Mide veya bağırsak kanaması, göğüste yanma ve hazımsızlık gibi kronik sindirim problemleri, mide-bağırsak yarası (peptik ülser) ve benzeri rahatsızlıklara sahip olanlar, Dexofen kullanmamalıdır. Geçmişte bu problemlerden herhangi biriyle ya da mide-bağırsak delinmesiyle karşılaşmış hastalar da Dexofen kullanımından kaçınmalıdır.
 2. Mide ekşimesi, hazımsızlık başta olmak üzere, herhangi bir kronik sindirim sistemi sorunu yaşayanlar, Dexofen tedavisine başlamamalıdır.
 3. Ağrı kesici amacıyla kullanılmakta olan non-steroid antiinflamatuvar  herhangi bir ilaç (NSAİİ) tedavisinden kaynaklanan mide-bağırsak delinmesi ya da kanaması ortaya çıktıysa, Dexofen kullanmamalısınız.
 4. Ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı gibi kronik bağırsak rahatsızlığınız mevcut ise, Dexofen sizin için uygun değildir.
 5. Orta veya ciddi böbrek rahatsızlıkları, ağır karaciğer problemleri ya da ileri seviye kalp yetmezliği olan bireylerde, Dexofen tedavisi uygulanmaması gerekir.
 6. Kan pıhtılaşma bozukluğu veya kanama bozukluğu geçiriyorsanız, Dexofen kullanmayınız.
 7. Sıvı tüketiminin yetersiz oluşu, ishal, kusma gibi faktörlere bağlı olarak ciddi boyutta sıvı kaybı (dehidrasyon) yaşanıyorsa, Dexofen tedavisi alınmamalıdır.
 8. Gebeliğin 6. ayından sonra ve emzirme döneminde Dexofen kullanımından uzak durulmalıdır.
 9. Koroner arter by-pass greft (Koroner arter ameliyatı) durumunda, operasyondan evvel, işlem esnasında ve operasyondan sonra ağrı tedavisi için Dexofen kullanılmamalıdır.
 10. Deksketoprofen trometamol adlı etkin maddeye ya da Dexofen içerisinde yer alan herhangi bir yardımcı maddeye aşırı hassas (alerjik) iseniz Dexofen kullanmayınız.
 11. Asetilsalisilik asit ya da non-steroid antiinflamatuvar herhangi bir ilaca alerjik reaksiyon gösteriyorsanız Dexofen kullanmanız sakıncalıdır.
 12. Astım geçiriyorsanız ya da daha önceden aspirin başta olmak üzere herhangi bir non-steroid antiinflamatuvar ilaç kullanımının ardından astım krizi, alerjiden dolayı burunda geçici iltihaplanma (akut alerjik rinit), alerji sebebiyle dudak, dil, göz ve yüz gibi bölgelerde şişlik, nefes almada güçlük, wheezing (göğüs hırıltısı), ciltte döküntü (ürtiker), burun içinde polip (alerji kaynaklı kitle) oluşumu görüldüyse, asla Dexofen kullanmamalısınız.
 13. Kandaki yağın azaltılmasını sağlayan Fibrat isimli ilacın ya da non-steroid anti-inflamatuvar ilaç grubuna dahil olan Ketoprofen tedaviniz sürerken, güneşe çıktığınızda cildiniz kabarıyorsa/kızarıyorsa; başka bir deyişle, fototoksik ya da fotoallerjik reaksiyonlar ortaya çıkıyorsa, Dexofen kullanmaktan uzak durunuz.

Dexofen Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, herkeste görülmese de Dexofen yan etkilere sebep olabilir, ayrıca Dexofen 'in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yaygın Görülen Yan Etkiler:

 1. Mide bulantısı ve/veya kusma
 2. Karın ağrısı
 3. İshal
 4. Sindirim sorunları(hazımsızlık)
 5. Yaygın olmayan yan etkiler:
 6. Baş dönmesi (vertigo)
 7. Sersemlik
 8. Uyuklama
 9. Uyku düzensizlikleri
 10. Sinirlilik
 11. Baş ağrısı
 12. Çarpıntı
 13. Kızarma
 14. Mide sorunları
 15. Kabızlık
 16. Ağız kuruluğu
 17. Şişkinlik
 18. Deri döküntüsü
 19. Yorgunluk
 20. Ağrı
 21. Ateş ve titreme hissi
 22. Genel kırıklık, keyifsizlik hissi

Seyrek Yan Etkiler:

 1. Peptik ülser
 2. Kan kusma veya siyah dışkı ile kendini gösteren, peptik ülser delinmesi veya kanaması
 3. Bayılma
 4. Yüksek kan basıncı
 5. Çok yavaş nefes alıp verme
 6. Su tutulumu ve vücudun gövdeden uzak bölgelerinde şişlik(örn. ayak bileklerinin şişmesi)
 7. İştah kaybı(anoreksi)
 8. Duyularda anormallik
 9. Gırtlak bölgesinde şişlik (larenjial ödem)
 10. Ani gelişen böbre(akut renal bozukluk)
 11. Karaciğer hücresi hasarı(hepatit)
 12. Kaşıntılı döküntü
 13. Akne
 14. Terleme artışı
 15. Sırt ağrısı
 16. Sık idrara çıkma
 17. Adet düzensizlikleri
 18. Prostat sorunları
 19. Anormal karaciğer fonksiyonu testleri (kan testleri)

Çok seyrek:

 1. Anafilaktik reaksiyon(vücudun alerji oluşturan maddelere karşı verdiği çok şiddetli yanıt, yani aşırı duyarlılık
 2. Cilt, ağız, göz ve genital bölgelerde açık yaralar(Stevens Johnson ve Lyell sendromları)
 3. Yüzde şişme veya dudaklar ve boğazda şişme (anjiyonörotik ödem)
 4. Hava yollarının daralması sebebiyle nefessiz kalma(bronkospazm)
 5. Nefes darlığı
 6. Hızlı kalp atışı
 7. Düşük kan basıncı
 8. Pankreasta iltihaplanma
 9. Karaciğer hücresi hasarı(hepatit)
 10. Bulanık görme
 11. Kulaklarda çınlama (tinnitus)
 12. Deride hassasiyet
 13. Işığa karşı duyarlılık
 14. Kaşınma
 15. Böbrek sorunları
 16. Kanda akyuvar hücresi sayısının düşük olması (nötropeni), kan pulcukları sayısının azlığı(trombositopeni)
 17. Daha önce antiinflamatuvar ilaçların uzun süreli kullanımına bağlı sizde bir yan etki meydana geldiyse ve özellikle yaşlıysanız, tedavinin başında herhangi bir karın/bağırsak yan etkisi fark ederseniz(örn. karın ağrısı, yanma, kanama).
 18. Cilt döküntüsü veya ağız içi veya genital bölgede herhangi bir lezyon ortaya çıktığını veya herhangi bir alerji belirtisini fark eder etmez Dexofen kullanımını bırakınız.Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar ile tedavi esnasında, sıvı tutulumu ve şişlik (özellikle ayak bileklerinde ve bacaklarda) kan basıncının yükselmesi ve kalp yetersizliği bildirilmiştir.Dexofen gibi ilaçlar, kalp krizi("miyokard enfarktüsü") veya inme riskinde hafif bir artış ile ilişkilendirilebilir. Bağ dokusunu etkileyen bağışıklık sistemi bozuklukları(sistemik lupus eritomatozus veya karışık bağ dokusu hastalığı)olan hastalarda antiinflamatuvar ilaçlar, seyrek olarak ateş, baş ağrısı ve ense sertliğine yol açabilir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT