26 Mayıs 2020, Salı 08:48

Diyet Kalorisi Düşük Yaş Pasta Nasıl Yapılır En Lezzetli Tarif

Diyet Kalorisi Düşük Yaş Pasta Nasıl Yapılır En Lezzetli Tarif

Diyet Kalorisi Düşük Yaş Pasta Nasıl Yapılır?

Yaş pasta, en lezzetli tatlılardan biridir ancak kilo vermeye çalışanlar için oldukça tehlikelidir. Kilo aldıran tüm malzemeler yani şeker, yağ ve un gibi kalorisi yüksek besinler pastanın içerisinde toplanmıştır. İnce bir dilim pasta dahi 450 kalori içerirken, büyük dilimler halinde tüketmenin nereye varacağı üzerinde durup düşünmek gerekir. Netice olarak yaş pastanın kilo yaptığı kesindir. 450 kalori, diyet yapanların bir ana öğünde aldığı kalori miktarıdır. Yaş pastanın kalorisi bir öğünün kalorisine denktir. Ancak tabii ki ana öğün yerine yaş pasta yerseniz sağlıklı beslenmiş olmaz; bilakis yeni kiloların önünü açmış olursunuz.

Pasta Kaç Kaloridir?

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar 1 dilim pastanın 450 kalori civarında olduğunu bildirmektedir.

Pasta Kilo Yapar mı?

Yaş pasta yüksek kalorisi ile kilo aldıran yiyeceklerdendir. Hatta yaş pasta için kalori bombası denilebilir.

Piyasada birbirinden farklı çeşit çeşit yaş pasta mevcuttur. Peki bu kadar pastanın arasından hangisini tercih etmemiz gerekir? İşte uzman Diyetisyen Serkan Tutar'ın bu konudaki açıklamaları:

"Pasta görünce ister istemez hepimizin canı çekmektedir. Ancak hiç olmazsa doyumluk değil tadımlık yemek gerekir. Kestane şekeri veya buna benzer ürünler yaş pasta için fazladan kalori demektir. Bu malzemeleri yememek lazımdır. Meyveli pasta bir tık daha zararsızdır. Pastanın ince hamurlu olması da önemlidir. Pastanın içerisinde peynir olması daha düşük kalorili olduğunu göstermez. Bilakis bu pastaların kalori değeri kremalı pastalarla hemen hemen aynıdır.

Kalori olarak bakıldığında 1 porsiyon meyve, 2 dilim ekmek, ½ bardak sütün kalorileri toplamı, 1 dilim pastanın kalorisine denktir. Bazen kendinizi ödüllendirmek istiyorsanız, pasta yiyeceğiniz gün, bu gıdaları tüketmeyin ki eşitlik meydana gelsin."

Sözlerine devamla Serkan Tutar; "Yaş pastalar en büyük kalori kaynaklarından biridir." dedi. "Zira pastanın içerisinde bolca şeker ve yağ vardır." diyerek kalori sebebine vurgu yapan Uzman Diyetisyen Tutar, pastanın karbonhidrat ve yağ bakımından zengin olduğuna dikkat çekti. Serkan Tutar yağ ve şekerin yanı sıra un, çikolata ve meyve gibi ilavelerin de pastanın kalorisini artırdığını belirtti ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Pastanın olmazsa olmazı süt ve yumurtadır. Bu ürünler adeta bir protein deposudur. Krem şantinin, pasta kremasının ve katı ve sıvı yağların eklenmesiyle pasta, iyice yağlı ve kalorili bir hale gelir. Bakmayın yaş pastaların bize öyle tatlı tatlı baktıklarına, tek bir diliminde bile yaklaşık 450 kalori taşırlar. Örneğin sizin günlük kalori alımınız 1200 kalori ise, kalori hesabına göre 1 dilim pasta demek sizin için bir ana öğün demektir."

Diyetisyen Seçil Kenar’dan Diyet Yaş Pasta Tarifi

1 dilim pastada 400 kalori vardır ancak bu pasta yalnızca 90 kaloridir!

MALZEMELER

Kek için:

  1. 1 büyük olgun muz
  2. 1 su bardağı yulaf unu
  3. 2 adet yumurta

Krema için:

  1. 1/2 çay bardağı süt
  2. 1/2 paket light krem şanti

Süslemek için:

  1. 3-4 adet ceviz
  2. 2 adet çilek
  3. 1 tatlı kaşığı toz kakao

YAPILIŞI

İlk olarak, kekimizi hazırlayalım. Muz, yumurta ve yulaf ununu blendırdan geçirelim. Dikdörtgen bir kek kalıbının içerisine yağlı kağıt serip hazırladığımız karışımı bu kalıba boşaltalım. 180 derecelik fırında 15-20 dakika pişirelim. Kekimiz piştiğinde soğuması için beklemeye bırakalım. Soğuyunca kekimizi enlemesine iki parçaya ayıralım. Sütü ve light kremayı başka bir kaba alıp çırpalım. Kekimizin içerisine azıcık krema ekleyip, ince doğradığımız çilekleri ve ufaladığımız bir miktar cevizi ilave edelim. Diğer keki üzerine kapatalım. Üzerine de incecik bir tabaka halinde biraz krema sürelim ve toz kakao serpiştirelim. Afiyet olsun.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT