2019-08-31 15:01:09 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:09

Dişteki Kahverengi Lekeler Neden Olur Nasıl Çıkar?

Dişlerde kahverengi lekeler sigara içme alışkanlığından, genetiğe kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Makalemizde bu durumun nedenleri ve doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Dişteki Kahverengi Lekeler Neden Olur Nasıl Çıkar?

Dişlerde kahverengi lekeler sigara içme alışkanlığından, genetiğe kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Makalemizde bu durumun nedenleri ve doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Dişlerde Kahverengi Lekeler Neden Olur?

 1. Sigaranın sağlığa birçok zararı bulunmaktadır. Bu zararların en belirgin olanı da dişde kahverengi lekelerin oluşmasıdır. Daha çok tiryakilerde görülen bu lekelerin sebebi sigaranın dişlerde istenmeyen maddelerin birikmesine yol açmasıdır.
 2. Alkol ve kahve gibi içeceklerin çok içilmesi de dişlerde kahverengi leke oluşmasına neden olabilmektedir.
 3. Dişte hijyen eksikliği de dişte lekelere neden olabilir. Düzenli olarak temizlenmeyen dişlerde zararlı bakteriler birikir ve bu bakteriler dişlerde leke oluşumuna yol açar.
 4. Bazı ilaçlar ve antibiyotikler de dişlerde kahverengi leke oluşumuna sebep olabilir.
 5. Dişlerde kahverengi leke oluşumu genetik de olabilir. Anne-babasında dişlerde sararma problemi olanlarda bu problemin görülme ihtimali yükselmektedir.
 6. Radyasyon tedavisi gibi bazı tedavi türleri de diş yüzeyini direkt olarak etkileyebilir ve dişte kahverengi lekelerin oluşmasına yol açabilir.
 7. Bazen su veya diş macunlarında çok fazla florür olması da başta çocuklar olmak üzere dişte kahverengi leke oluşumuna sebep olabilmektedir.
 8. Tütün çiğnemek dişte kahverengi leke oluşumunun en yaygın sebeplerinden birisidir.
 9. Yaşın ilerlemesi ile dişte kahverengi leke oluşma ihtimali yükselmektedir.

Dişlerde Kahverengi Lekeler İçin Doğal Çözümler

Karbonat

Karbonat dişlerdeki kahverengi lekeleri yok eden en etkili yöntemlerdendir. Karbonatı dişlerdeki kahverengi lekeleri yok etmek için şöyle kullanabilirsiniz;

Çeyrek tatlı kaşığı karbonatı çok az diş macunu ile karıştırın. Sonrasında  bu karışımı diş fırçanızla alın ve dişlerinizi fırçalayın. Sonrasında ise ağzınızı ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada 1-2 kez uygulayın.

Diğer bir yöntemde ise 1 tatlı kaşığı karbonatı 2 tatlı kaşığı su ile karıştırın. Dişlerinizi bu karışım ile fırçalayın. Bu yöntemi haftada birkaç kez uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal dezenfektan ve arındırıcı görevi görmektedir. Bu yönüyle elma sirkesi dişleri beyazlatmaya yardımcı olmaktadır. Elma sirkesinde bulunan asedik asit adlı aktif bileşen ağızdaki bakterileri öldürür ve dişlerde plak oluşma riskini azaltır.  2004 yılında Sichuan Üniversitesi dergisinde yayınlanan çalışmada araştırmacılar elma sirkesinin dişte renk açma etkisinin olduğunu bildirmişlerdir. Ancak elma sirkesinin diş yüzeyini yumuşattığı da bilinmektedir.

 1. Elma sirkesini eşit orandaki su ile seyreltin.
 2. Elde edilen bu sirkeli su karışımını ağzınızda 1 dakika çalkalayın ve tükürün.
 3. Sonrasında ağzınızı su ile durulayın.
 4. Bu yöntemi haftada birkaç kez uygulayın.

Portakal Kabuğu

Sararan dişlerinizi beyazlatmak için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi olan portakal kabuğunu deneyebilirsiniz. Portakal kabuğu içeriğindeki asidik özelliği sayesinde etkili bir beyazlatıcıdır. Portakal kabuğunun dişlerdeki kahverengi lekeleri azaltmaya katkısı büyüktür. Dahası portakal kabuğunda bulunan limonene maddesi özellikle de sigara dişlerdeki oluşan kahverengi lekeleri ortadan kaldırmak için çok etkilidir.

Amerikan Dişçilik dergisinde yayınlanan çalışmada d-limonene içerikli diş macunlarının dişlerde sigara lekelerini azalttığı ve d-limonene bileşiğinin tek başına dişlerde daha fazla leke oluşmasının önüne geçmekte olduğu bildirilmiştir.

 1. Bir tane portakalın kabuğunu soyun ve dişlerinizi bununla 2-3 dakika sarın.
 2. Sonrasında ise ağzınızı ılık su ile durulayın.
 3. Dişlerinizde beyazlama görene kadar bu yöntemi günde 2 kez uygulayın.

Hidrojen Peroksit (Oksijenli Su)

Oksijenli suyu doğal bir renk açıcı-beyazlatıcıdır. Oksijenli su aynı zamanda ağızdaki bakterileri öldürerek ağızda kötü koku oluşmasını da engellemektedir. Klinik Dişcilik Dergisinde yayınlanan çalışmada karbonat ve hidrojen peroksit içeren diş macunları ile günde 2 kez diş fırçalamanın dişleri 6 haftada %62 oranında beyazlattığı ifade edilmiştir.

 1. 1 tatlı kaşığı 3% hidrojen peroksit ve 1 tatlı kaşığı su ile karıştırın. Bu karışım ile ağızını günde 2 kez çalkalayın.
 2. Alternatif olarak da 2 tatlı kaşığı hidrojen peroksit ve 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Dişlerinizi bununla 2-3 hafta, haftada birkaç kez fırçalayın.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı da dişlerdeki kahverengi lekelerden kurtarmaya yardımcı olur.

 1. 1 yemek kaşığı saf hindistancevizi yağını ağzınıza koyun.
 2. Bunu ağzınızda 15 ila 20 dakika dolaştırın. Gargara yapmayın.
 3. Sonrasında ise tükürün.
 4. Ardından ağzınızı su ile durulayın.
 5. Son olarak da dişlerinizi her zamanki şekilde fırçalayın.
 6. Bu yöntemi her sabah kahvaltıdan önce uygulayın.
Mavi Kadın