17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:52

Diş Etinde Beyaz Şişlik Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler

Diş Etinde Beyaz Şişlik Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler

Diş etinde sivilce ve sivilce gibi şişlik yahut diş etinde beyaz şişlik, diş apsesi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, selülit hastalığı, diş etinde kist gibi pekçok neden dolayı meydana gelebilir. Diş etlerinde sivilce her yaşta görülebilir.

Diş Etinde Sivilce, Sivilce Gibi Şişlik, Beyaz Şişlik Neden Olur?

 1. Diş apsesi
 2. Bir kist (içi sıvı dolu bir kese)
 3. Diş çatlağı
 4. Selülit (cildin iç tabakasının enfeksiyonu)
 5. Mukosel (bir kist türü)
 6. Uçuklar (Herpes Simplex Virus veya HSV'nin neden olduğu içi su dolu kabarcık)
 7. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 8. Kanser

Diş eti rahatsızlıklarının tedavisinden evvel diş etinde sivilce ya da sivilceye benzer şişlik oluşabilir. Kanal tedavisinden önce, diş çekimi sonrası, implant operasyonunun veya dolgu tedavisinin ardından da meydana gelebilir. Fakat bazen, görünürde bir sorun olmamasına rağmen de ortaya çıkması mümkündür.

Diş Etinde Sivilce, Sivilce Gibi Şişlik, Beyaz Şişlik Nasıl Geçer?

Diş etindeki sivilcenin, beyaz şişliğin geçmesi için diş doktoruna gitmelisiniz. Bu durum genellikle diş apsesinden kaynaklanıyorsa doktor antibiyotik reçete edecektir.

Reçetesiz satılan anti-enflamatuar ağrı kesici ilaçlardan yararlanılabilir. Fakat aspirin kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu durumda genellikle ibuprofen veya asetaminofen fayda sağlamaktadır. Bunlar diş etine uygulanmaz. Ağız yoluyla alınır.

Aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemler de dişteki sivilce tedavisi için kullanılabilir.

Sarımsak

Doğal antibiyotiklerden biri olan sarımsak diş etlerindeki sivilceye iyi gelir. Bunun için sarımsağı dilimlemeli ve hastalıklı bölgeye koymalıdır.

Tuzlu Su

Antiseptik özelliğe sahiptir. Mikropları öldürerek diş etinde oluşan sivilceyi tedavi eder. Bir tatlı kaşığı tuz bir bardak suda karıştırılmalıdır. Hazırlanan su ile ağız çalkalanmalı; bu günde 3-4 defa tekrarlanmalıdır.

Siyah Çay

Diş eti sivilcesi nasıl giderilir? diye merak edenler çözümü siyah çayda da bulabilir. Sallama çay sıcak suya atılır. Sonra çay bardağından çıkarılarak diş etinin sivilceli bölgesine tutulur. Sallama çay bulamayanlar temiz bir bezi o suya batırarak kullanabilirler.

Hidrojen peroksit (Oksijenli su)

Oksijenli su; diş etindeki sivilceyi ve beyazlığı ortadan kaldırır. Diş eti iltihabına şifalıdır. Bu yöntem için; su ve oksijenli su eşit miktarda karıştırılır. Ağız bu su ile 30 saniye gargara yapılır. Bunun ardından biraz da ılık su ile çalkalanır.

Diğer bir alternatif; oksijenli sudan bir miktar alarak 1 tatlı kaşığı karbonata eklemektir. Elde edilen karışım hamur kıvamına getirilir. Diş etine sürülüp 1 dakika beklenir. Ağız su ile güzelce durulanır.

Aloe Vera Jel

Diş etlerinde beyazlık ve sivilce gibi rahatsızlıkları iyileştirir. Aloe vera sayesinde plak oluşumuna yol açan bakteriler ölür. İltihaplanan diş etleri rahatlar. Çünkü aloe vera, antibakteriyel ve anti-enflamatuar bir bitkidir.

 1. Uzunlamasına kesilen aloe vera yaprağından jel çıkacaktır.
 2. Bu jel ile diş etine 1-2 dk nazikçe masaj yapılır.
 3. Ilık suyla durulanarak işlem tamamlanır.
 4. Her gün birkaç kere tekrar edilir. Problem düzelene kadar sürdürülebilir.

Zerdeçal

Diş etinde sivilce tedavisi zerdeçal ile de sağlanabilir. Beyazlığı yok eden zerdeçal; iltihap, ağrı ve şişlik gibi semptomları hafifletir. Tüm bu etkilerini yapısında yer alan curcumin maddesine borçludur. Bu antienflamatuvar ve antioksidan bir maddedir.

 1. Çeyrek tatlı kaşığıtoz zerdeçal suyla karıştırılır.
 2. Diş etindeki sivilce olan kısma tatbik edilir.
 3. 5 dakika böyle kalınır. Daha sonra 1 dakika boyunca yavaş yavaş ovuşturulur.
 4. Ağız, ılık su ile iyice çalkalanır.
 5. Her gün 2 sefer olmak üzere 1-2 hafta devam ettirilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT