04 Aralık 2021, Cumartesi 05:15

Diyetisyenlerden mısır püskülü ve kiraz sapı ile zayıflatan ödem attıran 3 çay tarifi

Diyetisyenlerden mısır püskülü ve kiraz sapı ile zayıflatan ödem attıran 3 çay tarifi

Mısır herkesin severek tükettiği bir besindir. Mısırın kendi ünü dışında dışında sarılı olduğu püskülleri de oldukça faydalıdır. Mısırı temizlerken mısır ve kabuğu arasındaki sarı renkteki püskülleri kesinlikle çöpe atmamalısınız. Bu püsküllerle çaylar hazırlamalısınız.

Mısır püskülü çayı çok etkili bir ödem atıcıdır. Ayrıca mısır püskülü kan şekerini dengeleme özelliğine sahip olduğu için iştah kontrolü yapmada oldukça yardımcıdır. Kişinin uzun sürelere tok kalmasını sağlar ve bu sayede kilo verme sürecine destek olur.

Mısır Püskülü İle Zayıflatan İçecekler Yapımı

Mısır koçanının içindeki kadayıf benzeri telli yapıdaki liflere mısır püskülü ismi verilmektedir. Bu püskülleri taze veya kurutulmuş şekilde kullanarak çay hazırlayıp içebilirsiniz. Bu çayın zayıflama başta olmak üzere birçok yararı bulunmaktadır. Aktardan temin edilebiliyor.

Beslenme Uzmanı Dr. Gönül Ateşsaçan Mısır Püskülü İle Zayıflamaya Yardımcı Ödem Söktürücü Kür Tarifi

Zayıflamaya yardımcı ödem söktürücü bu kürü hazırlamak için sıcak  2 bardak suyun içine  1 tutam mısır püskülü, 1 tutam kiraz sapı , 5-6 sap maydonoz , yarım tatlı kaşığı ya da 1 poşet yeşil çay ve 2 tane karanfil atıp 4 dakika kadar bekletin. Sonrasında süzün ve ılınınca tüketin. İçine birkaç parça buz da ekleyebilirsiniz.

Diyetisyen Melda Demirözün’den Mısır Püskülü İle Kilo Verme Durduğunda Kilo Vermeyi Hızlandıran Kür

Eğer kilo vermeniz durduysa bu kür tam size göre. Kürü hazırlamak için sıcak  2 bardak suyun içine  kiraz sapı, 1 tane çubuk tarçın, 3 tane karanfil , 2 avokado yaprağı, elma (kabuk ve çekirdekleriyle), 1 tutam mısır püskülü,  5-6 tane karabiber, yarım tatlı kaşığı rezene tohumu, 2 tane defne yapraği,  2-3 yaprak sinameki ve  4-5 adet saplarıyla birlikte maydanozu atıp demlenmesi için 5-10 dakika bekletin. Sonrasında süzdüğünüz kürü tüketebilirsiniz.

Mısır Püskülü İle Garanti Kilo Verdirici Kür Tarifi

Malzemeler

  1. 1 yeşil elma
  2. 1 limon
  3. 1 tutam mısır püsküllü
  4. 1 tutam kiraz sapı
  5. 1 küçük parça tüm zencefil
  6. 2 adet dal tarçın

Yapılışı

1,5 litre suyun içine listedeki malzemelerin tamamını koyup 10 dakika kaynatın. Bu kürü gün boyunca ara ara tüketerek bitirin. Diyetisyen tarifi olan bu kür ile çok iyi şekilde ödem atacak ve kilo vereceksiniz.

Mısır Püskülü Çayı Kilo Verdirir mi?

Diyetisyen Rumeysa Gök: “Vücunuzda su tutulması yani ödem birikmesi varsa çok rahatsız edici bir şişlik yaşarsınız. Bu şişliği ortadan kaldırmak için en etkili doğal yöntemlerden birisi olan mısır püskülü çayını denemelisiniz. Kilo verme döneminde en çok istenen şeylerden birisi vücutta biriken fazla ödemin ve toksinlerin atılmasıdır. Mısır püskülü tek başına kilo verdirir demek yanlıştır, fakat ödem atmaya yardımcı olduğu için kilo vermeye desteği çoktur. Ek olarak, mısır püskülünün sağlığa önemli  faydaları da vardır. Bunlardan ilki böbreklerde taş oluşumunu engellemektir. Bir diğer faydası ise  iltihap sökücü olduğu için idrar yollarında iltihabın temizlenip dışarı atılmasını sağlamasıdır. Dahası mısır püskülündeki K ve C vitaminleri, poatasyum, saponin, musinaj,flovenoid ve allantoinin bağışıklığı güçlendirme etkisi vardır.”

Diyetisyen Şengül Üre: Mısır püskülünün bilinen en büyük faydası ödem atıcı olmasıdır. Bunun sebebi ise içeriğindeki birtakım bileşenlerin vücuttaki ödemi çözme etkisine sahip olmasıdır ve bu sayede kilo vermeye destek olmaktadır. Fakat şunu bilmek gerekir ki, mısır püskülü tek başına kilo vermeye etkisi yoktur. Sadece vücuttaki ödem ve suyu attığı için tartıda fark var gibi görünse de kalıcı ve sağlıklı kilo vermenin anahtarı vücuttaki yağların erimesidir. Bu da tek başına mısır püskülü çayının yapabileceği bir şey değildir. Kısaca kilo vermek için sağlıklı beslenmeli ve mutlaka spor yapmalısınız. Onun yanında mısır püskülü gibi içeceğiniz çaylar kilo vermenize ancak destek olabilir. Fakat yine de çok sık olarak zayıflama kürü şeklinde içmenizi tavsiye etmiyorum. Çünkü mısır püskülü çayı sağlık problemlerine sebep olabilir.”

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT