21 Ekim 2021, Perşembe 21:52

Diş Neden Kırılır Diş Kırılması Neden Olur Tedavisi Dişim Kırıldı

Diş Neden Kırılır Diş Kırılması Neden Olur Tedavisi Dişim Kırıldı

Diş kırığı, diş gıcırdatma sorunundan dişe darbe almaya kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Makalemizde bu durumun nedenlerinden ve bitkisel tedavisinden bahsedeceğiz.

Diş Kırığı Neden Olur?

 1. Sert şeyler ısırmak. Şeker, ceviz, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırma
 2. Dişe darbe almak
 3. Uykuda dişleri gıcırdatmak
 4. Aşırı sıcak veya soğuk şeyler yemek
 5. Dolgulu diş sayısının fazla olması
 6. Kemik erimesi

Diş Kırığı Ağrısı İçin Bitkisel Doğal Tedavi Yöntemleri

Tuzlu Su

Tuz antibakteriyal, iltihap karşıtı ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Ağzı tuzlu suyla çalkalamak mikropları öldürerek diş kırığı ağrısını ortadan kaldıracak ve size anında rahatlık verecektir.

Tuzlu su ağızda bakteri üremesine yardım eden asidik içeriği nötrleyerek ağızdaki pH dengesini arttırır. Tükürük üretmek ve ağız kuruluğunu önlemek için yumuşak membranları canlandırarak iyileşme sürecini hızlandırır. 

 1. Yarım kaşık sofra tuzunu bir bardak sıcak suda karıştırın ve ağzınızı tamamen çalkalamak için kullanın. Bu karışım dişte şişme ve iltihaplanmayı gidermeye yardım edecek ve aynı zamanda enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşacaktır.

Soğan

Soğan antiseptik ve antimikrobiyal özellikleriyle diş kırığı ağrısını geçirmekte etkili rol oynar. Enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek ağrıyı rahatlatmayı sağlayabilir.

 1. Diş kırığı ağrısını gidermek için birkaç dakika çiğ soğan çiğneyin.
 2. Eğer çiğneyemiyorsanız, bir parça çiğ soğanı doğrudan ağrıyan dişe veya dişetine koyun.

Karbonat

Karbonat da kırık diş ağrısına doğal çözümlerdendir.

 1. 1 tatlı kaşığı karbonatı bir bardak suda karıştırın ve 30 saniye ağzınızda çalkalayın. Anında rahatlayacaksınız. Ağrınızı dindirmek için ihtiyaç duydukça kullanın.

Sarımsak

Sarımsaktaki sülfür bileşenleri kırık diş ağrısını geçirmeye yardım eder.

 1. 2 diş sarımsağı rendeleyin. Biraz zeytinyağı veya herhangi bir sebze yağı ile karıştırın ocakta ılıtın ve ağrıyan diş üzerine uygulayın.
 2. Diğer seçenek ise pamuğu karanfil yağına batırıp doğrudan ağrıyan dişe uygulamaktır. Veya birkaç damla karanfil yağını yarım bardak suya karıştırın ve ağız çalkalama suyu olarak kullanın.

Karanfil yağı

Karanfil yağı kırık diş ağrısını etkili bir şekilde geçirebilir.

 1. Pamuğun üzerine birkaç damla karanfil yağı dökün ve size rahatlık vermesi için doğrudan etkilenen diş üzerine koyun.
 2. Karanfil yağındaki aktif içerik Eugenol deriye doğrudan temas ederek ağrıyı uyuşturur.

Zencefil

Zencefil iyi bir antibakteriyaldir. Bakteri öldürmek için güvenebileceğiniz yaygın bir mutfak malzemesidir. Bir parça taze zencefili çiğneyin ve tüm suyu alana kadar emin. Ağrınızı kesinlikle birkaç saat için yok edecektir. Zencefildeki bileşenler antioksidan ve iltihap karşıtı özelliklerle yüklüdür. Zencefil ayrıca sindirim hastalıkları, ağrılar, çene ağrısı, orteoarthrit, kalp hastalıkları, kanser belirtileri gibi çok sayıda sağlık sorununu doğal şekilde tedavi etmek için kullanılır.

Ispanak

Ispanak güçlü iltihap karşıtı ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Bir miktar ıspanağı sıcak tuzlu suda 5 dakika haşlayın. Rahatlama için ılık ıspanağı çiğneyin. Ispanak sadece iltihaplanmayı azaltmaz aynı zamanda kırık diş ağrısını geçirir.

Ispanak iyileşme, doku onarımı ve kemik sağlığı için gerekli olan K,C,A vitaminlerini sağlar. En iyi sonuçlar için çiğ ıspanak tüketin. En iyi tarif ıspanak ve muz smoothiesidir. 1 bardak taze ıspanak yaprağını 1 bardak yoğurt ve 1 muzla blenderdan geçirin. Bu lezzetli içecek kırık diş ağrınızı rahatlatacaktır.

Soğuk Kompres

Buz sinir uçlarını uyuşturarak kırık diş ağrısını geçirir. Buzluktan buz küplerini çıkarın, ince pamuklu bir beze sarın. Ağrıyan dişin yakınındaki yanağınıza bunu tutun. 

Buğday çimeni

Buğday çimeni diş çürüğüyle savaşabilecek ve diş ağrısını rahatlatabilecek doğal antibakteriyal özelliklere sahiptir. Buğday çimeninin suyunu çıkarın ve ağız yıkama suyu olarak kullanın.

Dişetinden toksinlerei emecek, bakteir gelişimini azaltacak ve enfeksiyonu kontrol altına alacaktır. İsterseniz buğday çimenini basitçe de çiğneyebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT