29 Mayıs 2020, Cuma 04:36

Diş Ağrısı İçin Antibiyotik Hap, Ağrı Kesici Sprey İlaç İsimleri

Diş Ağrısı İçin Antibiyotik Hap, Ağrı Kesici Sprey İlaç İsimleri

Diş Ağrısına Hangi Ağrı Kesici İyi Gelir Diş Ağrısı İçin En İyi Ağrı Kesici Majezik Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Diş ağrısı insanoğlunu, bebeklikten yaşlılığına kadar birçok döneminde etkileyen bir sorundur. Diş ağrılarının nedenleri, çözüm yolları, diş ağrısını geçirecek ilaç ve doğal tedavi yöntemlerinden bu yazımızda bahsedeceğiz. Şifa olması ümidi ile....

Diş Ağrısı Neden Olur?

 1. Dişte çürük olması
 2. Dolgu dişin hava alması
 3. Diş minesinin aşınması
 4. Dişeti hastalıklarına ve dişeti çekilmesine bağlı oluşan ağrı
 5. Sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar
 6. Derin diş çürüğü, dişte apse olması.
 7. 20’lik diş çıkarma
 8. Diş eti iltihabı
 9. Diş gıcırdatma
 10. Çok sert bir şekilde diş fırçalama
 11. Yanlış hizalanmış olan dişler
 12. B12 vitamini eksikliği
 13. Küme tipi baş ağrıları
 14. Yansıma ağrısı - çürük olan dişin değilde ona değen dişin ağrıması-.

Diş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş doktoruna gidilir.

Diş Ağrısı İçin İlaç İsimleri

 1. Advil ağrı kesici
 2. Minoset
 3. Dişinol
 4. Majezik
 5. Apranax
 6. Apranax Fort
 7. Augmentin BID 1000 mg antibiyotik
 8. Amoklavin BID 1000 mg antibiyotik
 9. RovaMycine 
 10. Parol
 11. Arveles 
 12. Majezik Diş Uyuşturucu Sprey

Diş Ağrısı Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Misvak

Misvak antibakteriyel içeriği sayesinde diş ve diş eti ağrısını anında şıp diye kesmeye yardımcı olur. Misvak dişlerdeki ve diş etlerindeki bakterileri, mikropları yok eder. Yapmanız gereken şey yalnızca ağrıyan dişinize misvakla masaj yapmaktır.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki:

(Larousse illustré medical) ismindeki Fransanın kıymetli tıb kitâbı, ağız temizliği husûsunda diyor ki, (Bütün diş ma’cûnları ve tozları ve suları, dişlere zarar verir. En iyi diş temizleme vâsıtası, sert bir fırçadır. Önce, dişleri kanatırsa da, korkmamalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve artık kanamaz). Herkese uyarak, ma’cûn kullanıyordum. İki dişim çürümeğe başladı. Fransızca kitâbı okuyunca, misvâk kullanmağa başladım. Dişlerimin çürümesi durdu. Altmış seneyi geçdi, dişlerimden ve mi’demden hiç şikâyetim olmadı.

Tuzlu Su

1 kaşık dolusu tuzu 1 dolu bardak ılık suda eritin. Bu suyu 10 dakika kadar ağzınızda çalkalayın ve tükürün. Ağrı tamamen geçene kadar bu süreci en az 2-3 kez tekrarlayın. 

Aspirin

Aspirini toz haline getirin ve ağrıyan diş üzerine serpeleyin. Orada çözünmesi için bekleyin. Diş ağrısı için en kötü tattaki kürlerden biri olsa da ağrıyı dakikalar içinde rahatlatır.

Karanfil

Karanfil diş ağrısı için en iyi kürlerden biridir. Karanfil diş ağrısını rahatlatmaya ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı iltihap önleyici, antibakteriyel, antioksidan ve anestetik özelliklere sahiptir. Bir parça kuru karanfil çiğneyebilirsiniz ya da ağrıyı yok etmek için karanfil yağı da kullanabilirsiniz. Birkaç damla yağı etkilenen kısma sürün. Uyuşturacak ve aynı zamanda ağrıdan kurtulmaya yardım edecektir.

