25 Ocak 2021, Pazartesi 14:11

Diyette Bulgur Pilavı Yenir mi Bulgur Kilo Yapar mı

Diyette Bulgur Pilavı Yenir mi Bulgur Kilo Yapar mı

Diyette Bulgur Pilavı Yenir mi Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Protein, vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayan en lezzetli yemeklerin başında bulgur pilavı gelir. Hele cacık veya ayran da varsa o sofradan aç kalkmamız mümkün değildir. Kilo vermek isteyenlerin destekçisi olan bulgur pilavı, uzun süre tok tutar, tatlı krizlerine engel olur, güvenli bir şekilde zayıflamamıza katkı sağlar.

Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

  1. 1 yemek kaşığı bulgur pilavı 32 kaloridir.
  2. 1 porsiyon (1 tabak) bulgur pilavı 290 kaloridir.
  3. 1 porsiyon mercimekli bulgur pilavı 410 kaloridir.

Bulgur Zayıflatır mı Diyette Bulgur Pilavı Yenir mi? Diyetisyen Banu Kazanç Anlatıyor

"Bulgur tok tutucu, besin değeri yüksek olan faydalı bir gıdadır. Doyurucu olmasını zengin lif içeriğine borçludur. Fazla yağ ve kalori içermeyen bulgur pilavı, ekonomik oluşuyla bütçemize, nefis tadıyla damak zevkimize hitap eder. Üstelik bulgur pilavının yapılışı oldukça pratiktir. Diyet sırasında da güvenle tüketilebilir.

Lif bakımından zengin olan bulgur, kilo vermek isteyenler için de gayet ideal bir yiyecektir. Diğer tahıllarla mukayese edildiğinde bulgur, glisemik indeksinin daha düşük olmasıyla dikkat çekmektedir. Kan şekerinin âniden yükselmesine sebebiyet vermez ve doyurucu özelliğiyle yemek yeme sıklığının azalmasına yardım eder. Bulgurun içeriğinde yer alan B1 vitaminlerinin, sindirim sistemine ve sinir sistemine faydası büyüktür. B grubu vitaminlere ek olarak bulgur, yüksek oranda fosfor, demir ve potasyum minerallerine sahiptir. Folik asit de içeren bulgur, özellikle çocukların ve gebelik dönemindeki kadınların mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. Vejetaryen olanlar da gönül rahatlığıyla bulgur yiyebilirler. Aynı zamanda barbunya, mercimek, fasulye ve benzeri kuru baklagiller ile beraber tüketmek, bulgurun protein miktarını ve besin değerini artırmaktadır.

Bulgur, makarna ve pirinçten daha fazla lif ve posa ihtiva etmektedir. Tahıl grubundaki diğer besinlere göre bulgur, daha çok protein ve daha az karbonhidrat içermektedir.

İşlenmiş ve rafine karbonhidratlar kilo aldırmaktadır. Bulgur ve benzeri tam tahılların ise zayıflamaya katkısı vardır. Örneğin bulgur pilavı, pirinç pilavından daha doyurucudur."

Aşağıdaki liste ile, öğle ya da akşam için doyurucu ve lezzetli bir diyet öğünü oluşturabilirsiniz:

  1. 1 kase tavuk suyu çorbası
  2. 1 büyük kase yeşillik salatası
  3. 4 yemek kaşığı bulgur pilavı
  4. 1 kase yoğurt

Diyette Pirinç Mi Bulgur mu Tüketmelidir? Diyetisyen Hilal Konak Anlatıyor

Kilo vermek isteyenler diyet yaparken bulgur mu yoksa pirinç mi yemelidir? diye merak edilmektedir. Öncelikle buna kesin bir cevap verilemeyeceğini belirtmeliyiz. Çünkü pirinç veya bulgur seçimi, kişinin uyguladığı diyet programına göre değişecektir. Fakat bulgurun daha besleyici olduğu, pirincin ise daha çok protein ve demir içerdiği söylenebilir.

Kalori yönünden değerlendirecek olursak; bulgurun 100 gramında 82 kalori, pirincin 100 gramında ise 105 kalori bulunduğunu ifade edebiliriz. Bulgurdan daha fazla kalori ihtiva eden pirinç, kan şekerinde artışa sebep olur. Fakat bulgur tam aksine kan şekerinin düşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle diyetisyenlerin çoğu, pirinç tüketimini önermez. Ancak diyetisyenlerin bir kısmı da haftada 2 öğün pirinç 2 öğün bulgur yemeyi tavsiye etmektedir.

Bulgurun Sağlığa Faydaları Nelerdir? Diyetisyen Banu Kazanç Anlatıyor

Yemeklerin gözdesi olan bulgur, sofralarımıza gelene kadar çeşitli aşamalardan geçer. Önce buğdaylar kaynatılır, sonra kurutulur ve kabukları soyulur. Ardından değirmende öğütülür. Bulgur; çeşitlerine göre esmer ve sarı, boyutlarına göre ise köftelik ve pilavlık olarak sınıflandırılır. Soyma işlemi, bulgurun açık renkli olmasını sağlamaktadır. Fazla işlenen bulgurlar, daha az vitamin ve mineral içerirler. Bu yüzden mümkün olduğunca koyu renkli bulgurların tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Bulgur, yapısındaki lifler sayesinde bağırsakların dengeli bir şekilde çalışmasına ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Çözünür ve çözünmez (fiber) lifler açısından iyi bir kaynaktır. Liflerin yanı sıra pektin ve selüloz gibi bileşenlerle sindirimi düzenler. Bulgurdaki selüloz, gıdaların daha kısa sürede emilip kana karışmasına yardım eder, kabızlığın ve bağırsak kanserinin önlenmesinde etkilidir.

Bulgurun içerisinde betain isimli bir madde yer almaktadır. Bilimsel araştırmalar, bulgur tüketenlerin vücutlarında betain oranının yüksek olduğunu, buna karşılık homosistein oranının da büyük ölçüde azaldığını göstermiştir. Yapılan çalışmalarla betain maddesinin eklem iltihaplanmalarına karşı son derece etkin koruma sağladığı belirlenmiştir.

Öte yandan bulgur, B6 vitamini ile manganez ve demir mineralleri ihtiva eder. Yani vücudun bu ihtiyaçlarını büyük ölçüde giderebilir. Aynı zamanda vücut direncini artırır.

Bulgurun sodyum oranı azdır. Bu yüzden tansiyonun dengelenmesinde, LDL ve total kolesterolün kontrol altına alınmasında rol oynar, kalp-damar hastalıklarının engellenmesinde faydalıdır. Muhtevasındaki potasyum minerali sayesinde kalp sağlığının korunmasına, kasların ve kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.

Magnezyum hazinesi olan bulgur, insülin seviyesini dengede tutar. Bulgur tüketmeye devam edenlerde Tip 2 diyabet görülme olasılığı daha azdır. Düşük glisemik indeksiyle bulgur, kan şekerinin birdenbire yükselmesine sebep olmaz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT