17 Ekim 2021, Pazar 06:05

Dişlerin kırılmasının 7 nedeni ve tedavi yöntemleri

Dişlerin kırılmasının 7 nedeni ve tedavi yöntemleri

Dişlerin kırılması sık karşılaşılabilen bir sorundur. Diş kırılması dişe darbe alma, ceviz, fındık gibi sert gıdaları dişle kırmaya çalışma, aşırı sıcak yahut aşırı soğuk gıdaların tüketilmesi gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Diş kırılması problemini yaşıyorsanız vakit kaybetmeden en kısa zamanda diş hekimine gitmelisiniz.

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş Hekimi Gürkan Metin dişin çürük olması, sıcak gıdaların aşırı tüketilmesi ve diş sıkma alışkanlığı gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana geldiğini bildirmektedir. Dişlerde kırılma olmasının diğer nedenleri şöyledir;

  • Kalsiyum, sağlıklı dişler için çok gerekli bir mineraldir. Vücutta kalsiyum eksikliği dişlerde kırılmaya neden olabilir.
  • Sert gıdalar tüketmek dişleri kırılmasına neden olur. Örneğin fıstık, fındık gibi sert kabuklu yemişler, buz veya sert türde meyveleri ısırmakla beraber dişte kırılma meydana gelir.
  • Normal zamanda veya uyurken diş gıcırdatmak diş köklerini zayıflatır ve bunun sonucunda dişler kırılabilir.
  • Yüz çevresine veya ağıza direk uygulanan darbe , travma veya kaza gibi durumların sonucunda dişler kırılabilir.
  • Sıcak ve soğuk yiyecek, içecek tüketmek dişte ani genleşmelere neden olur. Bu durumda diş kırılmasıyla sonuçlanır.
  • Diş minesi birtakım nedenlerden dolayı zayıflar.  Bu nedenler; ağız ve diş hijyenine dikkat edilmemesi, dişlerde dolgu, çürük dişler ve asitli içecekler içildiğinde diş minesi zamanla işlevini kaybeder. Böylece diş kırılabilir.
  • Osteoporoz yani kemik erimesinden dolayı dişlerde kırılma meydana gelir.

Diş Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş kırılmasının tedavisi için en kısa zamanda mutlaka Diş doktoruna gidilmelidir. İhmal edilirse kırık olan yerden bakteriler girer ve diğer dişlerin çürümesine yol açabilir. 

Bir dişin tamamı veya bir kısmı kırıldıysa farkı türden tedavi gerçekleşir. Diş hekimi öncelikle kırılan dişin ağız ve dişe verdiği hasarı tespit eder. Kırık diş tedavisinde dişin yapısına, ağız içindeki yerine ve işlevine, kırılan diş parçasının büyüklüğüne ve kişinin yaşına göre bir müdahale gerçekleşir.

 Diş kırığı birçok şekilde tedavi edilebilir;

Kırılan dişin büyüklüğü fazla ise, zirkonyum, porselen kuronlarla diş kaplama yapılmaktadır.

 Dişin bir kısmı kırıldı ise kanal tedavisine gerek kalmaz ve restoratif tedavi gerçekleşir. Yani kırılan dişe kompozit dolgu kullanılarak diş tedavi edilebilir. Kompozit dolgu; dişin aynen kendi rengini yansıtmaktadır.

Diş doktorunuz kırık dişinizi tekrar yerine oturtabilir böylece dişinizle çene kemiğiniz yeniden bir bütünlük sağlar.

Dişinizin bir kısmı kırık ise, dişin işlevine ve travmanın büyüklüğüne bağlı olarak doktorunuz diş çekme işlemi gerçekleştirebilir. Şayet dişin kırılan yeri kök kısmına kadar ilerlemişse diş çekilerek yerine implant yapılabilir.

 Bir diğer yöntem ise kırık dişin kırılan parçasını yapıştırmaya karar verebilir. Eğer kırılan parçası yok ise, yapay maddeler eşliğinde kırık parçanın yeri doldurularak dişin kırılan kısmını tamamlayabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT