17 Mayıs 2021, Pazartesi 12:27

Dilde Sivilce Gibi Kırmızı Kabarcıklar İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Dilde Sivilce Gibi Kırmızı Kabarcıklar İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Dil kökünde, dil arkasında kabarcıklar çok sıcak gıdalar tüketmek, dilde aft gibi sorunlardan kaynaklanabilir. Ayrıca dil kökündeki bu kabarcıklar dilde bulunan tat tomurcukları denilen normal fizyolojik bir durum da olabilir. Dil kökünde kırmızı renk tat tomurcukları bulunur.

Dil Kökünde Kabarcıklar Neden Olur?

 1. Sıcak veya soğuk yiyeceklerle dilin tahriş olması
 2. Tat tomurcukları dediğimiz normal bir fiziksel durumda olabilir. Dil kökünde tat tomurcukları, dokuları denilen küçük kabarcıklar vardır.
 3. Alerji
 4. Mantar enfeksiyonu
 5. Sigara kullanımı
 6. Dilde ülser, aft çıkması
 7. Gıda alerjisi
 8. Dil aftı
 9. Dil kanseri
 10. Vitamin eksikliği
 11. Kansızlık
 12. Şeker hastalığı
 13. Kızıl hastalığı
 14. Dilde uçuk
 15. Kawasaki sendromu:
 16. Ağız pamukçuğu

Dil Kökünde Dil Arkasında Kabarcıklar Nasıl Geçer?

Kulak burun boğaz doktoruna gidebilirsiniz. Doktor bu durumun nedenine göre gerekli tedaviyi uygular. Antibakteriyel gargara da bu kabarcıkların geçmesine yardımcı olabilir.

Dil Kökünde Dil Arkasında Kabarcıklara Doğal Çözümler

Tuzlu Su İle Gargara Yapın

Tuz, antibakteriyel özelliği ile, dilinizde bu kabarcıklara neden olabilecek enfeksiyonla savaşır.Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Ağzınızı bu solüsyonla çalkalayın.

Karanfil Yağı

Karanfil yağı, öjenol adı verilen bir bileşik içeren doğal bir anesteziktir. Karanfil yağının antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikler sergilediği bilinmektedir. Bu nedenle, dildeki kabarcıkların tedavisinde yardımcı olabilir.Bir bardak ılık suya birkaç damla karanfil yağı ekleyin. Ağzınızı çalkalamak için bu solüsyonu kullanın. Bunu günde 3-4 kez yapın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antiseptik özellikler gösterir dildeki kabarcıklara şifa olur. Bir bardak suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu solüsyonu gargara olarak kullan. Bunu günde 3-4 kez, tercihen her öğünden sonra yapın.

Yoğurt

Yoğurt doğal bir probiyotiktir ve antiinflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir.Bu özellikleri ağrıyı ve iltihabı azaltabilir ve dil arkasında kabarcıklara neden olan enfeksiyonu tedavi edebilir.

Karbonat

Karbonat antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Alkali yapısı, ağzınızdaki pH dengesini yeniden sağlamaya yardımcı olur ve dilinizdeki kabarcıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Ağzınızı bu solüsyonla çalkalayın.

Alternatif olarak, macun yapmak için karbonat ile suyu karıştırıp dil kökündeki kabarcıkların üzerine de uygulayabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, genellikle dil kabarcıklarının altında yatan neden olan kanser yaralarına (aftöz stomatit) karşı kanıtlanmış bir çözümdür. Ek olarak, durumu tedavi etmeye yardımcı olabilecek dezenfektan ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Eşit miktarda hidrojen peroksit ve ılık suyu karıştırın. Bir parça pamuğu bu solüsyona batırıp dilinize sürün. 2-3 dakika bekletin ve sonra ağzınızı biraz ılık suyla çalkalayın.

Zerdeçal

Zerdeçal, analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahip kurkumin adı verilen bir bileşik bakımından zengindir. Zerdeçalın bu özellikleri, dilinizdeki kabarcıklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.Bir tatlı kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak sıcak süte karıştırın ve tüketin.Alternatif olarak, zerdeçal ve baldan yapılmış bir macunu dil kabarcıklarına uygulayabilir ve 10 ila 15 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Aloe Vera

Doğal iyileştirici ve antiseptik özellikleri ile aloe vera jeli, dil kabarcıklarının neden olduğu iltihap ve ağrıdan hızlı bir şekilde kurtulma sağlayabilir.Bir aloe vera yaprağını uzunlamasına kesipalo vera jeliçıkarın ve dildeki kabarcıklara uygulayın. Ağzınızı ılık suyla çalkalamadan önce 5 ila 10 dakika bekletin. Su ile çalkalayıp yıkayın.

Dildeki, Dil Kökündeki Kabarcıklar Nasıl Önlenir?

 1. Asitli sebzeler ve turunçgiller tüketmekten kaçının .
 2. Kabarcıklar gidene kadar baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
 3. Sakız çiğnemeyin
 4. Her gün diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak ağız hijyenini koruyun
 5. Sigarayı bırakın
 6. Kafeinli içeceklerden kaçının.
 7. Sodyum lauril sülfat (SLS) içeren diş macunları kullanmaktan kaçının.
 8. Ağzınızı her gün ılık tuzlu suyla çalkalayın.
 9. OTC oral anti-analjezik ilaçları doktorunuzun gözetiminde kullanın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT