15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:44

Dişlerimde Siyah Lekeler Var, Nasıl Geçer, Nasıl Temizlenir?

Dişlerimde Siyah Lekeler Var, Nasıl Geçer, Nasıl Temizlenir?

Dişte siyah leke ve noktalar, sık karşılaşılan diş problemlerindendir. Siyah lekeler, diş iç kısımlarında, diş arkalarında, önlerinde, diş diplerinde ve diş

Dişte siyah leke ve noktalar, sık karşılaşılan diş problemlerindendir. Siyah lekeler, diş iç kısımlarında, diş arkalarında, önlerinde, diş diplerinde ve diş aralarında meydana gelebilmektedir. Maalesef dişteki lekelerin evde temizlenmesi pek mümkün değildir. İşte dişte siyah lekelerin nedenleri ve tedavisi:

Demir ilaçları, çeşitli ilaçlar ve kloroheksin içeren gargaraları kullandıktan sonra dişlerde siyah lekeler meydana gelebilir.

Aşırı kafein tüketimi de dişlerde kararma yapabilmektedir. Kahve, çay ve kola, kafein oranı yüksek olan maddelerdendir. Kafein bağımlısı olan kişilerin dişlerinde siyah lekelerle sıklıkla karşılaşılır.

Sigara içmek de dişlerdeki siyah noktaların, siyah lekelerin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Sigara, dişlerde siyah lekeler şeklinde ortaya çıkan küçük siyah kalıntılara yol açar.

Diş taşları da, dişlerin diş eti kısmına yakın olan yerlerinde siyah lekelere neden olur.

Dişteki siyah lekeler nasıl geçer? Doktorlar cevaplıyor

Sual: Dişlerimin arkasında siyah lekeler oluşmaya başladı ve ön taraflara doğru ilerledi. Bunlardan kurtulmak için ne yaptırmam gerekiyor?

CEVAP

Diş Doktoru Cem Alanya'nın cevabı: (Diş taşı temizliği yaptırmanız gerekir. Bu temizlikte varsa diş taşlarınız ve diş üzerindeki lekeler kaldırılır ve dişinizin orjinal rengi meydana çıkar.)

Sual: 16 yaşındayım, ön dişlerimde siyah lekeler gitmiyor, ne yapmalıyım bunun tedavisi var mı?

CEVAP

Diş Doktoru Ferhat Uzdaş'ın cevabı: (Siyah lekeler çürükten de olabilir, zira çürük renklenme ya da tartar yapar. Bir diş hekimine başvurun.)  

Sual: Arka dişlerin üst kısmında ve ön dişimin önünde siyah leke veya minik çürükler var, bunlar nasıl geçer? Amalgam dolgunun değişim ortalaması kaç yıldır?

CEVAP

Diş Hekimi İsmail İlker Pamukçu'nun cevabı: (Şayet dişlerinizdeki renkleşmeler leke ise temizlenerek geçer, ancak çürük ise dolgu yapılması gerekir, bunu ancak muayene ederek anlarız, ağızdaki her siyahlık çürük değildir. Amalgam dolgu ise herhangi bir sızıntı olmadıktan sonra yıllarca kalabilir, ancak mikro sızıntı var ise dolgu değiştirilmelidir.)

Sual: 17 yaşındayım dişlerimde aşırı siyah leke var, bunun tedavisi var mı?

CEVAP

Diş Doktoru Tosun Tosun'un cevabı: (Dişlerde kromofil bakterilere bağlı olarak oluşan lekelenmeler, detertraj-airflow uygulamaları ile kolaylıkla giderilebilirler.)

Sual: 15 aylık bebeğimizin ön alt iki dişinin dip kısımları siyah renk oldu. Bu durum nedir, ne yapmalıyız?

CEVAP

Diş Doktoru Tosun Tosun'un cevabı: (Kromomorf bakterilerden oluşan bakteri plağı temizlenmediği takdirde, süt dişlerinin boyun kısımlarında birikerek ince bir katman oluştururlar. Mekanik temizlik ile giderilebilen bu birikintilerin temizlenmesi şart değildir.)

Sual: Geçen sene diştaşı temizletmiştim. Ön alt dişlerimin iç tarafında ince siyah çizgiler oluşmaya başladı, yeni yeni fark ettim, bazıüst dişlerin içe bakan taraflarında da yine aynı şekilde oluşmuş. Dişlerimi fırçalamaya çalışıyorum, sigara alkol veya asitli içecek içmiyorum. Sebebinive tedavisini öğrenebilir miyim? 

CEVAP

Diş Hekimi Özer Akıncı'nın cevabı: (Diştaşları, dişetlerinin içerisinde oluşmaya başlar ve zamanla özellikle alt dişlerin ön iç kısımlarıyla üst dişlerin arka yan kısımlarında birikerek görünür hale gelir. Bunda günlük kullanım önem taşıdığı gibi tükrük yapısındaki mineraller de etkilidir. Kahverengi lekeler ise tamamen günlük kullanıma bağlı, yenilen yemekler, çay kahve kola alışkanlığı ve sigaraya bağlı olarak ya çok fazla ya da az az görülür ve fırçalamayla da geçemez. O nedenle 6 ayda bir düzenli diştaşı temizliği yaptırarak dişetlerindeki taş ve bu lekelerden kurtulabilirsiniz.)

Evde Oksijenli Su İle Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Evde Karbonatla Diş Beyazlatma İçin 4 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Evde Diş Beyazlatma İçin En Etkili 6 Pratik Yöntem Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

36 Yorum

 1. yağmur

  15 yaşındayım arka dişlerimin üst kısmında siyah lekeler var ve çoğalıyo nekadar dişimi fırçalasamda çikmiyor

 2. Selen

  2 gün önce dişlerime baktırlar 2 gündür sık sık diş fırcalıyorum ama bugün 2 dişimdede alt sağ ve sol önde böyle 1 tane küçük siyah nokta var ama dişçi baktı bütün dişlerime çürük fln yok dedi neden olabilir sizce?

 3. zeyneo

  yirmilik dişler im siyah olar çıkıyor neden acaba

 4. Ebru

  Azı dislerimin içinde siyah lekeler var nasıl gider

 5. Yasin

  Dişlerimi düzenli olarak fırçalıyorum fakat istediğim tonda beyazlamıyo ve hafif sarı lekeler var bunun nededi neden ve nasıl gider bunlar

 6. Sens

  13 yaşındayım ve ön alt dişimde siyah noktalar var ve sıcak ve soğuğa karşı çok ciddi bir şekilde hassasiyeti var.üst dişlerim de ise önlerinde siyah noktalar oluşmaya başlıyor.öneriniz nedir??

 7. Nurcan Çelik

  18 yaşındayım arka dişlerin hepsi siyah lekeler var ve çok kötü ağrıyor bunun için ne yapmalıyım

 8. Misafir

  Merhaba benim kızım12 yaşında dişleri tamamensiyahlaştı doktora götürdüm bişey olmaz dediler çok kötü görünüyor

 9. Aslıııı

  Ön dişimde beyaz diş lekesi var hangi tedavi yöntemleri var? Ya da var mı?

 10. vusale

  14yasim var kicik vaxtlarimda dislerim cox temiz ve parlakdi amma indi dislerimin arxasi once saralib sonra qaraldi indi bu one dogru gedir nece dislerimi evvelki veziyyetine qaytarim ?bunu evde etmek olarmi?

 
 
KAPAT