Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan[email protected]

Hakkında

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan, 2016 yılında Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 2021 yılında ise yine Ege Üniversitesinde Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Fitoterapi alanında tezli yüksek lisansını tamamladı. 2021 yılında Beslenme Günlüğü kitabına imza attı. Fonksiyonel Tıp Diyetisyenliği eğitimlerini de tamamlayarak Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni oldu.

Diyetisyene Sor
Sizden Gelen Sorular
05 Aralık 2022 - 10:00
Hocam merhabalar. Kabızlık problemi yaşıyorum. Günlük beslenmeme neler eklemeliyim?
Cevap
Kabızlık tedavisi için lif tüketiminizin yeterli olması, probiyotik kaynaklarını tüketip tüketmediğiniz, su tüketiminizin yeterli olması ve hareketinizin yeterli olması çok önemlidir. Tüm bunların yolunda olduğunu düşünüyorsanız ancak hala problem yaşıyorsanız bir uzmandan destek almanızda fayda var.

04 Aralık 2022 - 10:00
Beslenmemde salata tüketmeye özen gösteriyorum. Sadece salata yiyerek kilo verebilir miyim?
Cevap
Beslenmeye salata eklemek hem lif alımı hem de vitamin ve mineral alımı için çok önemlidir. Ancak kilo vermek için vücudun dengede olması çok önemlidir bu nedenle sadece salata yiyerek eksik beslenileceği için dengeyi sağlamak da mümkün değildir yani sadece salata ile kilo kaybı da çok mümkün olmayacaktır. Özellikle de dışarda yenilen salataların sosları da göz önünde bulundurulursa ters etki bile yapabileceğini söyleyebiliriz.

02 Aralık 2022 - 12:00
Merhabalar. Saunaya girmek zayıflatır mı?
Cevap
Sauna, ter ile toksin atmak için iyi bir yöntemdir. Tartıda değişiklik görmenize sebep olur ancak bu görülen değişiklik yağ kaybı değildir bu nedenle sauna kalıcı kilo vermek için doğru bir yöntem değildir.

05 Aralık 2022 - 12:00
Hocam merhabalar. Hamileliğimin 5. ayındayım toplamda kaç kilo almam gerekiyor?
Cevap
Gebelik dönemi anne ve bebeği için hem çok özel hem çok önemli bir dönemdir. Bu dönemde annenin beslenmesi direkt bebeğin sağlığını etkiler bu nedenle olabildiğince temiz ve doğru beslenmek çok önemlidir. Kilo alırım korkusuyla az beslenmek kadar iki canlıyım diyerek çok fazla yemek de yanlıştır. Bu dönemde mutlaka yeterli ve dengeli beslenme benimsenmeli olabildiğince çeşitli ve ihtiyaçlara göre beslenilmeli ve kilo kontrolü sağlanmalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin organ gelişimi olur anne adayı özellikle 4. Aydan itibaren hatta 3. Trimesterda kilo almaya başlar. Toplamda ise alınması gereken kilo gebelik boyunca 9 kg’a kadar alınan kilolar normal kabul edilmektedir.

05 Aralık 2022 - 12:38
Hocam demir eksikliğim var nasıl beslenmeliyim?
Cevap
Merhabalar, Ülkemizde özellikle kadınlarda, çocuklarda ve ergenlik döneminde demir eksikliği çok yaygın görülmektedir. Demir içeriği yüksek besinlerin az tüketimi yada emilimin düzgün olmaması bu eksikliğin sebepleri olabilir. Eğer ki uzun süren ishaller, kronik enfeksiyonlar, sindirim sisteminde bozukluklar varsa ve demir eksikliği yaşanıyorsa mutlaka doktor ile ilerlemekte fayda vardır. Bunun dışında sadece beslenme hataları ile yaşanan bir demir eksikliği varsa demir kaynağı olan kırmızı et, organ etleri, kümes hayvanları, kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve pekmezi beslenmenize eklemenizde fayda var. Demir mineralinin emilimi C vitamini ile artmaktadır bu nedenle bu besinleri C vitamini içeriği yüksek besinlerle desteklemek de fayda vardır. Örneğin yenilen bir et yemeğinin yanına bol limonlu ve maydanozlu bir salata ekleyerek emilimi arttırmanız mümkün.