05 Nisan 2020, Pazar 11:54

Diclomec SR 75 Nedir Diclomec Tablet Fiyatı Ne Kadar?

Diclomec SR 75 Nedir Diclomec Tablet Fiyatı Ne Kadar?

Diclomec Nedir Ne İşe Yarar Fiyatı Ne Kadar?

Diclomec ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici ilaçlardandır, kortizon içermez. Diclomec SR 75 mg 20 tablet olarak satıştadır. Fiyatı:10,6 TL'dir.

Diclomec SR Ne İşe Yarar?

Diclomec SR; ayaklarda, parmaklarda, kalçada, dizlerde, dirseklerde ve bu gibi hareketli eklemlerde aşınma sonucu oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılır. Darbe alma ya da hasar görme neticesinde zarar gören bölgede şişlik ile seyreden ağrıları dindirir. Omurlar ile kaburgalar arası ya da omurga ile kuyruk sokumu ve leğen kemiği arasında yer alan eklemlerdeki, omurlarda bulunan eklemlerdeki romatizmal hastalıkları tedavi eder. Bu hastalıklar, hareketlerde kısıtlanma veya kayıp, katılık gibi belirtilerle ortaya çıkar ve Diclomec SR yardımıyla kontrol altına alınabilir. Diclomec SR, eklem iltihabından kaynaklanan iltihabi rahatsızlıkların, ağrı ve ateş gibi şikayetlerin iyileştirilmesinde de etkilidir.

Bunun yanı sıra Diclomec SR; ameliyatların ardından veya diş çektirme işleminden sonra iltihaplanma sebebiyle gelişen şişlik ve ağrıyı durdurur. Adet ağrılarına, baş ağrısına ve damla hastalığındaki ağrı ataklarına iyi gelir. Yumurtalıklarda, yumurtalık kanallarında ve idrar yollarında oluşan iltihaplanmanın yol açtığı ağrıları geçirir.

Romatizmanın dejeneratif ve iltihaplı türlerinin ağırlaşmasında da kullanılanDiclomec SR;  sırt eklemlerinde sertleşmeyle karakteristik ağrı-ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit), eklemlerde şekil bozukluğu ve ağrı (romatoid artrit), omurlar arasında yer alan eklemlerde iltihaplanma (spondilartrit), osteoartrit, eklem harici romatizma ve omurganın (vertebral kolonun) ağrılı sendromlarının tedavisinde rol oynar.

Cerrahi operasyonların ve travmaların ardından meydana gelen şişlik ve ağrılarda, mesela ortopedik ameliyatın ya da diş çektirme işleminden sonra ağrının kesilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Regl ağrıları başta olmak üzere, jinekolojik durumlarla ilgili iltihap ya da ağrı şikayetlerinin giderilmesi için tercih edilir.

Diclomec SR, şişlik, ağrı ve benzeri iltihâbî semptomları azaltır, bunun yanı sıra ateşin düşmesine de yardımcı olur. Ancak ateş veya iltihap probleminin sebeplerini doğrudan etkilemez.

Diclomec SR Nasıl Kullanılır?

Diclomec SR, 1 bardak su ile ya da herhangi bir sıvı eşliğinde tek parça hâlinde alınmalıdır. Diclomec SR ilacını öğünlerin ortasında almanız tavsiye edilir. Tabletler çiğnenmemeli ya da bölünmemelidir. Hekiminiz sizin için uygun olan doz oranını ayarlayacaktır. Vücudunuzun ilaca verdiği yanıta göre, kullandığınız doz doktor tarafından artırılabilir veya azaltılabilir.

Diclomec SR için çoğunlukla önerilen başlangıç dozu, günde 75-150 mg, 75 mg'lık 2 tablettir. Hastalığınız çok ağır bir seviyede değilse ya da uzun süreli tedavi almanız gerekiyorsa, günde 75-100 mg çoğunlukla idealdir. Diclomec SR günde 1 ya da 2 defa kullanılır. Günlük 150 mg'ın üzerine çıkılmamalıdır. Semptomlar sabah ve gece saatlerinde belirginleştiği için, bu ilacın akşam saatlerinde kullanılması daha doğru olacaktır.

Diclomec SR’yi Kimler Kullanmamalıdır?

 1. Gebeliğin son 3 aylık döneminde Diclomec SR kullanılmamalıdır.
 2. Ciddi karaciğer veya böbrek bozukluğuna sahipseniz, Diclomec SR kullanmamalısınız.
 3. İleri düzey kalp yetmezliği yaşıyorsanız , Diclomec SR kullanamazsınız.
 4. Mide veya bağırsak ülserinin görüldüğü vakalarda Diclomec SR kullanılmaz.
 5. Mide-bağırsak kanalında kanamanız mevcut ise, siyah renkli veya kanlı dışkılama semptomu ortaya çıkabilir. Söz konusu kanal kanaması, Diclomec SR kullanımına engeldir.
 6. Koroner arter cerrahisi yani Koroner arter by-pass greft ameliyatında; operasyondan evvel, müdahale esnasında veya ameliyatın ardından oluşan ağrıların giderilmesi için Diclomec SR kullanılmamalıdır.

Diclomec Sr’nin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Diclomec SR'm içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yaygın görülen yan etkiler (100 hastada lO'unu etkileyen):

 1. Baş ağrısı,
 2. Sersemlik hissi,
 3. Bulantı,
 4. Kusma,
 5. İshal,
 6. Sindirim güçlüğü,
 7. Karın ağrısı, gaz,
 8. İştah kaybı,
 9. Karaciğer fonksiyonunda değişiklik (örneğin transaminaz düzeyleri),
 10. Deri döküntüsü.

Seyrek yan etkiler (10.000 hastada 1 ila lO'unda görülen)

 1. Olağandışı kanama ya da morarma.
 2. Yüksek ateş ya da sürekli boğaz ağrısı.
 3. Yüzün, dudakların, ağzın, dilin ya da boğazın şişmesiyle ortaya çıkan alerjik reaksiyon (buna çoğunlukla döküntü ve kaşıntı eşlik eder). Bu reaksiyon yutma güçlüğüne, hipotansiyona (düşük kan basıncı) ve baygınlığa neden olabilir. Hırıltı ve göğüste sıkışma hissi (astım belirtileri).
 4. Göğüs ağrısı (kalp krizi belirtileri).
 5. Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, sersemlik, uyuşukluk, konuşamama ya da konuşma güçlüğü, paraliz (serebral atak belirtileri).
 6. Boynun sertleşmesi (viral menenjit belirtisi).
 7. Kasılmalar (havale geçirme)
 8. Hipertansiyon (yüksek kan basıncı).
 9. Deri renginin kırmızı ya da mor olması (damar iltihabının olası belirtileri); kabarcıklı deri döküntüleri; dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıkların oluşması; pullanma ya da soyulmayla birlikte görülen deri iltihabı.
 10. Şiddetli mide ağrısı, kanlı ya da siyah dışkılama. Kan kusma.
 11. Derinin ya da gözlerin sararması (hepatit belirtileri). idrarda kan, idrarda aşın miktarda protein, idrar çıkışının ciddi şekilde azalması (böbrek bozukluklarının belirtileri).
 12. Uyku hali,
 13. Mide ağrısı,
 14. Kolların, ellerin, bacakların ve ayakların şişmesi (ödem).

Çok seyrek yan etkiler (10.000 hastadan l'den az görülen)

 1. Uyum bozukluğu.
 2. Depresyon,
 3. Uyuma güçlüğü,
 4. Kâbus görme.
 5. Alınganlık,
 6. Psikotik bozukluk.
 7. Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk.
 8. Bellek zayıflaması,
 9. Anksiyete,
 10. Titreme,
 11. Tat alma duyusunda bozulma.
 12. Görme ya da işitme bozukluklar,
 13. Kabızlık,
 14. Ağızda yaralar,
 15. Özofagus (besinleri boğazdan mideye taşıyan boru) ülseri.
 16. Çarpıntı,
 17. Saç dökülmesi,
 18. Kızarıklık,
 19. Deride şişme ve su toplama (güneşe duyarlılığın artması nedeniyle).

Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Diclomec SR'ı birkaç haftadan uzun süre kullandığınız takdirde, fark etmediğiniz istenmeyen etkilerin meydana gelmediğinden emin olmak için mutlaka düzenli olarak doktorunuza kontrole gidiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT