25 Haziran 2019, Salı 20:39

Dizde Sıvı Kaybı Neden Olur Belirtileri Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Dizde Sıvı Kaybı Neden Olur Belirtileri Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Diz eklemlerinde sinoviyal kesede bulunan diz kemiklerinin aşınmasını önleyen sıvıya Sinoviyal ismi verilmektedir. Dizdeki bu sıvının azalması hayat kalitesi açısından oldukça kötü olmaktadır. Dizdeki sıvı azaldıkça, eklemler hareket ettiğinde aşınma meydana gelmektedir. Dizde sıvı kaybı yaşayan kişilerde günlük olarak yapılan yürümek, merdiven çıkmak ve yüksek yerlere çıkmak gibi önemli hareketler yapılırken zorlanma yaşanmaktadır.

Dizde Sıvı Kaybı Neden Olur, Kimlerde Görülür?

Dizlerdeki sıvı farklı sebeplerden dolayı eksilebilir. En yaygın sebepleri şunlardır:

  1. Eklemlerin aşırı sık kullanımı veya hiç kullanılmaması
  2. Aşırı tuzlu beslenmek
  3. Yeterince sıvı tüketmemek
  4. Kolesterol açısından yüksek besinler tüketmek
  5. Çok uzun süre hareketsiz kalmak(masa başı çalışmak gibi)
  6. Fazla kilolu olmak: Vücutta fazla kilo olduğu durumlarda vücudun ağırlığı dizlere yüklenmektedir.
  7. Bebek emzirmek
  8. Vücuttaki kalsiyum eksiklikleri
  9. Şeker hastası ve korner hastalığı: Bu hastalıklar sebepli vücutta zayıflayan kan dolaşımı sebepli yaşanan dizde sıvı kaybı çoğunlukla 50 yaş üzeri kişilerde görülmektedir. Bu durumda çok yoğun ağrılar yaşanmakta ve bu ağrılar hava değişimine bağlı olarak artıp azalabilmektedir.

Dizde Sıvı Kaybı Nasıl Teşhis Edilir?

Dizde sıvı kaybı hastaya uygulanan görüntüleme yöntemleri ve kan tahlilleri ile mümkün olmaktadır. Görüntüleme testleri arasında MR, röntgen ve ultrason yer almaktadır. Son yıllarda kullanımı artan ultrason ile dizdeki tüm dokular görüntülenebildiğinden MR’dan daha yardımcı olmaktadır.

Bamya Tohumu Dizdeki Sıvı Kaybı İçin Nasıl Kullanılır?

Dizdeki sıvı kaybı için doğal tedaviler arasında en etkilisi bamya tohumudur. Akşamdan yarım bardak su içine 9 tane bamya tohumunu koyun ve ertesi sabah suyunu tüketin. Sonrasında 9 tane bamya tohumunu hap şeklinde yutun. Bunu sabah kahvaltısından 20 dakika önce yapın. Bu kürü 3 ay boyunca uygulayın.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Dizlerde Sıvı Kaybı, Sıvı Bitmesi Bitkisel Tedavisi

Bir cezve içine 1 su bardağı su ekleyip kaynatın. Ardından içine 1 tatlı kaşığı hibiskus koyun ve 5 dakika kadar kısık ateşte demleyin. Ocaktan alın ve sıcakken süzün. Ardından ılıdıktan sonra tüketin. Bu kürü günde 2 kez olarak 15 gün boyunca tekrarlayın.

Dizde Sıvı Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

İlaç Tedavisi

Dizde sıvı kaybı teşhis edilen hastalara çoğunlukla iltihap karşıtı etkisi olan ilaçlar verilmektedir.

Kortizon Enjeksiyonu

Dizde sıvı kaybına bağlı diz bölgesinde şişme, yanma ve ağrıları geçirmek için kortizon enjeksiyonu direkt olarak dize yapılmaktadır. Bu ilaç iltihap sökücüdür.

Zayıflama Ve Egzersiz İle Tedavi

Dizde sıvı kaybı yaşandığı durumlarda hastalara önerilen ilk şey zayıflama ve spordur. Kas gücünün arttırılması için hafif egzersizler yapılmalıdır. Bu egzersizler arasında koşu, bisiklet sürme ve yüzme sayılabilir. Ayrıca bu tür hastalara fizik tedavi de uygulanmaktadır. Fakat fizik tedavi her hasta için iyileştirici olmayabilir. 10 seans fizik tedavi alınmasına rağmen herhangi bir gelişme görülmediği durumlarda tedavinin uzatılması gerekmektedir.

Dizlerde sıvı kaybını engellemek için dengeli ve düzenli beslenmeli ve bol yürüyüş yapılmalıdır. Ek olarak bisiklet sürmek dizlere iyi gelmektedir.

Cerrahi Yöntemler

Dizde sıvı kaybı durumunda üstteki tedavi yöntemlerinin fayda vermediği durumlarda ya da şiddetli vakalarda ameliyat gerekli olmaktadır. Dizde sıvı kaybı için yapılan iki ameliyat vardır:artroskopi(kondroplasti) ve aşınma protezi (mikri kırık).  Artroskopi ameliyatında dizdeki pürüzlerin düzeltilmesi için yapılırken aşınma protezi kıkırdağın tamamen kaybedildiği veyahut kemiklerde aşınması olduğunda uygulanmaktadır.

Dizde Sıvı Kaybında Beslenme

Dizde sıvı kaybı durumunda hızlı iyileşme için glukozamin gibi takviyeler almak yararlı olacaktır. Dana ve tavuk kemik iliğinde bulunan glukozamin  bağ dokusunun ilk bileşeni olduğundan kıkırdak yapısının güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Diğer bir besin takviyesi ise kondroitindir. Bu bileşen ise tendon, cilt mukozası ve kemik uçlarında bulunmaktadır ve eczanelerden kapsül şeklinde temin edilebilmektedir. Ayrıca D vitamini tüketmek de dizde sıvı kaybı yaşanmasını engellemeye yardımcı olur ve kemik erimesini önler. Solgar Glukozamin veya Ersağ marka Glukozamin hap dizlerde sıvının artmasında etkili rol oynar. Solgarın ilacı eczaneden alabilirsiniz.

Kaynak: SelmaSultan

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT