2023-03-17 15:30:00 | Son Güncelleme : 2023-03-17 15:45:43

Doğal peeling olarak kabul edilen ruşur taşı nasıl kullanılır? Cilde zarar verir mi? Cilt tonunu açar mı?

Cilt bakımının temel taşlarından biri olan peeling uygulaması için Ortadoğu’nun sırrı ruşur taşı oluyor. Cildi yenileme ve aydınlatma özelliğiyle bu taş, birçok kadın tarafından tercih ediliyor. Ciltte doğal peeling etkisi oluşturmasının yanı sıra her cilt tipine uygunluğuyla bilinen bu taş Suriye ve Afganistan bölgelerinde yaşayan kadınlar arasında oldukça popüler.

Doğal peeling olarak kabul edilen ruşur taşı nasıl kullanılır? Cilde zarar verir mi? Cilt tonunu açar mı?

Cilt bakımı dendiğinde günümüz şartlarında pek çok alternatif işlem ve ürün bulunsa da doğal yöntemler her zaman birçoğumuzun ilk tercihi. Özellikle kimyasal karışımların dâhil olmadığı, ciltte iyi bir etki bırakan ürünler oldukça revaçta. Hal böyle olunca da eski yöntemlerin günümüze taşındığını söyleyebiliriz. Bu eski yöntemler arasında doğal taşlar da bulunuyor. Ruşur taşı nasıl kullanılır diye merak eden pek çok kadına söylemeliyiz ki, bu taşın etkileri de azımsanmayacak kadar çok. Öyleyse "ruşur taşı nasıl kullanılır" ya da "ruşur taşı beyazlatır mı" gibi en sık merak edilen soruların yanıtlarını sizin için verelim. 

RUŞUR TAŞI NEDİR? NE İŞE YARAR?

Doğal ve etkili cilt bakım yöntemleri arasında yer alan ruşur taşı peeling etkileri bulunan faydalı bir taş. Ruşur taşı beyazlatır mı diye soranlar için belirtmek gerekiyor ki, bu taş çoğunlukla cilt tonu eşitleyici etkiler gösteriyor. Vücudumuzda oluşan kararmalar ve önemli cilt sorunlarından biri olan kırışıklıklar için kullanılan doğal bir ürün diyebiliriz.

 • Üzerinden uzun zaman geçse dahi ciltte etkisini sürdüren sivilce lekelerinde işe yaradığını görebilirsiniz.
 • Cilde sağladığı doğal peeling etkileri sayesinde tüm ölü deriyi vücuttan atarak tazelenmeyi ve canlılığı da beraberinde getirir.
 • Böylelikle cildin daha temiz bir görünüşe ulaşmasında ve nefes almasında oldukça yararlıdır.
 • Tüm bunların yanında tercih edilmesindeki en büyük etkenin, ciltte oluşturduğu beyazlatıcı özellikten kaynaklandığını söyleyebiliriz.

RUŞUR TAŞI YÜZE NASIL UYGULANIR? CİLDE ZARAR VERİR Mİ?

Bu taşı tercih eden kadınlar ruşur taşı zararları hakkındaki detayları da merak ediyorlar. Çünkü cildimize iyilik yapmak isterken zarar görmesi, asla istemeyeceğimiz durumlardan biri. Cilde sağladığı faydalardan bağımsız yanlış uygulamadan kaynaklı zararların oluşması da mümkün. Bu nedenle uygulama yöntemlerine ve aşamalarına dikkat etmek uzun ömürlü kullanım da sağlar. Peki, ruşur taşı nasıl kullanılır?

 • Ruşur taşı nasıl kullanılır diye soruyorsanız öncelikle cildinizde kullanmak istediğiniz bölgenin temizliğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde olumlu bir etki alamayacağınız gibi alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Cildinizi temizledikten sonra ruşur taşı kullanımı için tercih ettiğiniz bölgenizin nemli olması bir diğer önemli aşama. Uygulamaya geçmeden önce kullanacağınız bölgenin temizliği kadar nemli olmasına da özen göstermelisiniz.
 • Daha sonra taşınızdan bir parça kopartarak bir kabın içerisinde suyla birlikte iyice ezerek macun kıvamı oluşturmanız gerekiyor.
 • Oluşturduğunuz karışımı bastırmadan hafif dokunuşlarla birlikte cildinizin üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Bir dakikayı geçmeyecek şekilde cildinizde kalmasına özen göstermelisiniz.
 • Temizleme aşamasında ise ılık su kullanmanız hem cildinizin tahriş olmaması için hem de karışımın giderilmesinde kolaylık sağlayacaktır.
 • Son olarak hafif dokunuşlarla cildinize masaj yaparak temizliğini sağlayabilirsiniz.

Uygulama sırasında sert hareketlerde bulunmak veya uygulanan bölgenin kuru olması cildinizde tahrişe neden olur. Oldukça faydalı olan bu ürünü en iyi şekilde kullanmak için uygulama aşamalarına dikkat etmenizi öneririz. Uygulama aşamalarıyla birlikte ürünün cilde zarar vermemesi adına çok sık kullanılmaması gerektiği de dikkat etmelisiniz.

RUŞUR TAŞI HANGİ CİLT TİPİNE UYGUN?

Beyazlatıcı etkisiyle birlikte en çok diz ve koltuk altı bölgelerinde kullanılan ruşur taşı birçok cilt tipine uygundur. Ruşur taşı faydaları olan bir taş olmakla birlikte şu kişiler için uygun:

 • Cilt tonunu beyazlatmak isteyen,
 • Akne, beyaz uçlu sivilce, yağ bezesi, siyah nokta gibi lekeleri bulunan,
 • Yaşa bağlı ya da güneşten kaynaklı kırışıkları olan,
 • Cildinde kararmalar meydana gelen bireylerin cilt tiplerinde çok sık kullandığını söyleyebiliriz.

RUŞUR TAŞINI KİMLER KULLANAMAZ?

Yanlış kullanmanın beraberinde getirdiği zararlar mevcut. Bu yüzden kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor. İşte dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları:

 • Öncelikle alerjen hassasiyeti yüksek olan bireylerin kullanmadan önce bir doktora danışmaları önemli.

 • Diğer yandan hamile kadınların ve belli yaş aralığındaki çocukların kullanması uygun değil.
 • Cilt yapısı dış etmenlerden bağımsız kuru bir yapıya sahip olan kişiler de kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Birçok cilt uzmanı da ileri boyutlu bir cilt problemi olan veya cildi için düzenli ilaç kullananlar için tavsiye etmiyor.

Tüm bunlara ek olarak uygulanmasına dikkat edilse dahi ruşur taşı kimi bireylerin cildinde olumsuzluklara da neden olabilir. Bu yüzden cildinizin küçük bir yerinde test edebilirsiniz.

Mavi Kadın