07 Ağustos 2022, Pazar 22:46

Diş Etlerim Kaşınıyor, Diş Eti Kaşınması İçin Ne Yapayım?

Diş Etlerim Kaşınıyor, Diş Eti Kaşınması İçin Ne Yapayım?

Diş eti kaşıntısı alerji, diş eti hastalıkları, diş etinin iltihaplanması hatta ağız kuruluğu gibi pek çok nedenden kaynaklanabilen, kişiyi oldukça rahatsız

Diş eti kaşıntısı alerji, diş eti hastalıkları, diş etinin iltihaplanması hatta ağız kuruluğu gibi pek çok nedenden kaynaklanabilen, kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Aşağıda bildirdiğimiz şeyleri uygulamadan önce mutlaka diş hekimine başvurup yaşadığınız semptomları doktorunuza anlatın, öncelikle diş eti kaşıntısının nedenini teşhis ettirin.

Soğuk suyla gargara yapın

Diş eti kaşıntısından muzdaripseniz soğuk su ile ağzınızı çalkalayın. Soğuk su ile gargara yapmak diş etlerinizdeki kaşıntıya neden olan yemek atıklarını, mikropları vb maddeleri giderir, iltihapla şişlikten kurtulmanıza da yardımcı olur. Çeşme suları çok klorlu olduğundan bunun için şişe su kullanmanz daha iyidir.

Karbonatlı su kullanın

Karbonatla suyu karıştırıp hamur yapın ardından bu hamuru diş etlerinize uygulayın. Karbonat diş eti kaşıntısına yol açan bakteriyel enfeksiyonları kontrol altına alacaktır. 1 yemek kaşığı karbonata biraz su katıp kalın hamur kıvamına getirin. Diş etlerine sürün, bir müddet bekletip su ile ağzınızı çalkalayın.Su yerine %3 hidrojen peroksit de kullanabilirsiniz.

Buz emin

Diş etlerinizde kaşıntı varsa bir parça buz küpünü emin. Soğuk, diş kaşıntısıyla birlikte eşlik eden inflamasyon ve rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Tuzlu su ile gargara yapın

Diş eti kaşıntısı ciddi bir nedenden kaynaklanmıyorsa, tuzlu suyla gargara yapmak da kaşıntıyı rahatlatacaktır. 1 bardak ılık suya 1 yemek kaşığı tuzu koyup karıştırın. Bu suyla 30 saniye boyunca diş etlerinizde yoğunlaşarak gargara yapın, ardından tükürün. 7-10 günden fazla bu uygulamaya devam edilmemelidir.

Hidrojen peroksitle gargara yapın

Eczaneden temin edebileceğiniz %3 hidrojen peroksitle eşit miktarda suyu karıştırın. Bu çözelti ile 15-30 saniye boyunca gargara yapıp tükürün. Hidrojen peroksitli çözelti de diş kaşıntısına evde pratik çözüm yöntemlerindendir. 10 günden fazla hidrojen peroksit kullanmaktan kaçının.

Aloe vera jel kullanın

Son yapılan bilimsel araştırmalar aloe vera jelin özellikle ağızla ilgili inflamasyonu rahatlatmaya yardımcı olduğunu tespit etmiştir.  Aloe vera yaprağını kesip içindeki jeli çıkarın ve diş etlerine sürün. 3-5 dk sonra ağzınızı suyla çalkalayın.

Antihistaminik alın

Diş eti kaşıntısının en önemli nedenlerinden biri de alerjidir. Anithistaminikler ise alerjenleri nötralize etmeye yardımcı olup sizi kaşıntıdan kurtaracaktır. Doktorunuzdan habersiz asla ilaç kullanmayın.

Diş Eti Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gidilir? Tıklayınız

Dişte Siyah Leke, Nokta Neden Olur, Nasıl Çıkar? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Evde Oksijenli Su İle Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Evde Karbonatla Diş Beyazlatma İçin 4 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Evde Diş Beyazlatma İçin En Etkili 6 Pratik Yöntem Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    Hidrojen peroksit nasil iyi gelir anlamadim bu kimyasal bi asit sayilir saclarin rengini açmada kullanilan bu kimyasali nasil bebeklere önerirsiniz anlamadim.Bu kadar doğal şey varken...

 
 
KAPAT