Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcandytdnzznblcn@gmail.com

Hakkında

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan, 2016 yılında Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 2021 yılında ise yine Ege Üniversitesinde Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Fitoterapi alanında tezli yüksek lisansını tamamladı. 2021 yılında Beslenme Günlüğü kitabına imza attı. Fonksiyonel Tıp Diyetisyenliği eğitimlerini de tamamlayarak Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni oldu.

Diyetisyene Sor
Sizden Gelen Sorular
01 Ocak 1970 - 02:00
Oğlumun insülin direnci var. Nasıl beslenmeli?
Cevap
İnsülin direnci, kandaki glukozun enerji için kullanılamadığı anlamına gelmektedir. Pankreas organı artan kan şekerini telafi edebilmek için daha çok insülin üretir bu durumsa zamanla kan şekerinin yükselmeye devam etmesine ve vücutta insüline karşı direnç oluşmasına sebep olur. Dikkat edilmezse de uzun dönemde şeker hastalığına dönebilir. Oğlunuzun kaç yaşında olduğu ona yaklaşımınızda, öğünlerini planlamanızda çok önemlidir. Şekerli, paketli gıdalardan uzak durması çok önemlidir ancak küçük yaşlarda ise paketli gıdalardan uzak tutabilmek biraz zor olabilir bu noktada evde sağlıklı atıştırmalıkları özellikle beraber yapabilirsiniz bu durum dikkatini çekecek ve evde yapılanları yemeye yönlendirecektir. Eğer ki sizi anlama kapasitesi daha yüksek yaşlarda ise mutlaka bir uzmandan destek almanızı ve bu yaşlarda durumun farkına vararak ileri yaşlarını daha iyi kontrol edebilmesini sağlamanızı şeker hastalığına dönme ihtimalini azaltmanızı öneririm. Genel olarak beslenmesinden şekerli, glikoz şuruplu, tatlandıcılı ürünlerin direkt çıkarılması yada makul ölçülerde kontrollü şekilde ilerlenmesi önemlidir. Bunun dışında kızartma, hamurişi, beyaz undan yapılmış ürünlerin de aynı şekilde mümkünse direkt çıkarılması gerekmektedir. Bu noktada esneme payına kan tahlilleri ve semptomlar doğrultusunda ilerleyerek karar vermek doğru olacaktır. Kan tahlillerinde vitamin ve mineral eksiklikleri görüldüyse tamamlayacak şekilde bir beslenme programının planlanması da çok önemlidir.

01 Ocak 1970 - 02:00
Hamileliğimin 2. Ayındayım beslenmemi nasıl şekillendirebilirim?
Cevap
Gebelik döneminde hem annenin hem de bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek bizim için çok önemlidir. Kilo fazlalığınız var ise ilk 3 ayda olduğunuz için kontrollü şekilde kendi diyetisyen ve doktorunuzla beraber çalışarak kilo kaybı sağlayabilirsiniz. 2. Ayda olduğunuz için bulantılarınız oluyor olabilir bu nedenle baş ucunuzda leblebi bulundurabilir, baharat kullanımından fazla yağdan kaçınabilirsiniz. Eğer ki hiç bir sağlık probleminiz yok ve sağlıklı bir gebelik geçiriyorsanız yeterli ve dengeli beslenmeniz hem sizi ilerki yaşlardaki sağlığınız için hem de kendinizi emzirme dönemine hazırlamanız için çok önemlidir. Paketli gıdalardan uzak durmanız, olabildiğince doğal ürünler tüketmeniz ve su tüketiminize dikkat etmeniz çok önemlidir.

01 Ocak 1970 - 02:00
Şok diyet yapıyorum. Hızlı kilo vermek beraberinde hangi sorunları getirir?
Cevap
Kilo kaybetmek, daha iyi görünmek veya daha sağlıklı olmak için eğer ki kilo fazlalığı var ise istediğimiz bir durumdur. Ancak hızlı kilo kayıpları uzun dönemde vücutta insülin direnci, saç dökülmesi, yorgunluk, depresyon gibi sorunların gelişmesine, metabolizmanızın yavaşlamasına ve uzun dönemde de kilo almanıza bile neden olabiliyor. Şok diyet yapıyorsanız almanız gereken besin ögelerini tam anlamıyla alamadığınız için yine gün içerisinde tansiyon ve şeker düşmeleri yaşayabilirsiniz. Kan tahlilleriniz, vücut analiziniz, yaşam şekliniz, egzersiz durumunuza göre değişkenlik gösterse de Dünya Sağlık Örgütüne göre ayda 2-4 kg vermek sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı olarak bilinmektedir.