Nane

Karanfil yağı gibi nane de doğal uyuşturucu özellikler taşır, böylelikle ağrıyan dişi rahatlatır. Naneye naneli koku ve tadı veren mentol aynı zamanda antibakteriyel olarak bilinir. Nane yaprağını kaynayan suda 20 dakika kadar ıslatın. Ağzı bu suyla çalkalayın ve tükürün. 

Sarımsak

Sarımsak zararlı bakterileri öldürür ve diş ağrısı için ağrı kesici olarak çalışır. En iyi kullanım şekli macun haline getirip etkilenen alana yerleştirmek ya da yavaşça çiğnemektir. Bu doğa tedavi yöntemini ağrı geçene kadar birkaç gün kullanabilirsiniz.

Soğan

Etkilenen alan küçük soğan dilimleri yerleştirmek diş ağrısından kurtulmaya yardım eder. Soğan ağrıya neden olan ağızdaki bakteriyi öldürmesiyle bilinen antiseptik ve antimikrobik özellikler taşır. Mikropları hedefleyen bitkisel ilaçlar içerir ve diş ağrısını rahatlatır. En iyi kullanım yöntemi bir parça soğan kesmek ve onu ağzınızın ağrılı tarafıyla çiğnemektir. Bu soğandan çıkan suyun dişinize nüfuz etmesini sağlar. Eğer ağrı çiğneyemeyeceğiniz kadar yoğunsa, soğanı parmağınızla doğrudan ağrıyan dişe tutabilirsiniz.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres yaşadığınız her tür ağrı için etkilidir. Buz torbası ya da buzları bir torbaya koyup ince bir bezle sararak kullanın, sinirleri uyuşturması için 15 dakika boyunca ağrıyan dişinize tutun. Aynı zamanda şişme ve iltihabı da azaltır.

Zerdeçal

Zerdeçal zengin antibiyotik, antiseptik ve iltihap karşıtı özellikleriyle ağrıyı ve apseli dişin sebep olduğu iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Macun yapmak için 1 tatlı kaşığı toz zerdeçalı bir miktar suyla karıştırın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra bu macunu doğrudan enfekte olana uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. 

Siyah Sallama Çay

Siyah sallama çay diş ağrısı için diğer bir ev yapımı kürdür. Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan tanenlere sahiptir. Ayrıca, enfeksiyonla savaşan antioksidanlar barındırır ve iyi bir ağız temizliği sağlar. 1 sallama çayı sıcak suda demleyin, ılık hale gelene kadar bekleyin. Ağrıyan dişe nazikçe bastırın. Çaydaki tanenler diş ağrısından kurtulmaya yardımcı olabilir. 

Biber ve Tuz

Toz biber tuzu karıştırmak her iki içerik de antibakteriyel, iltihap karşıtı ve analjezik özelliklere sahip olduğundan diş ağrısından kurtulmak için iyi bir kullanımdır.

Bir macun oluşturmak için eşit miktarda biber ve tuzu birkaç damla suyla karıştırın.

Macunu doğrudan ağrıyan dişe uygulayın ve birkaç dakika bekletin.

Zeytinyağı ve Aspirin

Uygulayabileceğiniz bir diğer kolay yöntem; 1 yemek kaşığı halis zeytin yağına 2 aspirini katın. Aspirinler yumuşadığında bu karışımı ağzınıza atın ve 3-4 dakika tüm ağzınızda dolaştırın. Özellikle ağrıyan diş tarafında daha çok tutun. En sonunda yutmadan lavaboya tükürün. Bu özellikle gece uyandıran diş ağrılarında sizi sabah doktora gidene kadar rahatlatacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Mustafa

  Dişim delik var siyah sürekli ağrıyor ne yapmalıyım

 2. Öykü

  Ön disim kanal tedavili ama yine ağrımaya başladı doktara gitmeden ne yapmaliyim

 
 
KAPAT