Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
26-12-2017 00:42 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Diz Ağrısı Ve Diz Kapağı Arkası Ağrısı Neden Olur Evde Nasıl Geçer?

Google News

Diz ağrısı en sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Diz ağrısı menisküsten romatizmaya kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Diz Ağrısı Ve Diz Kapağı Arkası Ağrısı Neden Olur Evde Nasıl Geçer?

Diz ağrısı en sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Diz ağrısı menisküsten romatizmaya kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Diz ağrısına şişme, yürürken zorlanma, dizlerde tutulma, dize kramp girmesi gibi belirtiler de eşlik edebilir. Bu makalemizde Dr. Feridun Kunak ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya tarafından tarafından diz ağrısını geçiren evde yapabileceğiniz bitkisel, doğal tedavi yöntemlerine yer verdik.

Diz Ve Diz Kapağı , Diz Kapağı Arkası Ağrısı İçin Hangi Bölüme Doktora Gidilir?

Diz ağrısından muzdaripseniz bir Ortopedi doktoruna gitmelisiniz. Doktor diz ve diz kapağı  ağrısının neden kaynaklandığını teşhis etmek için röntgen filmi, MR gibi çeşitli testler isteyecektir.

Diz Ve Diz Kapağı, Diz Kapağı Arkası Neden Ağrır Diz Kapağı Ağrısı Neye İşarettir?

Kireçlenme

Menisküs

Tendon iltihabı

Kemik erimesi

Magnezyum gibi çeşitli vitamin ve mineral eksiklerinde de diz ağrısı görülebilir.

Yaşlanma

Romatizma

Aşırı kilo, obezite

Bacak adelelerinde dengesizlik, zayıflık

Hamilelik

Baker kisti (Dizin arkasında meydana gelen yumuşak ve genelde ağrı vermeyen kitleye verilen addır.)

Dizde enfeksiyon olması

Kondromalazi patella

İliotibial bant sendromu

Osgood-Schlatter hastalığı

Diz eklemlerinde bursit

Egzersiz eksikliği hareketsiz yaşam

Patellofemoral ağrı sendromu (Ön diz ağrısı)

Prepatellar bursit yani hizmetçi dizi hastalığı

Patellar tendinit

Yapısal, doğuştan gelen bozukluklar

Aşırı spor yapma

Düz tabanlık

Diz, Diz Kapağı Ve Diz Kapağı Arkası Ağrısı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Dr. Feridun Kunak’dan Diz Ağrısını Geçiren Doğal Kür 1. Tarif

Öncelikle 4-5 yaprak lahanayı haşlayın. Haşladığınız lahanaları dizinizin üzerine koyun ve bir streç film ile iyice sarın. Bu lahana dizinizde yaklaşık olarak 1 saat dursun. 1 saat sonunda lahanayı oradan alabilirsiniz. Düzenli bir kullanım sonucunda diz ağrısından eser kalmayacaktır.

Dr. Feridun Kunak’dan Diz Ağrısını Geçiren Doğal Kür 2. Tarif

Malzemeler:

1 Fincan Kolonya

1 Çorba Kaşığı Vazelin

4-5 Adet Kafur

1 Fincan Ozon Yağı

Yapılışı: Vazelin benmari usulü eritilir. Kafur da kolonya ile karıştırılıp eritildikten sonra vazelin, kolonyalı kafur, ozonyağı  karıştırılıp ağrıya yere sürülür.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Diz Ağrısını Geçiren Doğal Kür Tarifi

Malzemeler

Kara turp

Temiz bir bez

Yapılışı: Bir kara turbu rendeleyin. Bir bez içerisine koyun. Gece ağrıyan dize sarın, iyi gelir. Yine de doktor tedavisini lütfen ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

Dr. Feridun Kunak’dan Diz Ağrısını Geçiren Doğal Kür 2. Tarif

Malzemeler

 1. 3-4 yaprak lahana
 2. 3-4 adet defne yaprağı
 3. 5 adet kuru karanfil
 4. 1 tatlı kaşığı karabiber
 5. 1 tatlı kaşığı at kestanesi

Yapılışı: Tüm malzemeler tencereye koyulup ısıtılır ve dize sarılır.

Dr. Feridun Kunak’dan Diz Ağrısını Geçiren Doğal Kür 6. Tarif

Malzemeler

 1. 1 Fincan Kil
 2. 1 Fincan Kepek
 3. 1 Çorba K. Tuz
 4. 1 Adet Maden Suyu
 5. 1 Çorba K. Ozon Yağı
 6. 1 Tatlı K. Biberiye Yağı
 7. 2 adet Kafur
 8. 1 Fincan Sirke

Yapılışı: Bir kabın içerisine bir fincan kil ( beyaz ya da gri olabilir) aktarılır ve üzerine ekmek hamurunun içerisine konulan kepek, daha sonra kaya tuzu ve yavaş dökmek şartıyla maden suyu aktarılıp iyice karıştırılır. Bu karışım karıştırılarak lapa hale getirilir. Daha sonra ozon yağı, biberiye yağı konulur ve tekrar karıştırılır. Şimdi bu lapa hem diz ağrısını dindirsin diye karışımın içerisine iki parça dövülmüş kafur ilave edilir. Kafur bitkisini koymadan önce sirkenin içerisinde eritip koyarsak daha etkili olur. Bu karışım diz bölgesini hem sıcak tutacak hem de dizlerde meydana gelen ağrılar hafiflemiş olacak. Hazırlanan bu karışım macun kıvamına geldikten sonra tavaya alınarak ısıtılır. Isıtma işlemini sıcaklığa dayanabileceğiniz ölçüde olması gerekmektedir. Diz bölgesine sıcak iyi gelmeyen kişilerin bu uygulamayı kesinlikle yapmamaları konusunda Dr. Feridun Kunak hoca altını çizerek uyarmaktadır. Dr. Kunak dizine sıcak gelmeyen kişilerin bu lapayı buzdolabında (Buzluk değil) 15 dakika kadar soğuttuktan sonra koymalarını önermektedir. Ozon yağı bulamayan kişiler zeytinyağı kullanabilir. Daha sonra bu lapayı naylon bir poşetin üzerine konularak dizinizde neresi ağrıyorsa lapa oraya yapıştırılarak streç film ile ya da bez ile güzelce sarılır.

Bitki Uzmanı Şems Aslan’dan Eklem Ağrılarını Geçiren Kür Tarifi

Malzemeler:

 1. Bir alabalık bel kılçığı
 2. 1 Çorba kaşığı ağrı kesici krem
 3. 1 Çay kaşığı çam terebentin
 4. 1 Çay kaşığı kafur yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Bir alabalığın bel kılçığı çıkarılır. Yıkayarak temizleyin. Direk güneşi görmeyen bir yerde kurutarak 2 – 3 gün bir cam kavanoz içinde bekletiniz. Daha sonra havanda döverek yada başka bir yöntemle toz haline getiriniz. 1 Çorba kaşığı toz haline getirilmiş balık kılçığı, 1 çorba kaşığı ağrı kesici ile karıştırın. Karışıma 1’er çay kaşığı kafur yağı ve çam terebentin ile tekrar karıştırın. Bir kabın içine koyarak kullanıma hazırlayın. Ağrıyan yerlerinize akşam yatmadan önce, basınç yapmadan sürünüz. 1 Hafta kullanabilirsiniz.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.