17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:12

Dil Şişmesine Hangi Doktor Bakar Ne İyi Gelir

Dil Şişmesine Hangi Doktor Bakar Ne İyi Gelir

Dil altında şişlik alerji, tükürük bezlerinde enfeksiyon, taş bulunması, tükürük bezi kisti gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Tükürük bezlerimiz dilimizin altında bulunduğundan dil altı şişliği genellikle tükürük bezi tıkanıklığı gibi bir sorundan kaynaklanır.

Dil Altında Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Tükürük Bezlerinde Taş

Tükürük bezlerinde taş, dilaltında şişliğin en sık karşılaşılan nedenidir. Dilinizin altında şişlik veya ağrı fark ederseniz, bu durum tükürük bezi taşından kaynaklanabilir. Tükürük bezi taşları, tükürük bezlerinin kanallarında kristalleşmiş mineral taşlarının oluştuğu bir durumdur. Bu taşlar genellikle submandibuler bezlerin içinde veya çevresinde oluşur. Lokal anestezi ile ameliyat ile çıkarılabilir.Doktor tükürük bezi taşlarını antiinflamatuar ilaçlarla da tedavi edebilir. Tükürük bezine masaj yaparak da taşı çıkarmayı deneyebilir. Tükürük bezi taşı büyükse, doktor taşı çıkarmak için ameliyat önerebilir.

Tükürük Bezi Kisti

Tükürük bezi kisti, tükürük bezi veya kanalı içindeki sıvı, hava veya diğer maddelerle dolu kese benzeri bir yapıdır. Tükürük bezi kisti de dil altında şişme yapabilir. Tükürük bezi kistlerinin çoğu parotis bezinde meydana gelir. Ameliyatla kist çıkarılabilir.

Tükürük Bezi Tümörü

Dil altında bulunan tükürük bezlerinde oluşaniyi veya kötü huylu bir tümör, dilin altında veya çene yakınında yumru veya şişmeye neden olabilir. Tükürük bezi tümörlerinin% 70-90'ı dil altı bezinde oluşur. Tümör iyi huyluysa ameliyat gerekebilir. Kötü huylu bir tümör varsa radyasyon tedavisi veya kemoterapi gibi sistemik bir tedavi uygulanabilir.

Mukoza Kisti

Mukoza kisti olarak da bilinen mukus kisti, dil altında, dudakta veya ağızda oluşan içi sıvı dolu küçük kese şeklinde bir şişliktir. Ağızdaki tükrük bezleri mukusla tıkandığında bu kist meydana gelir. Mukus kistinin bir belirtisi de dil altında şişliktir.

Lenfoepitelyal Kist

Lenfoepitelyal kisti,tükrük bezlerinde meydana gelen, yavaş büyüyen, kansersiz lezyonlardır. HIV enfeksiyonun bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Dil altı bölgesinde oluşup, dil altında şişlik yapabilir.

Dil Altında Şişliğin Diğer Nedenleri Nelerdir?

 1. Tükürük bezi kisti
 2. Alerji (Çeşitli yiyeceklere veya ilaçlara karşı alerji dil altında şişlik yapabilir)
 3. Herpessimpleks virüs enfeksiyonu
 4. Strep enfeksiyonu (bakteriyel enfeksiyon)
 5. İlaç alerjisi (penisilin veya kodein)
 6. Gıda alerjisi
 7. Anafilaktik alerjik reaksiyon
 8. Hipotiroidi (yetersiz tiroid)
 9. Lenfanjiyom (doğum kusuru)
 10. Hipofiz bezi bozukluğu
 11. Sarkom (yumuşak doku kanserli tümör)
 12. Dil kanseri
 13. B12 vitamini ve folat eksikliği,
 14. Kullanılan diş macununun, gargaranın yan etkisi.

Dil Altında Şişlik Nasıl Geçer?

Dil altında şişlikten muzdaripseniz kulak burun boğaz doktoruna gitmelisiniz. Bu durumun tedavisi nedenine göre değişir. Örneğin nedeni tükürük bezi taşı ise doktor ameliyat ile bu taşı alarak tedavi edebilir. Alerji söz konusuysa doktor alerji ilaçları reçete edebilir. Tükürük bezinde kist varsa ve iyi huylu ise ameliyat ile çıkarılabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT