Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Doğadan her derde bir deva var! Hangi sebze neye iyi geliyor? İşte uzmanından cevaplar…

Mavikadin>Sağlık>Doğadan her derde bir deva var! Hangi sebze neye iyi geliyor? İşte uzmanından cevaplar…

Sağlığımızı en çok yediklerimiz etkiliyor. Peki, hangi ağrıya ya da belirtiye ne iyi geliyor? Dr. Fevzi Özgönül, diş çürümelerinden baş ağrılarına, sindirimden kolesterole birçok hastalığın çözümü için tek tek sebzelerin şifasından bahsetti. Özgönül’e göre mevsiminde tüketilen sebzeler hastalıkların tedavisinde bir numaralı doğal ilaç etkileri gösteriyor. Eğer siz de ‘hangi sebze neye iyi gelir’ diye merak ediyorsanız doğru yazıdasınız!

Doğadan her derde bir deva var! Hangi sebze neye iyi geliyor? İşte uzmanından cevaplar…

HANGİ SEBZE NEYE İYİ GELİR?

Sebzeler besleyici etkileriyle vücudumuzun birçok fonksiyonuna katkıda bulunuyorlar. Özellikle mevsiminde tüketilen sebzelerin faydaları saymakla bitmiyor. Alzheimer, kronik baş ağrıları, sindirim sorunları, kolesterol ve daha çok sayıda belirti ve hastalık için sebzelerin gücünden yararlanmak önemli. Dr. Fevzi Özgönül, ıspanak, havuç, sarımsak, biberiye, taze fasulye sebzelerinin birçok hastalık için baş çare olduğunu ifade ediyor. Öyleyse bir türlü geçmeyen ağrılarınız ve hastalıklarınız için tüketmeniz gereken besinler neler? Hangi sebze neye iyi gelir? Neler tüketmeliyiz?

DİŞ ÇÜRÜMELERİNE KARŞI ISPANAK

Ispanağın bilinen birçok faydası var. Peki, bilmedikleriniz neler? Dr. Fevzi Özgönül, demir deposu olarak bilinen ıspanağın A, B, C, E vitaminleri ve bu vitaminlerin dışında magnezyum, fosfor, iyot mineralleri ve protein açısından zengin bir sebze olduğunu ifade etti. Ayrıca ıspanağın vücudun direncini arttırdığından bahseden Özgönül, “''Özellikle bahar aylarında nükseden hastalıklara karşı vücudu korur. Kemik ve dişleri de güçlendirir. Diş çürümelerine karşı koruyucudur” ifadelerini kullandı.

Doğadan her derde bir deva var! Hangi sebze neye iyi geliyor? İşte uzmanından cevaplar…

SİNDİRİME TAZE FASULYE

Bol lifli yapısı ve düşük kalorisiyle yaz mevsiminin en sevilen sebzelerinden taze fasulye, kendi mevsiminde bolca tüketildiğinde sindirim sitemine fayda ediyor. Dr. Fevzi Özgönül, haftada iki defa tüketilmesini önerdiği taze fasulyenin lifli ve düşük yağlı yapısıyla sindirimi kolaylaştırdığını söylüyor. Özgönül, ayrıca sindirim sistemini çalıştırmasının yanında taze fasulyenin kötü kolesterole karşı durduğunu da belirtiyor. Kötü kolesterolün bağırsaktan emilimini engelleyen taze fasulyeyi sofranızdan eksik etmemeniz, sağlığınız için faydalı olacaktır.

ÜLSERE KARŞI BİBERİYE

Hangi sebze neye iyi gelir araştırması yapıyorsanız ve ülseriniz varsa, biberiye tüketimine önem vermelisiniz. Çünkü bu bitki mide ülserini önlüyor, hazımsızlığı yok ediyor, sindirim sistemini hızlandırarak kabızlığa karşı etkilerini gösteriyor.

Doğadan her derde bir deva var! Hangi sebze neye iyi geliyor? İşte uzmanından cevaplar…

Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen biberiye, Dr. Fevzi Özgönül’e göre migren tipi baş ağrılarında faydalı olabilir; hatta biberiye yağı kas ve eklem ağrılarını hafifletmekte kullanılabilir.

KOLESTEROL İÇİN SARIMSAK

Kalp ve damar sağlığının korunmasında kolesterolün payı büyük. Kötü kolesterolün yüksek olması, birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. İşte bunun çözümü de sarımsakta yatıyor. Dr. Fevzi Özgönül, sarımsağın yararlarını şu şekilde sıralıyor:

Doğadan her derde bir deva var! Hangi sebze neye iyi geliyor? İşte uzmanından cevaplar…

  • Taze sarımsak tansiyon ve kolesterol düşürücü olarak kullanılmalı.
  • Mevsimsel salgın hastalıklara karşı koruyucu nitelikte.
  • Kan sulandırıcı etkileri sebebiyle tüketilmeli.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılmalı.

BAŞ AĞRISINA HAVUÇ İYİ GELİYOR

Havuç hemen hemen her evde kullanılan sebzelerden biri. Çiğ ve pişmiş olarak tüketilebilen havuç, her yaştan insanın severek tükettiği besinler arasında. Hatta Özgönül’e göre havuç mutlaka salatalarda, her türlü et ve sebze yemeklerinde kullanılmalı.

Özgönül, bu besleyici sebzenin hangi hastalıklara iyi geldiğini şöyle ifade ediyor: “Unutkanlığa karşı kullanımı yaygındır. Son yıllarda erken bunama, Alzheimer, kalp krizi, kronik baş ağrılarında, deri ve akciğer kanserine karşı kullanılmaya başlanmıştır.” Bu hastalıklarla baş etmek için havuç tüketimini artırmanız olumlu sonuçlar verebilir.

Doğadan her derde bir deva var! Hangi sebze neye iyi geliyor? İşte uzmanından cevaplar…

Sağlığınız için tüketmeniz gereken sebzeleri göz ardı etmemeli, sebzelerin faydaları konusunda önce kendinizi, sonra çocuklarınızı bilgilendirmeli ve beslenme rutinlerinizi bu yiyeceklere göre oluşturarak dengeli beslenmelisiniz.

Kaynak : Mavi Kadın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...