04 Aralık 2021, Cumartesi 04:10

Diyet Yaparken Akşam Menüsünde Neler Yenebilir?

Diyet Yaparken Akşam Menüsünde Neler Yenebilir?

Diyet yapanların en çok merak ettiği sorulardan biri de diyet yaparken akşam yemeğinde neler yiyebilirim, neler yememeliyim sorusudur? Diyetisyenler bu hususta şu bilgileri vermektedir;

Diyet Yaparken Akşam Yemeğinde Neler Yenebilir? Diyetisyen Tuba Yaprak Önerileri

Diyet döneminde akşam yemeklerinde tercihiniz çorba, sebze veya baklagil yemekleri olmalıdır. Uygun sebze yemekleri arasında taze fasulye, karnabahar, enginar ve kereviz ve baklagiller arasında ise yeşil mercimek, nohut ve kuru fasulyeler vardır. Bu yemeklerden birini akşam yemeklerinde yemeniz diyetinizi bozmayacaktır ve aksine zayıflamanıza ve sağlığınıza katkı sağlayacaktır.

Besleyici olmasının yanı sıra sindirimi de oldukça basit olan çorbaları akşam yemeklerinden eksik etmemelisiniz. Çorba seçiminde ise kremasız olanları, az yağlı ve dolayısıyla kalorisi düşük olanları tüketmelisiniz.

Salatalar da diyet döneminde akşam yemekleri için birebirdir. Özellikle de içeriğinde sos ve yağı az olan salataları mutlaka akşam yemeklerine dahil etmelisiniz. Salatalar vücutta sindirimi destekler.

Diyet döneminde akşam yemeklerinde canınız çok çekmişse pilav ve makarna tüketebilirsiniz. Fakat şunu unutmamalısınız ki çok sık yerseniz kaçınılmaz şekilde kilo alırsınız. Bu yüzden kepekli olan makarna ve bulgur pilavını miktarlarına çok dikkat ederek çok nadir tüketmelisiniz. Bu sayede kilo vermeniz sekteye uğramaz.

Diyet Yapıyorum Akşam Yemeğinde Neler Yiyebilirim?

Diyetisyen Nil Şahin bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Yediğinize dikkat ederek hem sağlıklı hem de fit bir vücuda kavuşmak mümkün. Bunun için mutlaka dengeli ve sağlıklı beslenmek ise şart. Bu yüzden akşam ya da öğlen yemeklerinde et, balık ve tavuk yemeklerini ızgara, fırında ya da tencerede pişirerek tüketebilirsiniz. Fakat miktarı fazla olmamalı, kendi bir elinizin boyutunda olması yeterlidir. Et dışında akşam veya öğle yemeklerinde 1 avuç kadar pişmiş sebze tüketmeye özen göstermelisiniz. Protein ve vitamin dışında vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidratı ise düzenli olarak 2-3 ince dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği tüketmelisiniz. Bu şekilde vücudunuzun tüm ihtiyacını sağlıklı ve dengeli şekilde karşılamış olarak kilo verebilirsiniz “

Diyetisyen Hilal Kunak bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Kilo vermek mutlaka sağlıklı ve düzenli şekilde yapılmalıdır. Aksi şekilde yapılacak her türlü diyet sadece sağlığı bozmakla kalmaz aynı zamanda aldığınız kiloların daha sonradan kat ve katının geri alınmasına sebep olur. Bu yüzden sağlıklı, düzenli ve az beslenmenin dahil olduğu bir diyet uygulamalısınız. Örneğin akşam yemeklerinde 1 kase çorba ve salata veya sebze yemeği ve 1 kase yoğurt yemek gayet yeterli olacaktır. Bu oranlar önemlidir ve sağlıklı yemekleri fazla tüketmeniz de kilo alımına yol açacağından dikkatli olmanızda fayda vardır. Ayrıca ekmeksiz yapamayanlar için bunlara ek 1 ince dilim ekmek yeterlidir, aşmamalısınız. Aksi taktirde kilo alırsınız. Ek olarak kilo verme amacında olan kişiler makarna ve pilavdan uzak durmalıdır. Son olarak akşam yemeklerinden 1-2 saat sonra 1 porsiyon meyve tüketilmesi de iyidir ama yine bunda da aşırıya kaçılmamalıdır.”

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT