06 Temmuz 2022, Çarşamba 00:22

Doğal şifa deposu: Yağmur suyunun ve yağmurda ıslanmanın sağlığa 8 faydası

Doğal şifa deposu: Yağmur suyunun ve yağmurda ıslanmanın sağlığa 8 faydası

Yağmurda gezintiye çıkmanın zihni, bedeni ve ruhu rahatlattığını birçoğumuz biliyoruz. Yağmurda ıslanmanın mental sağlığı iyileştirmesinin yanı sıra fiziksel sağlığa da birçok yararı bulunuyor. Yağmur suyuna dua okunup içildiğinde ise, hastalıklara şifa olduğu biliniyor. Peki, yağmurda ıslanmanın faydaları neler? Detaylar haberimizde…

Yağmurda ıslanmamak için şemsiyelerin altına saklanıyor ve sığınacak bir yer mi arıyorsunuz? Yağmur suyunun içerdiği mineraller sayesinde sağladığı faydaları duyduğunuzda yağmurda ıslanmak isteyeceksiniz! Aynı zamanda yağmurun şifalı etkisinden yararlanmak için yağmur suyuna okunması tavsiye edilen bazı dualar bulunuyor. Peki, yağmur suyuna hangi dualar okunur? İşte yağmurun faydaları hakkında merak edilen tüm detaylar:

YAĞMURDA ISLANMANIN FAYDALARI

Faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış olan yağmur suyu saç ve cilde fayda sağlayan mineraller içerir. Doğaya eşsiz güzellik katan yağmur suyunun vücudumuza sağladığı faydaları şöyle:

1) SAÇLARA CANLILIK KAZANDIRIR

Yağmur suyu içerdiği zengin mineraller sayesinde saçları besler. Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır. Aynı zamanda saçların yumuşacık olmasını sağlar. Yağmur suyunn saça olan faydasından yararlanmak için yağmurda saçlarınızın ıslanmasına izin verebilir yahut yağmur suyu toplayıp banyoda saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

2) CİLDİN DOĞAL ELASTİKİYETİNİ KORUR

Yağmur suyundaki alkali Ph, cildin doğal elastikiyetini ve nemini korumasına yardımcı olur. Yağmur suyu gözenekleri açarken cilde de parlaklık kazandırır. Yağmurun bu faydasından yararlanmak için yağmurda ıslanabileceğiniz gibi bir kapta yağmur suyunu biriktirip, bu yağmur suyuyla cildinize masaj yapabilirsiniz.

3) MENTAL SAĞLIĞI İYİLEŞTİRİR

Yağmurlu bir günde yürüyüş yapmak rahatlamanıza yardımcı olabilir. Yağmurlu bir günde kalabalıktan uzak uzak yürüyerek, sakinleşebilir ve stresten arınabilirsiniz.

4) SEROTONİN SALGILAR

Yağmurda ıslanmanın faydaları arasında serotonin ve endorfin gibi mutluluk hormonlarını salgılatması yer alıyor. Bu hormonların özelliği; gerginliği giderip kişiyi anında mutlu etmesi. İster tek başında ister sevdiğinizle birlikte 10-15 dakika yağmurda ıslanın ve faydasından hemen yararlanın!

5) SAKİNLEŞTİRİR

Yağmurlu havada yürüdüğümüzde burnumuzda yağmurun eşsiz kokusunu hissederiz. Yağmur kokusu sakinleştirici özelliği sayesinde beynimizin ve bedenimizin rahatlamasını sağlar.

6) MOTİVASYONU YÜKSELTİR

Yağmurda ıslanmanın bir diğer faydası;  istenmeyen ve olumsuz durumlarla başa çıkma motivasyonunu yükselten etkiye sahip olması. Aynı zamanda zihnimizi ve fiziksel yeteneğimizi daha iyi kontrol etmemizi ve zor koşullarda daha iyi baş etmemize yardımcı olur.

7) VÜCUTTAKİ DEMİR ORANINI ARTTIRIR

Demir eksikliği olan kişiler yağmurda ıslandığında, vücutlarındaki demir oranı artar. Uzmanlar bu durumu ispat etmek için “Yağmurda ıslanmadan önce demirinizi ölçtürün, ıslandıktan sonra tekrar ölçtürün, demir oranınızın yükseldiğini göreceksiniz” demektedir. Bu durumun özellikle nisan yağmurları için geçerli olduğu biliniyor.

8) UYARICI ÖZELLİĞE SAHİPTİR

Yağmur suyunun uyarıcı özelliğinden yararlanmak için; sabah uyandığınızda yağmur suyu ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yağmur suyu uykunuzu açar, güne dinç ve zinde başlamanıza yardımcı olur.,

Yağmurda ıslanıp sayısız faydalarından yararlanmak isterken, üşütüp hasta olmamaya da dikkat etmelisiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; hava durumuna göre doğru kıyafetleri giymek ve eve döndüğünüzde kurulanmak.

YAĞMUR SUYUNA OKUNACAK DUALAR

Yağmur suyuna, Fatiha, Âyet-el-kürsi, İhlas ve Muavvizeteyn 70er defa okunur. Bu sudan aralıksız 7 sabah içenin hastalığı, ağrısı zail olur. [Bunu 5-10 salih müslüman okursa, daha iyi olur.]

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT