10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:42

Diş Macunun Arkasındaki Üzerindeki Renklerin Kodları Kimyasal Renkleri

Diş Macunun Arkasındaki Üzerindeki Renklerin Kodları Kimyasal Renkleri

Diş macunu satın alırken çoğumuz diş macunun arkasındaki küçük mavi, yeşil, kırmızı, siyah kodları görmüştür. Peki bu kodların özel bir anlamı var mı, acaba bu kodlar diş macununun doğal yahut kimyasal olduğunu mu gösteriyor? Makalemizde bu konu

Diş Macunu Renkleri Ne Anlama Gelir Diş Doktoru Cevaplıyor

Diş macunu satın alırken çoğumuz diş macunun arkasındaki küçük mavi, yeşil, kırmızı, siyah kodları görmüştür. Peki bu kodların özel bir anlamı var mı, acaba bu kodlar diş macununun doğal yahut kimyasal olduğunu mu gösteriyor? Makalemizde bu konu hakkında Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya tarafından verilen cevabı okuyabilirsiniz.

Diş Macunlarının Renklerinin Anlamları

Diş macunu aldığımızda tüpün arkasında, dip kısmındaki renkler dikkatimizi çekmiş ve acaba bu renklerin anlamı nedir? diye merak etmişizdir. Toplumda yaygın olan inanışa göre diş macunlarının bu dip kısımlarında bulunan kare renkler macunun içeriği hakkında bilgi verir. Yani diş macunu doğal mı? ne kadar kimyasal içeriyor? sorularına ışık tutar. Bir diş macunu tüpünün arka dip kısmında birbirinden farklı 4 renk görülmektedir. Bunlar; mavi, yeşil, siyah ve kırmızıdır.

  1. Yeşil: Diş macununun doğal olduğunu gösterir
  2. Mavi: Diş macunu doğal ve ilaçlı anlamına gelir
  3. Kırmızı: Diş macununun doğal ve kimyasal karışımlı demektir.
  4. Siyah: Diş macunu kimyasal karışımlı demektir

Halk arasında yukarıdaki bilgiye yaygın olarak inanılır.

Diş Macunu Tüplerinde Neden Renkler Bulunur?

“Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya bu konuda şu bilgiler vermiştir;  İnternette giderek artan bu bilgi kirliliği yani diş macunları üzerindeki renklerin içeriğindeki kimyasal oranıyla alakalı olup olmadığı hakkında kesin bilgi vermek için bir diş macunu firması ile görüştüm.

"Bu konuyla ilgili bir açıklama yapabilir misiniz?" dedim. Bana; "Bu işaretlerin amacı, imalat sırasında hangi ürün ne kadar ve kaç adet paketlenmiş; bunun tespitini yapabilmektir." diye cevap verdiler.

Diş macunlarında bulunan renkler ürünün kimyasal madde içerip içermediğini göstermez. Yalnızca fabrikaların kesme ve paketleme gibi işlemlerini kolaylaştırır. Elektronik sensörler kesmeye nerede başlayıp nerede bitirecek, nasıl paketleme yapacak; bu renkler sayesinde belirlenir. Yani bu, üretim teknolojisinde kullanılan bir yöntemdir. Yoksa diş macununun formülünde kimyasal bulunup bulunmamasıyla alakalı değildir.

Diş macunlarının ambalajında, alt kısımda yer alan kare renk ürünün muhtevası hakkında bilgi vermez. Diş macunlarının tüplerini imal eden firmalar, bu tüplere hangi ürünlerin konulacağını bilmezler. Sadece ambalaj üretiminden sorumludurlar. Bu yüzden diş macunlarındaki renkler ile ürünün içeriği arasında bir bağlantı yoktur.

Diş Macunu Tüplerinin Renk Kodları Gerçekten İçeriklerindeki Kimyasal Oranları Yansıtıyor Mu?

Bu tamamen yanlıştır. Toplumda kabul gören bir bilgi olsa da gerçeği yansıtmamaktadır. Diş macunlarında ve diğer kozmetiklerde yer alan renk kodları, üründe ne kadar kimyasal olduğunu göstermez. Çeşitli blog sitelerinde bununla ilgili yazılar vardır, sosyal medyada da epey gündem olmuştur. Bazı diş hekimleri bile bunun doğru olduğunu savunmuş ve gazetelerde haberi yayınlanmıştır. Fakat gerçek şudur ki, kozmetik ambalajlarının arkasında bulunan kareler, ürünün içerdiği kimyasal oranına işaret etmez.

Doğal Bitkisel Organik Diş Macunu Nasıl Yapılır? Uzmanlardan Tarifler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT