20 Mayıs 2022, Cuma 07:47

Dilde Siyah Leke Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dilde Siyah Leke Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dil, kişinin genel sağlığı hakkında bilgi veren organlardandır. Çeşitli nedenlerden dilde siyah lekeler, noktalar meydana gelebilir. Dildeki siyah tümsekler kıllı dil veya siyah dil olarak da bilinir ve bazı ilaçların yan etkileri, dil piercingi, hatta ağız kanseri gibi nedenlerden dahi kaynaklanabilir. Bu koyu noktalar dil yüzeyi ya da altında görülür. Çoğu vakada dildeki siyah noktalar ağız hijyeninin sağlanmasıyla, ağız temizliğine dikkat ederek zamanla ortadan kaybolur. 

Dildeki siyah lekelerin nedenleri ve tedavisi

Hiper-Pigmentasyon

Hiper-pigmentasyon dildeki siyah lekelerin, siyah noktaların ana sorumlularından biridir. Hiper-pigmentasyon kendi kendine oluşabilir fakat çoğu durumda cilt soyulmasına neden olan genetik durumlardan kaynaklanır. Yalnızca estetik bir problem olmakla kalmaz, daha karmaşık ve şiddetli hastalıklarla ilişkili olduğu durumlar da olabilir.

Hiper-pigmentasyon tedavisi: Dil yüzeyine kuşburnu yağı, aloe vera jel, limon suyu ve salatalık suyu uygulamayı deneyin. Soya sütü, hidrokinon, salatalık yahut kalsiyum, kojik asit, azelaik asit veya arbutrne içeren reçetesiz ilaçlar melanin üretimini yavaşlatır ve mevcut melanini ortadan kaldırabilir.

Ağız Kanseri

Ağız kanseri olan hastalarda ağız boşluğunda geçmeyen siyah lekeler, siyah noktalar ya da tümsekler görülebilir. Bazı durumlarda, dilde ve ya dil altında siyah leke şeklinde pigmentasyon değişiklikleri de görülebilir. Ağızda açıklanamayan kanama, şişlikler, hissizlik, ağrı, hassasiyet, yutmada, çiğnemede ve konuşmada zorlanma gibi belirtiler de yaşanabilir.

Ağız kanseri tedavisi: Ağız kanseri diğer birçok kanser türünde olduğu gibi kanser hücrelerini yok etmek için radyasyon ve kemoterapi ile tedavi edilir. Ağız kanserini önlemek için sağlıklı beslenmek, düzenli olarak dişçiye gitmek, alkol tüketmekten kaçınmak, sigaraya başlamamak ya da sigara içiyorsanız bırakmanız gereklidir.

Tüylü dil

Dilde siyah leke veya kıllı dil; alkol tüketimi, devamlı yumuşak gıdalarla beslenme, kötü ağız hijyeni, ağızda mantar enfeksiyonu, ağız kuruluğu (xerostomia) ya da tütün çiğneme ve sigaradan kaynaklanan dil hastalıklarındandır. Dil yüzeyinde mantar büyümesi de bu siyah lekelere neden olabilir. Demir tuzları, bizmut subsalisilat, gibi bazı ilaçların kullanımı, çay, kahve gibi bazı yiyecek ve içecekler, ve sigara geçici yüzey renk bozukluğunun nedenleridir.

Tüylü dil tedavisi Sigara içmeyi bırakmak ve buna neden olan ilaçların muadili ile değiştirilmesidir.

Dilde piercing

Bazı durumlarda piercing kullandıktan sonra dilde siyah leke meydana gelebilir. Bu durumda pigmentasyon etkilidir ve dilde renk değişikliğine neden olur. Dil pigmentasyonu eski hale geldiğinde, siyah lekeler de kaybolur.Kendiliğinden geçmezse cildiye uzmanı tarafından tedavi gerekebilir.

Dildeki siyah nokta ve siyah lekelerin diğer nedenleri

 1. Ağız dokusu tümörü
 2. Dilin kimyasala maruz kalması
 3. Kron hastalığı
 4. İltihabik hastalıklar
 5. Safra kesesi hastalıkları
 6. Veba hastalığı
 7. Mide hastalıkları

Dildeki siyah noktalar için doğal çareler

İyi Ağız Hijyeni

İyi ağız hijyeni ağzın genel sağlığı için önemlidir ve dil üzerindeki siyah lekelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Diş fırçalama, dil kazıyıcı ile dil temizliği ve gargara kullanarak günde iki kez bu lekelerin önlenmesi ve tedavisinde başarılı olabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Tarzı

Meyve ve sebze açısından zengin bir beslenme, günde 2 lt su içmek sağlıklı bir ağız için önemlidir.

Ananas yiyin

8-10 gün boyunca günde 2 kez küçük ananas parçalarını emme, ananası 40 saniyede dilde tutma, dildeki siyah noktaların kaybolması için yardımcı olabilir. 

Bebeklerde Ve Yetişkinlerde Dil Siyahlaşması Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Etiketler : dil hastalıkları

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. dil

  merhaba dilimde uyusma ve hissizlik ve acı 1 tat olsuyor ayda 1 oluyor

 2. Zeynep

  Merhaba ağzımdan nefes aldığımı burnumdan almadığımı söylediğim kbb doktoru teşhis için burnuma bir aletle baktı o günden sonra burnumda gün içinde kaşıntılar başladı hiç birşey yokken sağlamken hasta döndüm nedeni nedir ?

 
 
KAPAT