30 Kasım 2020, Pazartesi 01:59

Dishidrotik Dermatit Dishidroz Nedir Nasıl Geçer

Dishidrotik Dermatit Dishidroz Nedir Nasıl Geçer

Dishidrotik Egzama Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Tıpta atopik dermatit adıyla bilinen ve halk arasında egzama denilen cilt hastalığında ciltte kızarıklık, kaşıntı, pullanma ve kuruluk gibi rahatsız edici şikayetler ortaya çıkar. Bu cilt hastalığı kroniktir ve yaklaşık olarak 6 farklı tipte görülebilmektedir. Her egzama türünün farklı özellikleri ve belirtileri vardır. Bunlardan birisi olan Dishidrotik egzamada el ve ayakların altında, avuç içimde, taban ve yanlarında kabarcıklar meydana gelmektedir. Bu kabarcıklar içi sıvı dolu ve kaşıntılıdır. Dishidrotik egzamada ayrıca ciltte kırmızı büyük leke oluşumları da görülmektedir. Bu durumda ciltte zaman içinde kalınlaşma ve çatlamalar da görülebilir. Dishidrotik egzama çok stres altında  olunduğunda ve su ile çok uzun ve sürekli temas sonucunda şiddetlenmektedir. Kişinin kobalt, krom ve nikel gibi maddeler ile temas halinde olması Dishidrotik egzama belirtilerini tetiklemektedir. Dishidrotik egzama erkeklere oranla daha çok kadınlarda görülen bir egzama türüdür. Geçmişinde alerjik rinit (saman nezlesi) geçiren kişilerde Dishidrotik egzama görülme riski daha yüksektir. Bu egzama türü daha çok ilkbahar ve yaz aylarında ılıman iklimlerde yaşayan kişilerde görülmektedir.

Dishidrotik Egzama Neden Olur?

Günümüzde en sık karşılaşılan cilt problemlerinden birisi de Dishidrotik egzamadır. Dishidroz ve dishidrotik dermatit olarak da bilinen Dishidrotik egzamanın nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Bu hastalık ile bilinen gerçekler hastalığın ilerleyişine sebep olan veya hastalığı kuvvetlendiren faktörlerle ilgilidir. Doktorlar dishidrotik egzamayı tetikleyen faktörler arasında sabun ve deterjanları ilk neden olarak görmektedir. Bu yüzden özellikle bu durumdaki kişiler sabun ve deterjanlarla temas etmemelidir.

Dishidrotik egzama kendisini ayak, bacak, kollarda kaşıntı ve kızarıklıklar ile göstermektedir. Küçük gibi görünen bu kızarıklıklar aslında oldukça rahatsız edicidir. Dishidrotik egzamanın nedeni kesin bilinmemesine karşın üzerinde durulan tetikleyici etkenler şunlardır:

 1. Alerjik rinit gibi alerjiye sahip olmak
 2. Geçmişte atopik dermatit yaşamış olmak
 3. Bazı metaller gibi alerjen veya tahriş edici maddelere maruz kalmak
 4. Yüksek stres altında olmak
 5. UV radyasyon ışınlarına maruz kalmak
 6. Aşırı aktif ter bezlerine sahip olmak
 7. El veya ayaklarda aşırı terleme yaşamak
 8. Mevsimsel alerjiler
 9. Suda çok uzun süre kalmak
 10. Sigara içmek
 11. Ciltteki mantar enfeksiyonu

Dishidrotik Egzama Belirtileri Nelerdir?

Dishidrotik egzama durumunda hastada görülecek belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Avuç içi ve parmak kenarlarında küçük kabarcıklar
 2. Ayak tabanında küçük kabarcıklar
 3. Kabarcıklarda yanma veya kaşınma hissi
 4. Kabarcıklar çevresinde terleme, nem hissi

Dishidrotik egzama durumunda görülen cilt kabarıkları ortalama 2-3 haftada geçmektedir. Ancak bu kabarcıklar geçtikten sonra ciltte kızarıklık, çatlak, gerilme veya kuruma olabilir.

Dishidrotik Egzama İlaç Tedavisi

Dishidrotik egzama durumunda hastanın ilk şikayetleri kaşıntı ve iltihaplanmadır. Bu durumda da doktor kaşıntı karşıtı ve antihistamin etkili ilaçlar vermektedir. Bu ilaçların başında Difenhidramin (Benadryl) ve loratadin (Claritin) gibi antihistaminler gelmektedir. Bu kremler hem kaşıntıyı azaltır hem de enfeksiyon oluşmasını engeller.

Dishidrotik egzama tedavisinde içerisinde kortizon veya  çinko oksit bulunan merhemler de kullanılmaktadır. Uygulanacak tedavi egzamanın nedenine bağlı olarak değişir. Örneğin eğer Dishidrotik egzamanın sebebi ciltteki ikincil bir bakteriyel enfeksiyon ise dermotolog kontrolünde antibiyotik alınması gerekli olmaktadır. Dishidrotik egzama tedavisinde yukarıda sıraladığımız tedavi yöntemleri etkili olmazsa Pimekrolimus ve Takrolimus gibi immünosüpresif ilaçların kullanılması gerekebilir.

Dishidrotik Egzama Nasıl Geçer?

Kortizonlu Kremler

İçerisinde yoğun kortizon kremler ciltteki yanma ve kaşınma şikayetlerini geçirmek için çok etkilidir. Ancak bu tür kremler doktor önermedikçe 2 haftadan daha fazla kullanılmamalıdır.

Soğuk Kompres

Dishidrotik egzama tedavisinde en etkili yöntemin soğuk kompres olduğu bilinmektedir. Dishidrotik egzama dahil tüm egzama türlerinde hastalar ciltte yoğun kaşınma ve yanma problemi yaşarlar. Bu durumda da hastalar kaşınan yerleri sert el hareketleriyle kaşırlar. Ancak bu durumda kaşımak yerine soğuk kompres uygulaması yapmak daha iyidir. Çünkü cilde soğuk uygulaması hem kaşıntıyı ortadan kaldırır hem de yara üzerinde iltihap oluşma riskini azaltır.

Aloe Vera

Özellikle son zamanlarda sağlığa olan birçok faydasıyla duyduğumuz aloe vera bitkisi dishidrotik egzama tedavisinde de oldukça yardımcı olmaktadır. Aloe vera hem egzamayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur hem de iyileşme sürecini hızlandırır. Aloe verada bulunan antibakteriyel özellikler egzama tedavisinde oldukça etkilidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT