17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:51

Dilde Çıkan Oluşan Kabarcıkların Nedenleri ve Tedavisi

Dilde Çıkan Oluşan Kabarcıkların Nedenleri ve Tedavisi

Papilla dil üzerindeki kabarcıklara, tat tomurcuklarına denir. Tat almamıza yardımcı olurlar. Dildeki papillalar çok sıcak veya soğuk şeyler yemek içmek, gıda alerjisi, baharatlı şeyler yemek gibi sebeplerden kabarabilir.

Dilde Papilla Kabarması Dilden Çıkan Kabarcıklar Nedenleri Nelerdir

 1. Çok sıcak gıdalar tüketmek: Dilimizdeki tat alma tomurcukları yani papilla lar aşırı sıcak yiyeceklerden zarar görebilir ve kabarabilirler. Fakat bu durum tedavi gerektirmez ve birkaç günde kendi kendine düzelir.
 2. Asit miktarı yüksek besinler (örneğin turunçgiller), asitli içecekler, acı biber ve buna benzer şeyler dilde tahrişe ve papilla kabarmasına yol açabilir.
 3. Papilit: Dildeki tat tomurcuklarının kısa süreli iltihabıdır. Buna neyin sebep olduğu tam olarak belli değildir. Dilde yanma, hassasiyet, kaşıntı, ağrı yapabilir. Birdenbire oluşur ve herhangi bir ilaca gerek kalmaksızın 3-4 gün içinde iyileşir.
 4. Enfeksiyonlar: Grip, soğuk algınlığı başta olmak üzere çeşitli bakteriyel, viral enfeksiyonlar veya mantar enfeksiyonları papillada şişme ve kabarma meydana getirebilir.
 5. Asit reflü hastalığı da dilde papilla kabarması nedenlerindendir. Mide asidi bazen yemek borusuna geri kaçar ve yukarı doğru çıkar. Buna asit reflüsü denir. Mide asidi bazen dildeki papillalara ulaşıp kabarmasına neden olabilir.
 6. Dilde şişme ve kabarmanın nedeni B vitamini, demir veya başka bir vitamin/mineral eksikliği de olabilir.
 7. Ağız kuruluğu: Tükürük üretimi yeterli seviyede değilse dilde papilla kabarması ile karşılaşılabilir. Ağzın kurumamasına dikkat etmeli, bol bol su içmelidir.
 8. Sigaralarda bulunan kimyasallar tat tomurcuklarını hasara uğratır. Öte yandan sigara, tat alma duyusunda bozulma yaparak tatları algılamanızı zorlaştırabilir.
 9. Dilde kızarıklık, şişme ve papilla kabarması bazen ağız kanserinin bir sonucudur. Fakat bu, çok düşük bir ihtimaldir. Kanser varlığında dilin yanları şişer ve üzerinde yumru ortaya çıkar.
 10. Cinsel temasla geçen frengi enfeksiyonu dilde papilla kabarmasını beraberinde getirebilir. Başlangıçta tedavisi için sifiliz antibiyotiklerden birini kullanmak fayda sağlar. Uzun sürmesi hâlinde daha güçlü bir ilaca gerek duyulabilir.
 11. Bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar da dilde papilla kabarmasının altında yatan bir başka faktördür. Ancak bu yüzden kabarma oluşması, yaygın bir durum değildir. Kızıl, daha çok streptokok boğaz enfeksiyonuna sahip bireylerde gözlemlenir ve papilla kabarmasının sorumlusu olarak gösterilir.
 12. Stresli yaşam tarzı pek çok rahatsızlığı tetikler. Dilde papilla kabarması bunların en hafif olanlarındandır.

Dilde Papilla Kabarması Dilden Çıkan Kabarcıklar Nasıl Geçer?

Dilde papilla kabarmasından muzdaripseniz Kulak Burun Boğaz doktoruna gitmelisiniz. Doktor dilinizi muayene edecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Dilde papilla kabarması enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik reçete edecektir.

Dilde oluşan kabarcıklar çoğunlukla birkaç gün içerisinde tedaviye gerek kalmadan geçer.

Dilde Papilla Kabarması Nasıl Önlenir?

 1. Ağzınızı temiz tutun: Dişlerinizi her gün 2 defa fırçalamaya özen gösterin. Günde bir defa diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Ağız gargarasından da faydalanın. Böylece dilinizde ve dişlerinizde bakteri birikimi olmayacaktır.
 2. Sigara içmeyin: Sigara dişleri lekelendirir, tat alma duyusunu zayıflatır. Sigara kullananlarda diş eti hastalıkları ve ağız kanseri görülme ihtimali daha fazladır. Sigarayı bırakmak için ilaçlardan, terapi uygulamalarından, diğer yöntemlerden yardım alınmalıdır.
 3. Asitli ya da baharatlı şeyler tüketmeyin: Bunlar dilin tahriş olmasına sebebiyet verebilir. Acı biber ve turunçgiller söz konusu besinlere örnektir.
 4. Gargara: Her gün ılık su ile tuzu karıştırın. Ağzınızı bununla iyice çalkalayın ve günde 3 defa tekrarlayın. Ağız hijyenine katkıda bulunacaktır.
 5. Tuzlu su ile gargara hazırlamak için bir bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz koyup karıştırın, bunla günde 3 kez ağzınızı çalkalayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT