21 Ekim 2021, Perşembe 22:07

Dil Yanması Nedenleri Ve Tedavisi

Dil Yanması Nedenleri Ve Tedavisi

Dilde yanma sendromu dilde yanma hissine neden olur. Bu durum ağız yanması sendromunun bir parçası olarak, diş etleri, dudaklar, yanaklar ve damak dâhil olmak üzere tüm ağzı da etkileyebilir. Yahut yanma yalnızca dilde görülebilir. Dilde yanma sorunu kişiye oldukça rahatsızlık verir. Diliniz sanki kaynar su ile haşlanmış gibi hissedersiniz. Birşeyler yemek ya da içmek istediğinizde durum daha da kötüleşir. Bunun tek istisnası, genellikle soğuk sudur.

Kadınlarda bu durum erkeklerden 7 kat daha fazla görülür. Özellikle menopoz öncesi kadınlarda dil yanmasıyla sık karşılaşıldığından, uzmanlar dil yanmasının hormonal nedenlerden kaynaklandığını düşünmektedir. Herhangi bir yaştaki erkeklerde ve kadınlarda da dil yanması sorunu yaşanabilir.

Yanma hissi birkaç ay ya da bir kaç yıl sürebilir. Çoğu vakada yanma öğlen başlar, gün içinde kötüleşir ve akşamın geç saatlerinde ise azalır. Karıncalanma, metalik ya da bitter tat ve hissizlik de dil yanmasına eşlik eden olası durumlardandır.

Dilde yanma hissi nedenleri

 1. Diyabet ve bazı ilaçlardan kaynaklanan ağız kuruluğu
 2. Dil enfeksiyonu gibi çeşitli dil hastalıkları
 3. Bazı diş macunlarına yahut çeşitli yiyeceklere karşı alerji
 4. Sjogren sendromu gibi inflamatuar bozukluklar
 5. Mide asidi reflüsü
 6. Protezlerin kötü oturması
 7. Çeşitli vitaminlerin vücutta eksik olması

Pek çok kişide ise dil yanmasına yol açan kesin neden maalesef saptanamaz. Teşhis aşaması zordur ve tedaviyi güçleştirir. Bu sendromun depresyon ve anksiyete ile birlikte görülmesi ise oldukça yaygındır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar piyasada satıştaki diş macunlarının neredeyse hepsinde bulunan bileşenlerle dil yanması sendromu arasında bağlantı tespit etmiştir. Sodyum lauril sülfat denen bu bileşen diş macunun köpürmesi için eklenir. Diş macunlarında bulunan Sls maddesinin bazı kişilerde dil yanması sendromu, ülser ve kanseri tetiklediği belirlenmiştir.

Doktorunuz ya da dişciniz nedeni saptamak için vitamin eksiklikleri, ağız içinde enfeksiyonlar, diş dolgusu ya da dental malzemelere ait alerji olup olmadığı gibi durumları gözden geçirirler. 

Dil yanması diş protezindeki bir malzemeden kaynaklanıyorsa protez değiştirilir. Ağız kuruluğunu azaltmak, ağız enfeksiyonları tedavi etmek, ağrıyı azaltmak, depresyon ve anksiyeteyi engellemek için çeşitli ilaçlar kullanılabilir.

Dil yanması nasıl geçer?

 1. Sık sık soğuk su yudumlayın
 2. Küçük buz küpleri emin
 3. Tahriş edici alkol içeren gargaralardan, baharatlı gıdalardan, narenciye gibi asitli gıdalardan uzak durun.
 4. Şekersiz sakız çiğneyin.
 5. Dişerinizi fırçalamak için doktorunuzun onayıyla kısa bir süre yalnızca karbonat kullanın.
 6. Sigara içmekten, alkolden ve dilinizde alerji yapıp yanmaya yol açan yiyeceklerden uzak durun.
 7. Dahiliye doktoruna gidip vitamin testi yaptırın, eksik olan vitaminlerden takviye alın.
 8. Yukarıda bildirdiğimiz dil yanmasına neden olabilecek hastalıklarınızı teşhis ettirip, gerekli tedaviyi olun.

 

Etiketler : dil hastalıkları

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

32 Yorum

 1. L.D.

  Merhaba agzimda kotu tat kuruluk hissedince dilimin ustu ortasında kararma olduğunun farkettim.agiz sağlığıma daha da dikkat ettim ama geçmiyor ertesi gün yine , neden olur ve nasıl geçer arastirdigimda barsak toksik birikme ve ağız sağlığı ile ilişkili olduğunu hatta kolon kanserine neden olabileceğini internetten okudum.dahiliye ye gitmek yeterli mi? Evde tedavi yada barsak toksinlerin nasil temizlenir

 2. Taliha

  Dilimde uzun zamandır yanma ve yutkunma zorluğu çekiyorum ne yapmalıyım teşekkürler

 3. Nebiya korkmaz

  Yaklasik 6aydir dilimden rahatsizim üstü beyas ve aci you yemek yerken ve ne yapacam bilmiyom Yaklasik 1 sene dir protesse takiyom Birde aksam dilimin sikmiym diye sine takiyom 46 Yasindayim ama bazen 2 veya 3 kayib oluyo Bütün kann tahrirlerini yaptirdim hem Vitamin ve diger tesleride temiz cikti nolur bana yardimci olun

 4. Lazım değil

  Benim de dilim de sürekli yanma sızlama kasılma gibi şikayetler var bayağı bir rahatsız ettirici durumda yaygın anksiyete bozukluğu var çok psikolojik ilac kullandım ama bu sıkıntı benden hiç geçmedi önceden dilde kasılma geriye kaçacak hissi olurdu şimdi sızlama yanma oluyor sizde de bu şikayetler varmı çaresini bulan varsa bilgilendirirmisiniz tskler

 5. Misafir

  2 hafta oruc tuttum sonra dilim yanmaya basladi doktor vitamin eksikligi dedi korkuyorum kalici olur diye

 6. Misafir

  Bu konuda bir hastane doktor ismi onerseniz.. sadece yorum var, sorulan soruların cevapları nerde acaba? Annem de yanan dil sendromu var birebir uyuyor.. ne yapacağımızı şaşırdık.. yardımcı olursanız sevinirim.

 7. Selcuk

  Gitmediğim doktor kalmadı diş doktoru dahiliye nöroloji cildiye kkb hepsine gittim dedikleri tek şey reflu. Fakat yediğime içtiğime dikkat etsemde aynı etmesemde dilim üstündeki yanmalar yutkunurken gelen kırt sesi ne düzeldi nede azaldı artık çekilmez Bi hal aldı. Kötü bisey yok deniyor fakat çözümde bulunamıyor.

 8. Burcu

  8 aydir agizimin sol tarafi dilim ,yanagim ,dilimin ucu hatta zaman zaman dudaklarim da aci biber yemis gibi hic gecmeden devam eden bir yanma var.Norolojiden, dahiliyeye dis doktorundan ,cildiyeye gitmedigim doktor kalmadi ve hic bir sonuc alamadim.Artik yasamimi da inanilmaz olumsuz etkiliyor.Bir cozum istiyorum yardimci olursaniz sevinirim..

 9. Misafir

  Ses tellrinden amaliyat oldum dört gün sonra dilim kpkırmızı oldu yanıyo

 10. Sigara dilimi tahriş etti ve inanılmaz yanıyor

  Sigara dilimi tahriş etti ve inanılmaz yanıyor.bugun yarın geçecek derken bir ay oldu hala acıyor . Başına böyle birler gelen ve çözüm bulan varsa yazabilirim lütfen

 
 
KAPAT