Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Dışkı incelmiş ve makatta kan bulgusu varsa dikkat! 50 yaştan sonra risk artıyor

Mavikadin>Sağlık>Dışkı incelmiş ve makatta kan bulgusu varsa dikkat! 50 yaştan sonra risk artıyor

Kolon kanserinde erken teşhis için özellikle 50 yaşını geçmiş her bireyin risk durumuna göre 2-5 yıllık aralıklarla kolonoskopik incelemeden geçmeleri tavsiye ediliyor. Özellikle kişinin aile bireylerinin geçmişinde kanser hastalığı varsa daha da dikkatli davranmaları gerekiyor. 

Kolon kanserinde bağırsak hareketlerinin geçiş yolu tümör sebebiyle daralır. Büyüyen tümör de derin katmanlara yayılabilir.
Kolon kanserinde bağırsak hareketlerinin geçiş yolu tümör sebebiyle daralır. Büyüyen tümör de derin katmanlara yayılabilir.

Kolon kanseri kolonun iç astarı olan hücrelerin kontrolsüz ve normal olmayan şekillerde büyümesiyle kalın bağırsaklarda görülür. 

Rektum ve kolon kalın bağırsağın en uzun kısmı olarak bilinir. Kalın bağırsak da sindirim sisteminin son kısmıdır. Vücudumuza giren beslnleri parçalayarak kullanılmasını sindirim sistemi yapar.

Yaş farkı gözetmeksizin görülen kolon kanseri özellikle yaşı 50'den büyükleri etkiliyor. Kolonun içinde bulunan polip ismi verilen minik hücre kümelerinin oluşmasından meydana gelir. Bu polipler aslında genellikle kanserli olmazlar ama bazıları zaman içinde kolon kanserine dönüşebilir. 


Polipler vücutta genellikle belirti vermez bu nedenle düzenli şekilde tarama testi yaptırmak çok önemlidir. Henüz kansere neden olmayan poliplerin vücuttan uzaklaştırılması tehlikeyi azaltacaktır. 

Bu kanser çeşidinin diğer ismi de kolorektal kanser olarak bilinir. Bu terim kolon kanseriyle birlikte rektumda başlayan rektum kanserini birleştirir...


KOLON KANSERİ NEDEN OLUR?

Kolon kanserinin oluşmasında kırmızı et ağırlıklı beslenme, aşırı yağlı tüketme, fazla kilolu olma, alkol ve sigara tüketimlerin yanı sıra polipler etkili olur. 

Yapılan tarama sırasında kalın bağırsakta polip varsa kansere yol açmadan alınması hastalığın önüne geçilmesini sağlayabilir. Kadınlarda özellikle meme ya da  yumurtalık kanseri hikayesi olması bu kişilerde kolon kanseri riski de doğuracaktır. 

Kanser geçmişi olup özellikle meme veya yumurtalık kanseri geçmişi olan kişilerin 50 yaşı beklemeden kolon kanseri taraması yaptırmaları iyi olacaktır. 

 

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kolon kanserinin 3 ana belirtisi vardır. Bunlar Dışkıda kan, kabızlık veya ishaldir. Bu belirtilere karın ağrısı da yüksek ihtimalle eşlik edecektir. 

Dışkıda incelme, makatta kan, siyah dışkılama, kilo kaybı ve bağırsakların tam anlamıyla boşalmadığı hissi kolon kanserinin belirtileri arasındadır. 

Karın ve midede geçmeyen gaz ağrı veya kramp

Bağırsaklarda kanamadan kaynaklı ve anemiye bağlı yorgunluk

Nefes darlığı ciltte soluklaşma

Yemek yerken yutma güçlüğü

Yemek yerken çabuk doyma hissi

Sık sık geğirme ihtiyacı

Mide bulantısı

Göz akı ve cilt tonunda sararma

Dışkıda yumurta akı gibi bir salgı görülmesi 
   
Tuvalet alışkanlığında değişiklik

Kolon kanserinde bağırsak hareketlerinin geçiş yolu tümör sebebiyle daralır. Büyüyen tümör de derin katmanlara yayılabilir. Bu etki nedeniyle de bağırsaklarda dışkılama alışkanlığında değişiklikler görülür.

Kişi kolon kanseri olduğunda kabızlık, ishal veya bağırsakların boşalmadığı hissini yaşar.

Dışkıda renk değişimi ve incelme görülür.


Sindirim sisteminde görülen kanama yüzünden kan kaybı yaşanabilir. Kırmızı kan hücre sayısının azalmasıyla da anemi görülmesi kaçınılmaz olur.

Bağırsağın sağ kısmını tutan kolon kanseri ile sol kısmını tutan kolon kanseri arasında farklılıklar görülür. Sol taraf daha dar bir yapıda olduğu için daha çok dışkıda incelme, kanama ve dışkı düzeninde farklılıklar görülür. Sağ tarafta ise daha geniş bir alan olduğundan hastalık gizlice ilerler. Belirtilerin ortaya çıkması zaman alır. 

Dışkı incelmiş ve makatta kan bulgusu varsa dikkat! 50 yaştan sonra risk artıyor
 
KOLON KANSERİNİN EVRELERİ

4 evreden oluşan kolon kanserinin evreleri şu şekildedir:

Evre 1: Kanser bu evrede  bağırsak duvarına yayılmıştır. Ama henüz bağırsak katmanlarına ulaşmamıştır. 
Evre 2: Bu evrede kanser bağırsak katmanlarına yayılmıştır.
Evre 3: Kanser bu evrede metastaz yaparak lenf bezlerine yayılabilir. 
Evre 4: Bu evrede kanser karın zarı, karaciğer ve akciğer gibi uzak doku ve organlara yayılmıştır.  
 
 
KOLON KANSERİ NASIL TEŞHİSİ

En etkili teşhis yolu kesinlikle düzenli aralıklarla yaptırılacak endoskopik incelemelerdir. Bu işlemlerin başında da kolonoskopi gelir. 

Kolonoskopi sayesinde kişide mevcutta bir tümör varsa erken evredeyken ortaya çıkması sağlanır. Kolonoskopi işlemi ayrıca kansere neden olabilecek polip benzeri sorunları daha kanser olmadan tespit edip bireylerin kanserden korunmasını sağlar.

50 yaşın üzerindeki her bireyin 2-5 yıllık aralıklarla kolonoskopik inceleme yaptırmaları önemlidir. 

 
Şu testlerle de kanser araştırılabilir: 

Dışkıda gizli kan incelenmesi: Bu test için küçük miktarda dışkı örneği incelenir. 
Radyolojik tetkikler: Çift kontrastlı bir kolon grafisi ve bilgisayarlı tomografi ile test yapılabilir. 
Laboratuvar tetkiği: Bu aşamada tam kan sayımı ve biyokimyasal tetkikler yapılır. 
Endoskopik tetkikler: Sigmoidoskopi, Rektoskopi, kolonoskopi ve biyopsi. Bu testler sayesinde görülen lezyondan parça alınır ve patolog tarafından incelenir.


KOLON KANSERİ TEDAVİSİ

Kanserin hangi evrede olduğuna bağlı olarak tedavi uygulanır. İlk tedavi ameliyat yapılabiliyor ise kanserli dokunun çıkarıldığı ameliyattır. Patolojiden gelecek sonuca göre ameliyat sonrasında kemoterapi yapılması önerilebilir. 

Kolon kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir:

Polipektomi: Bu tedaviyle kanserli poliplerin yok edilmesi planlanır. 

Kolektomi (rezeksiyon): Tümörün olduğu bölüm ve bazı sağlıklı dokular çıkarılabilir. 

Kolostomili ameliyatı: Tümör içeren bölümü çıkarılır ama kolektomideki gibi sağlıklı kolon bölümler birleştirilmez.

Radyofrekans ablasyonu: Kanser hücrelerini yok etmek için ısıdan faydanlanılır.

Kemoterapi: Tümörleri küçültmek amaçlanır. 

Hedefe yönelik yapılan tedavi: Kanserli hücrelerin büyümesinin önüne geçilmek istenir. Bu genler, dokular hedef alınır.  
 

 

Kaynak : memorial.com.tr, florence.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...