23 Eylül 2021, Perşembe 09:24

Diyette Karpuz Yenir Mi Diyetisyenlerin Görüşleri Nasıldır?

Diyette Karpuz Yenir Mi Diyetisyenlerin Görüşleri Nasıldır?

Karpuz yaz mevsiminin en çok sevilen tropikal meyveleri arasında yer alır. Kabakgiller familyasından gelen karpuz sadece yaz mevsiminde tüketilmektedir. Besin içeriği açısından zengin olan karpuz vücuttan zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. İçerisinde %90 oranında su bulunduran karpuz, bol miktarda C vitamini içerir, kan basıncını temizler, kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Karpuzun iç kısmında likopen maddesi oldukça yüksektir bu da karpuzu güçlü bir antioksidan içeren meyve yapmaktadır.

Diyette Karpuz Yenir Mi?

Yaz mevsiminin ferahlatıcı meyvelerinden olan karpuz diyette aran öğün olarak az miktarda tüketilebilir. İçerisindeki şeker oranı fazla olmasına rağmen, içerisindeki vitaminler sayesinde sağladığı faydalar çok daha önemlidir. Yaz mevsiminde harcadığımız su miktarını bize geri kazandırır ve vücudumuza iyi gelir.  Bunun içindir ki diyette karpuz tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak yiyeceğimiz karpuz sayısı, günlük kalori miktarını aşmayacak şekilde olmalıdır. Yani ortalama 1-2 porsiyon karpuz tüketilebilir.

Günlük kalori miktarı kişinin sağlık durumuna yaşına kilosuna ve boyuna göre farklılık gösterir. Bu da demek oluyor ki diyet yapan bir kimse günlük kaç dilim karpuz yemesi gerektiğini bilir ve ona göre davranırsa kilo almaz ve gönül rahatlığı ile diyette karpuzu tercih edebilir.

Diyette Karpuz Tüketmekle İlgili Diyetisyenlerin Görüşleri

Uzman Diyetisyen Hilal Konak diyette karpuz tüketimiyle alakalı olarak şu ifadeleri kullanmıştır;

Diyet yaparken karpuz tüketen ve karpuzun etkisiyle zayıflayan oldukça büyük bir kitle vardır. Ancak bu kişiler yeterli miktarda karpuz tüketerek ve sporla destekleyerek kalori yakımını sağlamaktadır. Karpuzun içerisinde şeker bulunmaktadır ve karpuz aşırı ve dikkatsiz tüketildiğinde kilo vermek yerine daha çok kilo almaya neden olmaktadır.  

Diyetisyeni Fatma Uçan diyette karpuz tüketmekle ilgili olarak şu görüşlerini dile getirmiştir;

Yaz mevsiminin sevilen meyvesi karpuzda meyve şekeri yüksek olduğu için çok fazla tüketilmemelidir. Karpuzun sağladığı faydalar oldukça fazladır. Ancak her besinde olduğu gibi karpuzun da fazlası zarardır. Karpuzun %90’ı su olmasına rağmen ciddi miktarda şeker ve früktoz içerir.  Yeterinden fazla miktarda karpuz tüketmek kilo alımına neden olduğu gibi şeker hastalarının şekerini de yükseltir. Bu yüzden herkese önerimiz bir öğünde yiyeceğiz karpuz miktarı avucunuzun yarısını geçmemelidir. Böylece hem sağlıklı hem de diyette karpuzdan da mahrum kalmadan kilo alımından kaçabilirsiniz.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın diyette karpuz yemekle alakalı şu bilgilere yer vermiştir;
Karpuz yüksek su içeriği sayesinde yaz mevsiminde serinletici bir seçenektir. İçeriğinde % 90 oranında su bulunan karpuz, vücuttaki zararları toksinleri dışarı atarak doğal detoks etkisi yapar. Karpuz glisemik indeksi yüksek meyveler grubunda yer alır. Bu yüzden yanında biraz peynir, süt veya yoğurtla beraber karpuz tüketmek, şeker problemi olanlarda ve kilo vermek isteyip diyet yapan kimseler için oldukça doğru bir tercih olacaktır.

Karpuz Kilo Aldırır Mı?

Yaz aylarının sevilen tropikal meyvesi karpuz, kilo aldırmayan ve kalorisi düşük meyveler arasındadır. Ancak her meyvenin fazla tüketilmesi tabi ki kilo aldırır. Bunun içindir ki kilo almak istemeyen yani kilosunda sabit kalmak isteyenler günde 2-3 porsiyon karpuz tüketebilir. Şayet kilo vermek isteyen ve diyet yapan kişiler sadece 1 porsiyon karpuz tüketmelidir. Yani bu kişilerin yiyecekleri porsiyon miktarı  yaklaşık 1-2 ince dilim karpuzdan oluşmaktadır ve kilo aldırmaz.

Uzmanlar diyet yaparken karpuz tüketimi ile alakalı olarak 1 porsiyonu geçmeden yenilen karpuzun kilo aldırma özelliğinin bulunmadığını ifade etmişlerdir. Bu da unutulmamalıdır ki kalorisi düşük olduğundan kilo yapmayan karpuz, şeker oranı fazla olduğundan kan şekerinin dengesini bozabilir ve fazla tüketildiğinde kilo almaya neden olur.

Karpuzun İçeriğindeki Şeker Miktarı Ne Kadar?

Karpuz çok faydalı ve mükemmel bir besin değeri olan meyvedir. Ancak içerisinde yüksek miktarda meyve şekeri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak tek bir dilim karpuzda doğal şeker olarak yaklaşık 5 küp şeker kadar şeker vardır. Bu sebepten dolayı aşırı tüketimden kaçınmak gerekir. Aynı zamanda şeker hastalarının karpuz tüketimi konusunda daha dikkatli olması tavsiye edilmektedir.

Karpuzun Besin Değeri Nedir?

100 gram karpuzun besin değeri şu şekildedir;

Su: 91,45 g

Enerji: 30 Kcal

Karbonhidratlar: 7.6 g

Protein: 0.6 g

Toplam yağ: 0,15 g

Kolesterol: 0 mg

Diyet lifi: 0,4 g

Folat: 3 µg

Niasin: 0.178 mg

Pantotenik asit: 0.221 mg

Piridoksin: 0,045 mg

Tiamin: 0,033 mg

A vitamini: 569 IU

C vitamini: 8,1 mg

E vitamini: 0.05 mg

B6 Vitamini: 0,1 mg

Sodyum: 1 mg

Potasyum: 112 mg

Kalsiyum: 7 mg

Bakır: 42 µg

Demir: 0,24 mg

Magnezyum: 10 mg

Manganez: 0,038 mg

Çinko: 0.10 mg

Karoten-alfa: 303 µg

Kripto-ksantin-beta: 78 µg

Lutein-zeaksantin: 8 µg

Likopen: 4532 µg

Sitrülin: 250 mg

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT