19 Haziran 2019, Çarşamba 11:46

Diş Çekimi Sonrası Kanama Çekilmiş Diş Kanaması Nasıl Durur?

Diş Çekimi Sonrası Kanama Çekilmiş Diş Kanaması Nasıl Durur?

Diş Çekiminden Sonra Kanama Ne Kadar Devam Eder?

Diş çekiminden sonra kanama normal bir durumdur. Bu kanamayı gördüğünüzde korkmamalısınız. Vücudumuz herhangi bir kanamayı 8 dakikada durdurur. Fakat diş çekiminde durum farklıdır. Diş çekiminden sonra kanamanın ara ara devam etmesi normal kabul edilir. Bu durum yaklaşık 6 ila 24 saat arasında devam edebilir, aşırı kanama varsa doktorla irtibata geçilmelidir

Diş Çekiminden Sonra Kanama Nasıl Durdurulur?

Soğuk Kompres Uygulayın

Bölgeyi rahatlatmak kanamayı durdurmak için gereklidir. Bunun için buz torbaları kullanabilirsiniz. Buzluktan buz küplerini çıkarıp, poşede koyun ve temiz bir beze sarın sarıp, dişinizin çekildiği yanağa bunu tutun. Eğer kan akmaya devam ediyorsa alternatif olarak dondurma da yiyebilirsiniz. Hedef alınan bölge boş diş eti olmalıdır. Yani dondurmanın soğuğu dişin çekildiği bölge ile temas etmelidir. Bölgeyi soğutarak rahatlatmak damarlardaki kanın pıhtılaşmasında yardımcı olur.

Gazlı Bez Kullanımı

Diş çekiminden sonra kanamayı durdurmak ve iyileşme sürecini başlatmak için kanın pıhtılaşması önemlidir. Diş çekiminden hemen sonra 30-40 dakika kadar gazlı bez ısırın. Eğer kanama yine de devam ederse başka bir gazlı bez yerleştirin ve 30 dakika daha sıkıca ısırın. Kan akışını durdurmak için bunu birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir.

Kan pıhtısı oluştuktan sonra pıhtıyla oynamamak veya pıhtıyı yerinden kaldırmamak önemlidir. Ağzınızı yıkarken hızlı çalkalama yapmayın, sigara ve alkol içmeyin veya diş çekiminden sonra 72 saat boyunca dişlerinizi fırçalamayın. Bu davranışlar pıhtıyı yerinden kaldırabilir ve iyileşme sürecini geciktirir. Kan basıncını artırabileceği ve dişin çekildiği yerden daha fazla kan akmasına sebep olabileceği için ağır egzersizleri çekimden 24 saat sonrasına kadar yapmayın.

Dişiniz çekildiğinde doktorunuz o alana gazlı bez yerleştirecektir. Bunun amacı ise kanı durdurmaktır. Fakat bu gazlı bez kana bulanacaktır ve yeni bir gazlı bez yerleştirilecektir. Sizin göreviniz bu bezi o alanda tutmanızdır. Bezi tutmak için çok fazla kuvvet uygulamamalısınız. Kanama zamanla duracaktır.

Siyah Çay Poşeti Kullanımı

Diş çekiminden sonra kanamayı durdurmak ve iyileşme sürecini başlatmak için kanın pıhtılaşması önemlidir. Gazlı bezi ısırarak bölgenin üzerinde tutun ve kanama durana kadar her 30 dakikada bir bezi değiştirin. Eğer kanama devam ederse ıslak siyah çay poşetini 30 dakika boyunca ısırın. Siyah çaydaki tanen asidi kanama olan damarlara etki ederek pıhtı oluşmasında yardımcı olur.

Diş çekiminden sonra oluşan kanamayı durdurmak için çay poşeti kullanımı:

  1. Çay poşetini kaynayan suda 2-3 dakika demleyin.
  2. Çay poşetini çıkarın ve soğumasını bekleyin.
  3. Etkili bölgeye çay poşetini yerleştirin.
  4. Yaklaşık 5 dakika boyunca orada tutun.

Yeşil Çay Kullanımı

Diş çekiminden sonra kanamayı durdurmak için yaygın olan çözüm etkili alana ıslak çay poşeti yerleştirmektir. Çaydaki tanenlerin pıhtı oluşumuna yardımcı olduğu ve kanamayı durdurucu özelliği olduğu düşünülmektedir. Tanenler çaya acı tat veren doğal kimyasallardır.

2014’teki bir araştırmaya göre yeşil çay, diş çekiminden sonra kullanılabilecek en iyi çay türü olabilir. Araştırmacılar, diş çekiminden sonra bölgeye gazlı bez ile birlikte yeşil çay uygulamış kişilerin sadece gazlı bez uygulayan kişilere göre daha az kanama ve akıntı yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Dikiş Atılma

Bu acı verici fakat ciddi anlamda etkili bir işlemdir. Eğer kanama durmazsa bölgeye 2-3 dikiş atılması kanamayı durdurabilir. Dikişten önce doktorunuz size anestezi uygular. Böylece hiçbir acı hissetmezsiniz. Diş çekiminden sonra sıvı yiyecekler yenmelidir. En azından 24 saat boyunca bölgeyi rahatsız etmemelisiniz.

Eğer yüksek kan basıncı veya K vitamini eksikliği gibi bir hastalığınız varsa diş çekiminden önce doktorunuzu bilgilendirin.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Meryem

    Benim iki tane sağlam dişim çekildi ve 1 buçuk gün oluyor hala kanamasi devam ediyor pıhtılaşti ama yutkundugumda dilim degip duruyor ne yapabilirim pıhtılaşan bölge kalkmamasi için

 
 
KAPAT