20 Mayıs 2022, Cuma 06:29

Direkt bilirubin nedir? Direkt bilirubin kaç olursa tehlikeli? Total bilirubin ile farkı ne?

Direkt bilirubin nedir? Direkt bilirubin kaç olursa tehlikeli? Total bilirubin ile farkı ne?

DİREKT BİLİRUBİN NEDİR?

Kandaki yaşlanmış alyuvarların yani eski kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile bilirubin ismindeki madde ortaya çıkar. Buna, indirekt bilirubin adı verilir ve dokulara geçebilen zehirli bir maddedir. Safra ve idrarla vücuttan atılamaz. Bu zararlı madde, karaciğere taşınarak, konjugasyon denilen bir işleme tabi tutulur. Bunun sonucunda direkt bilirubin meydana gelir, zehirli değildir. Safra ve idrar yoluyla vücuttan atılabilir. Vücuttaki direkt bilirubinlerin çoğunluğu safra ile az bir miktarı ise idrar ile atılmaktadır. Direkt bilirubinler idrara kendine özgü sarı rengini veren maddedir.

Direkt bilirubin ile indirekt bilirubin toplamına Total Bilirubin adı verilmektedir. Direkt bilirubin testi;ı safra kesesi ve safra yolları hastalıklarında değerlendirilmesinde kullanılan bir testtir.

DİREKT BİLİRUBİN YÜKSEKLİĞİ NEDEN OLUR?

Direkt bilirubinin yükselmesindeki en temel sebep safra taşı ve safra kanallarındaki tıkanıklıklardır. Normalden daha yüksek seviyelerde seyreden direkt bilirubin; vücudun  karaciğer veya safra kanallarında bir problem olması sonucunda bilirubinin vücuttan atılmakta zorlanıldığını göstermektedir. Yüksek seyreden direkt bilirubin seviyeleri kişide her zaman tedavi gerektiren bir sağlık sorunu olduğuna işaret etmez. Doktor; hastanın tıbbi geçmişine,  yaşadığı belirtilere ve diğer test sonuçlarına göre tedaviye ihtiyaç olup olmadığına karar verecektir.

Direkt bilirubin yüksekliği sebepleri aşağıda sıralanmıştır:

 1. Safra taşı: Safra kanalını safra taşlarının tıkaması ve safra atılımının bozulması durumunda direkt bilirubin seviyesi yükselebilir.
 2. Safra kesesi iltihabı veya tümörleri
 3. Safra kanalında iltihaplanma: Safrayı ince bağırsağa taşıyan tüpte iltihaplanma olması durumunda kandaki direkt bilirubin seviyesi yükselebilir.
 4. İltihaplı pankreas (pankreatit) veya apendiks (apandisit)
 5. Viral veya otoimmün hepatit yahut akol kullanımına bağlı karaciğer hastalığı
 6. Bazı ilaçlar yan etki olarak direkt bilirubini yükseltebilir.
 7. Kan zehirlenmesi olarak bilinen bir enfeksiyon olan septisemi
 8. Orak hücreli anemi
 9. Bazı kanserler veya tümörler
 10. Dubin-Johnson sendromu ve rotor sendromu gibi bazı nadir genetik bozukluklar

Safra yolları tıkanıklığı:

Safra kanallarında tıkanmaya sebep olan tümör, safra yolları iltihabı, pankreas iltihabı, pankreas başı tümörleri ve primer sklerozan kolanjit ve ameliyat vücuttaki direkt bilirubinin atılmasını engellediği için kanda direkt bilirubin seviyesinde yükselme meydana gelebilir.

Karaciğer hastalıkları:

Karaciğerde meydana gelen hasarlar ve hastalıklar hem direkt hemde indirekt bilirubin seviyesini yükseltebilir. Bunlara örnek olarak hepatitler, ciddi karaciğer hasarı, siroz, karaciğere yayılmış kanserler, sarkoidoz ve karaciğeri etkileyen birçok hastalık verilebilir.

DİREKT BİLİRUBİN YÜKSEKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Halsizlik, yorgunluk
 2. Cildinizin ve gözlerinizin beyazlarının sararması (sarılık)
 3. Mide bulantısı
 4. Kusma
 5. Karında ağrı ve şişlik
 6. Koyu sarı renkli idrar
 7. Açık gri veya kil renkli kaka
 8. Şiddetli yorgunluk
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT