Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2020-07-19 13:14:20 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:35

Diyetisyenden 3 Günde 3 Kilo Verdiren Kabak Detoksu Tarifi

Google News

Kabak, son derece düşük kalorilidir fakat vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Sağlıklı beslenerek formunu korumak isteyenler de kilo vermek isteyenler de kabak tüketimini ihmal etmemelidir. Kabağın zayıflamaya faydaları çoktur.

Diyetisyenden 3 Günde 3 Kilo Verdiren Kabak Detoksu Tarifi

Kabak Kaç Kalori Zayıflatır mı Kilo Yapar mı Diyetisyen Anlatıyor

Kabak, son derece düşük kalorilidir fakat vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Sağlıklı beslenerek formunu korumak isteyenler de kilo vermek isteyenler de kabak tüketimini ihmal etmemelidir. Kabağın zayıflamaya faydaları çoktur.

Kabak Kaç Kaloridir Kabağın Zayıflamaya Faydaları Nedir?

Diyetisyen Dilara Koçak yeşil kabak hakkında şu bilgileri vermektedir; “100 gram yeşil kabak, 20-25 kaloridir. Bu nedenle zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezidir. Kabak fazla kalori içermediğinden kilo vermeye çalışanlar tarafından güvenle tüketilebilir. Yoğun lif muhtevasıyla kabak sindirimi düzenler ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. A ve C vitaminleri başta olmak üzere çeşitli antioksidan vitaminlerine, K vitamini, folik asit (B9) ve muhtelif B grubu vitaminlerine sahiptir. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından güçlü bir kaynaktır. Manganez oranı da yüksektir. Bu mineralin yağ yakmada etkili olduğu bilinmektedir. Karbonhidratların enerjiye dönüşmesine yardım ederek yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca kemikleri güçlendirir ve dayanıklılığını artırır.

Diyetisyen Andaç Yeşilyurt kabak ile zayıflama mümkün mü sorusunu şöyle cevaplandırmıştır;

"Kabağın kalorisi azdır. Bundan dolayı kilo verme sürecinde olanlara kabak tüketmelerini öneririm. Aynı zamanda kabağın lif içeriği de yoğundur. Lifler, yenilen gıdaların bağırsaklarda emilimini hızlandırır, vücudun enerji ve kalori harcamasını sağlar. Böylelikle daha hızlı kilo verilir. Öte yandan lifli besinler kan şekerinin dengelenmesinde de rol oynar. Özetle kabak zayıflatıcı ve kan şekerini düzenleyici bir besindir."

  1. 1 adet yeşil kabak 150 gramdır ve 30 kaloridir.
  2. 1 adet küçük boy yeşil kabak 20-25 kaloridir.
  3. 1 küp kabak 25 gramdır ve 5 kaloridir.

Bal Kabağı Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Ayşegül Yılmaz bu konuda şu bilgiyi vermektedir; "Bal kabağının lezzeti çoktur fakat kalorisi son derece azdır. 100 gram bal kabağı sadece 26 kalori içerir. Kabak diyet yapanlar için gayet ideal bir sebzedir."

Diyetisyen Asena Ebrusaç bu konuda şu bilgileri vermektedir; “Kilo vermek isteyenler hem besleyici hem de az kalorili yiyecekler tüketmelidir. İşte bal kabağı da onlardan biridir. Kilo problemi olmayanlar da kış mevsiminde bal kabağı tüketiminden geri durmamalıdır. Ben, önerdiğim diyet listelerinde kabağa yer vermeye özen gösteriyorum. 245 gram yani 1 su bardağı haşlanmış kabakta 50 kalori bulunur. Kabağın %90'ı sudan meydana gelmektedir. Yağ miktarı neredeyse yok denecek kadar azdır. Önemli bir lif kaynağıdır. Uzun süreli tokluk hissi verir. Bağırsakların çalışmasını düzenler. Karbonhidrat içeriğiyle tatlıya olan ihtiyacı azaltır ve kan şekerini dengeler. Fırında pişirilen bal kabağının da yaklaşık 85-90 kalori olduğu söylenebilir. Bu ise düşük bir kalori değeridir ve bal kabağının sağlıklı bir besin olduğunu kanıtlar niteliktedir.”

Diyetisyen Tuba Yaprak’dan 3 Günde 3 Kilo Verdiren Kabak Detoksu Tarifi

Az kalorili bir sebze olan kabak vitamin bakımından güçlü bir içeriğe sahiptir. Kabağın ihtiva ettiği vitaminler A, B, C, E ve K vitaminleridir. Kabak detoksu yapımı için yağsız yoğurt kullanılmaktadır. Yoğurtta bulunan probiyotik bakteriler bağırsak florasının gelişimine destek olur ve sindirimi kolaylaştırır. Kabak ve yoğurdun birleşimiyle hem lezzetli hem de sindirim sistemini düzenleyici harika bir karışım ortaya çıkar.

Peki kabak detoksu nasıl yapılır? İşte cevabı:

  1. Önce 2 orta boy kabak ince ince rendelenir.
  2. Rendelenen kabaklar yağsız tavaya alınır ve kısık ateşte pişirilir.
  3. Piştikten sonra altı söndürülür ve soğuması beklenir.
  4. Ardından kabakların üzerine iki yemek kaşığı yoğurt ve ceviz içi eklenip karıştırılır. Daha sonra arzuya göre kekik ve dereotu gibi baharatlar ilave edilerek daha da lezzetlendirilir.

Kabak detoksunu öğle ve akşam öğünlerinizde tüketebilirsiniz fakat 3 günden daha uzun süre devam etmemelisiniz. Zira her gün aynı şeyle beslenmek ve başka bir şey yememek sağlıklı değildir. Kabak detoksu 3 gün uygulanır fakat etkileri bünyeden bünyeye değişebilir. Kabak detoksu yapanların çoğu 3 günde 3 kilo vermektedir. Kronik hastalığı olanlar veya hamileler doktoruna sormadan bu detoksu uygulamamalıdır.

Kabak Detoksu İle 3 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi Tıklayınız

Kabak Diyeti İle 2 Haftada 8 Kilo Zayıflayın! Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.